KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Natjecanje u oranju traktorima i volovima

Na njivama oko muzejskog kompleksa Traktor Story, odmah uz jamu Baredine, nedaleko sela Gedići, održano je deveto županijsko natjecanje u oranju traktorima, te šesto županijsko, državno i europsko natjecanje u oranju volovskim zapregama. Iako ovo potonje zvuči zanimljivo i atraktivno, istarsko je natjecanje u oranju volovima dobilo atribute državnog i europskog zato jer se takvo natjecanje, barem koliko je poznato, ne održava nigdje drugdje ni u državi ni u Europi. To svakako znači i da je bilo tko iz bilo kojeg dijela Hrvatske ili Europe sa svojom volovskom zapregom mogao doći na natjecanje u Gediće, ali se natjecateljska konkurencija ipak svela na tek nekoliko domaćih zaprega, ali ipak iz skoro cijele Istre.

U natjecanju, koje je pod pokroviteljstvom Istarske županije organizirala Udruga orača Istarske županije, u suradnji s Hrvatskom agencijom za selo i hranu i Agencijom za ruralni razvoj Istre, je sudjelovalo devet traktorista, šest zaprega s parom volova i dvije zaprege s jednim volom, a izvedbe natjecatelja ocjenjivao je stručni žiri sastavljen od poljoprivrednih savjetnika i predstavnika Ministarstva poljoprivrede.

Traktoristi su se natjecali u dvije kategorije, ovisno o tome kakve su plugove koristili: u kategoriji plugova ravnjaka i u kategoriji plugova premetnjaka. Propozicije natjecanja činile su se dosta stroge, jer se ocjenjivalo desetak različitih elemenata, od otvaranja prve brazde, preko spajanja brazdi i nalijeganja zemlje, ulaza i izlaza u parcelu, završne brazde, ostavljenih tragova kotača, pa sve do završnog izgleda izorane parcele, pri čemu su biljni zaostaci morali biti potpuno zaorani odnosno prekriveni zemljom. Poprilično je i potrajalo dok su traktoristi, orući svi istovremeno svako na za njega određenoj parceli, dovršili posao, a konkurencija je bila, čini se, dosta oštra, jer su i natjecatelji nadirali jedni druge, pa je pri proglašenju odluka ocjenjivačke komisije bilo mnogo veselja i ovacija usmjerenih pobjednicima.

U oranju traktorima s plugovima ravnjacima prvo je mjesto osvojio Patrik Momić, drugoplasirani je Mišel Momić, dok je treće mjesto pripalo Denisu Močibobu. U traktorskom oranju plugovima premetnjacima prvo mjesto osvojio je Goran Pištan, drugi je Mario Terlević, a treći Igor Ferenac. Svakako vrijedi primijetiti da su svi nagrađeni traktoristi mladi ljudi, mladi poljoprivrednici, neki od njih i sa višestrukim uspjesima iza sebe ne samo na županijskim već i na državnim natjecanjima u oranju, tako da generacijski prijenos vještina i umijeća u suvremenoj istarskoj poljoprivredi možemo smatrati vrlo uspješnim.

Pobjednici u oranju traktorima s plugovima ravnjacima
Pobjednici u oranju traktorima s plugovima premetnjacima

Šteta što slično nije u većoj mjeri zabilježeno i u oranju volovskim zapregama, iako se u nekim ekipama mogao zamijetiti spoj mladosti i iskustva, pogotovo u obiteljskim timovima koje su činili otac i sin, pri čemu je otac uglavnom vodio volove (ili vola), dok je fizički snažnijeg sina dopala zadaća upravljanja plugom.

Volovi koje su njihovi gospodari odabrali za ovo natjecanje plijenili su pažnju brojne publike svojim impozantnim pojavama, a posebno je bio zamijećen aktualni nositelj titule najtežeg istarskog vola Sarožin vlasnika Marija Udovičića. Sarožinu je 1.380 kilograma, ali su i drugi volovi očaravali svojom pojavom.

