KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Skladna voćnost odlika je šampionskih, platinastih i zlatnih vina Bujštine

Da je Bujština odnosno sjeverozapadna Istra vinarska velesila unutar Istre kao vinarske supersile, to je odavno poznato, no ove se godine prvi put dogodilo da gradovi Buje, Umag i Novigrad te općine Brtonigla, Grožnjan i Oprtalj odaju počast svojim najboljim vinarima tako što će ih okupiti i predstaviti na jednom mjestu. Zbilo se to, u organizaciji Turističke zajednice grada Buja i njezinog neumornog neimara Valtera Bassanesea, u konobi Morgan u Bracaniji, čime je učinjena još jedna posveta odnosno pohvala aktualnim uspjesima eno-gastro kreativcima ovoga kraja. Naime, vlasnicu i glavnu cheficu konobe Morgan, Anu Morgan, nedavno je gastro-vodič Gault Millau u izdanju za 2022. godinu izabrao za chefa godine u kategoriji nove tradicijske kuhinje. Tako su i u ovom eventu sljubljena vrhunska kuhinja i vrhunska vina, kao prikaz, pohvala i interpretacija onog najboljeg što jedan konkretni i jasno omeđeni teritorij može pružiti u svom bogatstvu raznolikosti doživljaja i okusa.

Vinari odnosno njihova vina su za ovo predstavljanje izabrana prema jasnom i vrlo aktualnom ključu: riječ je o šampionima te dobitnicima platinastih i zlatnih medalja na ocjenjivanju za ovogodišnju Vinistru, koja će se, to je već znano, od 6. do 8. svibnja održati u porečkoj dvorani Žatika.

Među njima je najtrofejniji Gianfranco Kozlović, čija je malvazija Santa Lucia 2018. osvojila prvu ikad dodijeljenu nagradu Best in show odnosno na natjecanju Svijet malvazija proglašena je za najbolju malvaziju na svijetu. Ista je malvazija osvojila i šampionski naslov u kategoriji zrelih malvazija, a ovogodišnji hat-trick na Vinistri Kozlović zaokružuje šampionskim naslovom i za svoj mladi teran, a kao bonus osvaja još četiri zlatne medalje: za mladu malvaziju Gianna, za zrele malvazije Selekcija 2019. i Santa Lucia 2017. te za rakiju lozovaču Lacrime 2019. u kategoriji jakih alkoholnih pića. Bujština ima i treću (od ukupno pet dodijeljenih) šampionskih titula s ovogodišnje Vinistre: Franco Dešković iz Kostanjice ima najbolju mladu malvaziju.

Franco Dešković

Ostala vina vinara Bujštine nagrađena zlatnim medaljama dodatna su za popunjavanje solidne vinske karte najboljih restorana. Spomenimo najprije malvazije, po kojima je Bujština već desetljećima u istarskom i europskom vrhu: za mlade malvazije zlatne su medalje dobili uz šampiona Deškovića još i vinarije Ivančić i Novacco, te nova vinarija na ovom području Bastian, dok je za odležanu malvaziju zlatnom nagrađen Franco Cattunar za malvaziju Reserva 2015.

I dvije bijele kupaže s Bujštine nagrađene su zlatnim medaljama: Amanti Cuvee 2021. Franca Cattunara te Cuvee Blanc vinarije Franković. Ova dva zlata su također dobar razlog za zadovoljstvo, jer su na lanjskoj Vinistri iz cijele Istre zlato dobile samo dvije bijele kupaže, od kojih jedna slatka, a ove godine ih je znatno više što znači da istarski vinari s nešto više samopouzdanja izlaze u javnost i s ovim, dosad relativno rijetkim tipom vina. Bijeli spektar zlatnih medalja za vina Bujštine zaključuje pinot sivi barrique 2020. vinarije Dešković.

Giancarlo Zigante i Gianfranco Kozlović

U crnom spektru „sektor” svježih terana je nešto tanji, i tu bilježimo samo Kozlovićev šampionski naslov, no među odležanim teranima zlatom su nagrađena dva iz vinarije Giancarla Zigantea: San Stefano Gran Riserva iz 2017. i iz 2018. godine, te teran Exslusive vinarije Pervino.

Ostatak crnog spektra također je zanimljiv: zlato je za cabernet franc 2020. dobila vinarija Fiore iz Umaga, zatim Giancarlo Zigante za cabernet sauvignon 2017., Franković za cabernet sauvignon 2018., Dešković za refošk barrique 2020. te Ipša za crnu kupažu Santa Elena 2018., a popis zlatnih vina Bujštije zaključuje vinarija Monte Rosso pjenušcem od malvazije Monte Classico Brut Nature iz 2016. godine. Sveukupno se dakle na ovom predstavljanju našlo 12 vinara s 23 etikete vina i jednom rakijom.

Na Vinistri će gužva biti veća, a time i preglednost manja, pa je ova revija šampionskih, platinastih i zlatnih vina Bujštine bila izvrsna prilika da se stekne uvid u osobine vina ove istarske vinske podregije na kojoj se nalaze neki od najcjenjenijih vinogradarskih položaja i u nacionalnim, pa i širim razmjerima, spomenimo samo lokaciju Santa Lucia na kojoj vinograde imaju Kozlović i Franković, a na većinu tih glasovitih položaja prekrasan se pogled pruža upravo s terase konobe Morgan. Ako bi trebalo imenovati neki zajednički nazivnik za sva ova kušana vina, onda bi to bila voćnost: voćnošću odišu i malvazije, ali posebice terani i druga crna vina, i to dubokom, njegovanom, intenzivnom i skladnom voćnošću idealnom za sparivanje s delicijama, pogotovo mesnima, koje je za ovu prigodu pripremila Ana Morgan.

Još jednom treba pohvaliti Turističku zajednicu grada Buja koja je inicirala ovaj događaj, te gradonačelnike i općinske načelnike koji su ga svojim dolaskom i pozdravnim riječima podržali. K tome, svakako treba imati na umu i ono što je na ovom lijepom skupu poručio direktor Vinistre Ivan Marić, da su ovi lijepi rezultati još vrijedniji uzmemo li u obzir da je sustav ocjenjivanja za ovogodišnju Vinistru postrožen a bodovni pragovi za pojedina odličja podignuti. Marić se i zahvalio vinarima Bujštine što podržavaju Vinistru slanjem uzoraka na ocjenjivanje, a županijski pročelnik za poljoprivredu Ezio Pinzan izrazio je posebno zadovoljstvo što među nagrađenima ima poveći broj mladih vinara, što istarskim vinima i istarskom vinarstvu osigurava budućnost i dalji prodor u svijet.

Davor ŠIŠOVIĆ