KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

U Višnjanu proglašene najljepše junice, krave i bikovi pasmine istarskog goveda

Svugdje je drugdje u Istri toga dana bilo nesnosno vruće, osim u dubokoj hladovini višnjanskog sajmišta, gdje je u sklopu tradicionalne mjesne fešte Mandalenjina održana i također tradicionalna 23. izložba rasplodnih grla istarskog goveda. Ovu izložbu, u sklopu svojih već dugogodišnjih aktivnosti na spašavanju i revitalizaciji populacije istarskog goveda, organizira Savez uzgajivača istarskog goveda (SUIG), uz stručnu suradnju i potporu Centra za stočarstvo pri Hrvatskoj agenciji za poljoprivredu i hranu (CS HAPIH).

Savez uzgajivača istarskog goveda inače okuplja 130 uzgajivača iz cijele Hrvatske, među kojima ih je naravno najviše iz Istre, a članovi SUIG-a trenutačno drže 1.360 grla istarskog goveda (zajedno s junicama) uključenih u sustav državnih potpora. Prema državnim evidencijama, trenutačno registriranih rasplodnih grla istarskog goveda (bez junica) ima u 11 hrvatskih županija. Od čega su 1.117 krave a 68 bikovi. Prema podacima Agencije za ruralni razvoj Istre (AZRRI), koja je nositelj programa revitalizacije populacije istarskog goveda njezinim ekonomskim iskorištavanjem u gastronomiji, te sama ima veći broj grla u vlastitom uzgoju, trenutačno rasplodnih grla istarskog goveda ima oko dvije tisuće.

U Višnjan je svoja goveda na izložbu i ocjenjivanje dovezlo trinaest istarskih uzgajivača iz skoro svih krajeva Istre. Goveda izložena na višnjanskom sajmištu došlo je vidjeti mnoštvo svijeta, ali obilazila ih je i ocjenjivačka komisija u sastavu Neven Rimanić, Katja Santro, Ivanka Bervida i Alojz Križmanić. Oni su izložena goveda ocjenjivali u tri kategorije: junice, krave i bikovi. U svakoj se kategoriji dodjeljuju nagrade (diplome i prigodna zvona raznih veličina) za prvo, drugo i treće mjesto, a iz svih kategorija zajedno jedno jedino grlo proglašava se šampionom cijele izložbe, i ono biva nagrađeno najvećom zvonom na ukrasnoj lenti odnosno opasaču.

Antonio Radin s pobjedničkom junicom Mendy

U kategoriji junica prvo je mjesto osvojila junica Mendy uzgajivača Antonija Radina iz sela Radini kod Brtonigle, drugoplasirana je junica bez imena uzgajivača Emila Štifanića iz Višnjana, dok je treće mjesto osvojila junica Srna uzgajivača Marija Gašparinija iz sela Fabci kod Višnjana.

Također Antonio Radin, ovaj put s pobjedničkom kravom

U kategoriji krava pobjednica je krava bez imena uzgajivača Antonija Radina, koji je tako na ovoj smotri nanizao dvije pobjede; drugoplasirana je također krava bez imena uzgajivača Emila Štifanića iz Višnjana, dok je treće mjesto osvojila krava Bela uzgajivačice Danijele Paškvalić iz Boljunskog Polja u općini Lupoglav.

Emil Rojnić i njegov pobjednički bik Marino

Kod bikova pobjednik je bik Marino uzgajivača Emila Rojnića iz sela Orihi na Barbanštini, drugoplasirani je bik Monte uzgajivača Harija Heraka iz Montižane kod Poreča, a trećeplasirani je bik Marko uzgajivača Igora Peruška iz sela Peruški u općini Marčana.

Marko i Emanuel Capolicchio s kravom šampionkom 23. izložbe rasplodnih grla istarskog goveda u Višnjanu

Šampionsko grlo cijele izložbe dolazi iz kategoriji krava, nema imena, a uzgojena je na imanju Kristine Capolicchio u Galižani. Šampionsku kravu su pred publiku prigodom svečane dodjele odličja doveli vidno ponosni otac i sin Marko i Emanuel Capolicchio.

Svi nagrađeni uzgajivači i organizatori izložbe

Nije mala stvar imati najbolje ocijenjenu junicu, kravu ili bika, koji se već preko dva desetljeća biraju u Višnjanu, kao što je veliki ponos za vlasnika imati i najljepšega vola, koji se pak bira na blagdan Jakovlje u Kanfanaru, vikend nakon višnjanske Mandalenjine. S ova dva natjecanja, Savez uzgajivača istarskog goveda doista lijepo promovira ovu autohtonu pasminu kojoj je pred tridesetak godina prijetilo izumiranje, a sada je na putu oporavka i populacijske obnove.

Na svečanosti dodjele odličja vlasnicima najbolje ocijenjenih grla predsjednik SUIG-a Aldo Štifanić zahvalio se svima koji su pridonijeli spašavanju pasmine istarskog goveda; županijski pročelnik za poljoprivredu Ezio Pinzan najavio je uvođenje novih neposrednih potpora za uzgajivače goveda; uzgajivače i posjetitelje pozdravili su također Marija Špehar iz HAPIH-a te posebni savjetnik ministrice poljoprivrede Mario Bratulić, a višnjanski načelnik Angelo Mattich izvijestio je kako je dan ranije, na svečanoj sjednici Općinskog vijeća u čast Dana općine Višnjan, uručio općinske zahvalnice četvorici višnjanskih uzgajivača istarskog goveda: veteranima Aldu Štifaniću, Edu Milanoviću, Mariju Gašpariniju te mladom uzgajivaču Sandiju Bernešu. Njih četvorica u uzgoju trenutačno imaju 120 grla istarskog goveda, što općinu Višnjan svrstava među istarske sredine koje su najviše uznapredovale u revitalizaciji ove autohtone pasmine.

Primijetili ste na nijednom nismo upotrijebili izraz boškarin? Nisu ni govornici na ovom lijepom događaju. Danas se doduše više nitko ne ljuti ako se naziv boškarin koristi za cijelu pasminu, no nikad nije suvišno ponoviti da je naziv pasmine istarsko govedo, a da je Boškarin samo jedno od osobnih imena za vola pasmine istarskog goveda.

Davor ŠIŠOVIĆ