Gledateljima zainteresiranima za tradicionalnu materijalnu baštinu Istre vjerojatno je bilo zanimljivo pomnije osmotriti čime se to ore odnosno kakvi se plugovi i dodatna oprema koriste za oranje s volovskim zapregama. Tradicionalni starinski istarski vrganj, verzija pluga uglavnom napravljena od drva s vrlo malo metalnih dijelova, već je odavno pao u zaborav, budući da se inovacije u konstruiranju plugova za volovske zaprege u Istri javljaju još od kraja 19. i početka 20. stoljeća. Baš zato je bilo zanimljivo primijetiti kako je svaka od šest „posada” koristila potpuno različite plugove. Svi su imali mnogo više metalnih dijelova nego tradicionalni vrgnjevi, većina ih je imala drveni timun (odnosno gredalj) ali neki su mu dodali metalna ojačanja; samo dva pluga imala su „črtalo” koje pomaže u određivanju pravca oranja, bilo je i plugova s kotačima i bez kotača, a za jaram su pričvršćivani različitim „trtama”, i onima od gume i onima od lanaca, a primijetili smo samo jednu klasičnu odnosno tradicionalnu trtu od usukanoga drva.

Što zbog neujednačenosti opreme, što zbog različitog stupnja vještine i iskustva pojedinih orača, nešto manje zbog raspoloženja volova jer svi su se volovi odreda ponašali koncentrirano i poslušno, mada nekima zbog starosti razina energije nije bila optimalna, dakle zbog svega toga natjecanje u oranju volovskim zapregama bilo je uzbudljivo i ispunjeno preokretima. I u ovom natjecanju ocjenjivalo se više elemenata, pogotovo rezultat oranja odnosno izgled i kvaliteta izoranih brazdi, no već na samom početku, otprilike na polovici prve brazde, tri su ekipe doživjele havariju opreme, pukao im je timun od pluga ili se trta olabavila ili izobličila pa je timun ispao, ili su popustili donji drveni dijelovi pluga, no umjesto da gledaju u leđa onima koji bi uspješno nastavili oranje, pehisti bi marljivo pokušavali popraviti kvar i usprkos kašnjenju nastaviti s natjecanjem, a ako bi se pokušaji popravka izjalovili, moralo se nažalost i odustati.

Naposljetku smo ipak dobili pobjednike: u kategoriji oranja parom volova pobijedili su Klaudio Maretić koji je vodio volove i Antonio Maras koji je držao plug. Drugoplasiranu ekipu činili su Mario Gašparini kao vodič volova i Nevio Brozić kao orač, dok su treće mjesto osvojili Mario Udovičić kao vodič volova i Aleksandar Udovičić kao orač. U oranju s jednim volom prvo mjesto osvojili su Aldo Štifanić kao vodič vola i Ivan Štifanić kao orač, dok su drugo mjesto osvojili Mario Udovičić kao vodič vola i Aleksandar Udovičić kao orač.

Pobjednici u oranju volovskim zapregama, s organizatorima i sucima
Aldo Štifanić i Ezio Pinzan

Uručujući nagrade pobjednicima, županijski pročelnik za poljoprivredu Ezio Pinzan naglasio je važnost i vrijednost ovakvih natjecanja i za unapređenje poljoprivrede i statusa mladih poljoprivrednika kada se radi o traktorima, i za pokazivanje vrijednosti i značaja istarskih volova, boškarina, kakav su nekoć imali za istarsko seosko gospodarstvo, ali i kakav bi, u drukčijim okolnostima, mogli imati i danas. Predsjednik Udruge orača Istarske županije Aldo Štifanić je pak zadovoljno ustvrdio kako je ovogodišnje natjecanje u oranju bilo najposjećenije odnosno publikom najbrojnije do sad, pa mu je i perspektiva za budućnost vrlo lijepa i obećavajuća.

Davor ŠIŠOVIĆ