KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Antonja 2021.: zaslužena priznanja napokon u rukama najboljih vinara i maslinara Rovinjštine

Kako zbog korone u uobičajenom siječanjskom terminu nije održana tradicionalna smotra i izložba najboljih vina i maslinovih ulja Rovinjštine uz feštu Antonja u Rovinjskom Selu, već je samo provedeno ocjenjivanje uzoraka vina i maslinovih ulja, dugo se čekala prilika da se nagrađenim vinarima i maslinarima napokon uruče njihova zaslužena priznanja. Prilika se ukazala uslijed poboljšanja epidemiološke situacije, pa je u sigurnim uvjetima – na nogometnom igralištu u Rovinjskom Selu, uz nošenje zaštitnih maski, sigurnosnu distancu, i podjelu na dvije grupe – prvo maslinari a za njima vinari – četiri mjeseca nakon ocjenjivanja napokon upriličena i svečana podjela odličja.

Nagrađeni vinari i dobitnici zahvalnica s organizatorima Antonje na svečanosti u Rovinjskom Selu

Antonju i njezine prateće manifestacije – izložbu vina i maslinovih ulja, te Festival istarske supe (koji je ove godine zbog korone morao potpuno izostati, ali domaćini kažu da će se tijekom ljeta istarskoj supi ipak posvetiti dužna pažnja nekim javnim događanjem, ukoliko okolnosti to dopuste) – tradicionalno organiziraju Mjesni odbor Rovinjsko Selo i poljoprivredna udruga Agrorovinj. Ove je godine Antonja trebala imati jubilarno trideseto izdanje, no korona je uskratila domaćinima i njihovim gostima zadovoljstvo da visoku obljetnicu proslave dostojno i masovno. Ipak, da obljetnica ne ostane samo na provedenom ocjenjivanju i naknadnoj podjeli odličja, u pripremi je spomen-brošura ili mini-monografija o trideset godina seljanske Antonje, čijim će se skorim objavljivanjem ovjekovječiti tri desetljeća ne samo uspomena na jednu lijepu svečanost, već i na nedvojbeni napredak maslinarstva i vinarstva u rovinjskome kraju.

Rezultati ocjenjivanja vina i maslinovih ulja taj napredak ilustriraju vrlo zorno: od 23 ocijenjena uzorka vina niti jedan nije eliminiran, a od 39 uzoraka maslinovog ulja 31 je svrstan u kategoriju ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

Šampioni Antonje 2021. u Rovinjskom Selu su Dalibor Milić s najboljim maslinovim uljem, vinarija Vivoda u kategoriji i bijelih i crnih vina proizvedenih modernom tehnologijom sa svojom malvazijom i merlotom, dok je kod vina proizvedenih tradicionalnom tehnologijom među bijelima najbolja malvazija Elvisa Prenca, a među crnima merlot Massima Mofardina.

Šampion Antonje 2021. u kategoriji maslinovih ulja Dalibor Milić (Snimio: Aldo POKRAJAC)

Među maslinovim uljima, od 39 uzoraka 11 ih je nagrađeno zlatnom medaljom, 12 srebrnom, pet brončanom, a tri počasnom. Kemijsku analizu maslinovih ulja obavio je Zavod za javno zdravstvo Istarske županije, dok je organoleptička svojstva ocjenjivao profesionalni panel udruge Agrorovinj. Osim šampionskog miješanog ulja proizvođača Dalibora Milića, posebno su pohvaljena i dva ulja Aleksandra Rajića te ulje OPG-a Jurja Mastilovića. Ocijenjena ulja karakteriziraju balansirani okusi gorčine i pikantnosti, sa srednje izraženim voćnim i svježim mirisima, a vegetacijsku godinu obilježile su povoljne vremenske prilike koje su u konačnici rezultirale kvalitetnim urodom ploda maslina na Rovinjštini, rezimirana je lanjska maslinarska sezona u rovinjskome kraju.

Vina je pak kemijski analizirao i organoleptički ocjenjivao porečki Institut za poljoprivredu i turizam, a među ukupno 23 uzorka vina 16 ih je ocjenjivano u kategoriji vina proizvedenih modernom tehnologijom, dok ih je 7 bilo u kategoriji vina proizvedenih tradicionalnom tehnologijom. Rovinjska Antonja je inače jedina vinska smotra u Istri, a možda i šire, na kojoj se „tradicionalna” i „moderna” vina ocjenjuju u zasebnim kategorijama, ali što se samog ocjenjivanja tiče, ono se za obje kategorije provodi na potpuno jednak način.

Kako je rezimirao predsjednik udruge Agrorovinj Kristijan Damijanić, ovogodišnja vina Rovinjštine, i ona proizvedena modernom i ona tradicionalnom tehnologijom po dobivenim ocjenama pripadaju kategoriji visoko kvalitetnog vina, naglašene sortnosti, izražene voćno-cvjetne aromatike, punog, bogato strukturiranog tijela, te visokog potencijala za daljnje sazrijevanje i odležavanje.

Davor Vivoda dvostruki je šampion u “modernoj” kategoriji s najboljima malvazijom i merlotom

Od 23 ocjenjivana uzorka vina, devet je nagrađeno zlatnom medaljom a osam srebrnom. U „modernoj” kategoriji vinarija Davora Vivode je osvojila šampionski naslov i za bijelo i za crno vino, odnosno svoju malvaziju i merlot. Među bijelim vinima drugo je mjesto po broju bodova pripalo malvaziji vinarije H&S, treće i četvrto vinariji Panjoka za dva uzorka malvazije, a na petom je mjestu Fameja Matošević također s malvazijom: ovih je pet malvazija nagrađeno zlatnom medaljom. Među crnim „modernim” vinima drugo mjesto i zlatnu medalju dobio je merlot Fameje Matošević, dok je trećeplasirani teran rose također Fameje Matošević, ali sa srebrnom medaljom. Među tradicionalnim vinima zlatnim su medaljama nagrađena samo dva pobjednička vina, malvazija Elvisa Prenca i merlot Massima Mofardina.

Elvis Prenc, proizvođač šampionske “tradicionalne” malvazije

Na svečanosti u Rovinjskom Selu dodijeljene su i posebne zahvalnice za dugogodišnju suradnju i doprinos u razvoju vinogradarstva, vinarstva i maslinarstva, a primili su ih enolog Mario Staver, enologinja Katerina Latinović, Antonietta Brunelli Šuran, Darko Trojanović, Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču, Mjesni odbor Rovinjsko Selo, Grad Rovinj, Istarska županija te Turistička zajednica grada Rovinja. Svečanosti su, uz vinare i maslinare dobitnike priznanja, prisustvovali još i županijski pročelnik za poljoprivredu Ezio Pinzan, rovinjski gradonačelnik Marko Paliaga, te predsjednik i potpredsjednik udruge Agrorovinj Kristijan Damijanić i Enrico Cernecca.

Davor ŠIŠOVIĆ