KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Concours Mondial de Bruxelles dolazi u Istru u svibnju 2023. godine!

Vijest zvuči nevjerojatno, a istovremeno fantastično i fenomenalno: Istra će 2023. godine udomiti jedno od najvećih svjetskih vinskih ocjenjivanja, Concours Mondial de Bruxelles! Naime, udruga Vinistra kandidirala je prije nekoliko mjeseci Poreč za domaćina ovog ocjenjivanja, u međuvremenu je inicijativa uspješno privedena kraju odnosno organizatori su i formalno potvrdili da Concours Mondial dolazi u Istru, i sada je sasvim izvjesno: od 11. do 14. svibnja 2023. godine 350 međunarodnih ocjenjivača odnosno vinskih sudaca će u porečkoj dvorani Žatika, koja inače udomljuje i najveći hrvatski vinski događaj, sajam Vinistru, ocjenjivati preko 10.000 uzoraka vina iz pedesetak zemalja.

Odluka je obznanjena na gala ručku u gradu Cosenzi u talijanskoj Calabriji, domaćinu ovogodišnjeg ocjenjivanja Concours Mondial de Bruxelles. Tamo su predstavnici Vinistre i Istarske županije predstavili odličan kratki promotivni film o istarskim atrakcijama, uz tradicionalan istarski ručak sljubljen s vrhunskim malvazijama i teranima.

“Budući da smo mala regija, opredijelili smo se za izvrsnost i zato danas s ponosom možemo reći da proizvodimo vrhunska vina i da već sedmu godinu za redom imamo najbolja maslinova ulja na svijetu. Vino i vinarstvo dio su naše tradicije i od Istre su stvorili prepoznatljiv brend na globalnom tržištu. Upravo zato biti domaćinom međunarodnog ocjenjivanja vina Concours Mondial de Bruxelles za nas je velika čast i sjajna prilika da predstavimo svijetu zbog čega je Istra poznata. Hvala vam na toj prilici. Vidimo se dogodine u Poreču”, poručio je župan Istarske županije Boris Miletić u Cosenzi nakon što je preuzeo zastavu Concours Mondial de Bruxelles.

Concours Mondial de Bruxelles (CMB) je vinsko ocjenjivanje utemeljeno 1994. godine, a od 2006. godine ono se održava svake godine u drugome mjestu, pa je tako dosad obišlo petnaestak zemalja širom svijeta. Posljednjih godina domaćini su mu bili Aigle u Švicarskoj i Brno u Češkoj, ove je godine domaćin talijanska regija Calabria, a dolazak ovog ocjenjivanja dogodine u Istru veliki je promidžbeni dobitak za istarsko i hrvatsko vinarstvo. Ocjenjivačka komisija ovog Mondiala je naime sastavljena od 60 posto novinara, 10 posto sommeliera, 18 posto enologa te 12 posto vinskih distributera i uvoznika. Kroz brojne popratne programe ovog višednevnog događanja suci upoznaju vinsku regiju kroz organizirane degustacije, izlete, prezentacije i konferencije, o tome objavljuju članke i knjige, ukratko, regija domaćin CMB-a kao vinskog događaja globalnog značaja dobiva respektabilnu marketinšku vidljivost na globalnoj razini i uočljivo mjesto na svjetskoj vinskoj karti.

Zbog svoje opsežnosti, Concours Mondial de Bruxelles se održava po tzv. sekcijama, odnosno zasebno se organiziraju ocjenjivanja pojedinih kategorija vina. Tako postoje posebne sekcije za ocjenjivanje pjenušaca, rosea i slatkih vina, a Poreč će biti domaćin ocjenjivačke sekcije mirnih crnih i bijelih vina. Osim 350 vinskih sudaca, u organizacijskom i provedbenom dijelu ocjenjivanja sudjeluje i oko 150 pripadnika tehničkog osoblja, pa će tu zasigurno biti posla i za domaće vinske kadrove. Vinistrinu kandidaturu Poreča za domaćina CMB-a podržali su Turistička zajednica Istarske županije, grad Poreč i njegova Turistička zajednica, što je sasvim lijepa početna sinergija partnerstava kako bi se tijekom predstojećih godinu dana ovaj monumentalan događaj što bolje organizirao i pripremio.

Inače, na dosadašnjim ocjenjivanjima Concours Mondial de Bruxelles istarski su vinari postizali solidne uspjehe. Tako je 2021. godine zlatnu medalju osvojio momjanski muškat 2012. vinarije Kabola, dok su srebrnim medaljama bili nagrađeni Agrolagunini merlot Festigia 2017. i Castello Festigia 2017.; na CMB-u 2020. zlatnu je medalju dobio Agrolagunin merlot Festigia 2016. dok je srebrom nagrađena također Agrolagunina malvazija Riserva Vižinada 2015., a dvije srebrne medalje dobio je i Kozlović, za malvaziju Santa Lucia 2016. te za malvaziju Selekcija 2017.; CMB 2019. godine bio je posebno uspješan za Agrolagunu koja je osvojila tri zlatne medalje, za cabernet sauvignon Festigia 2016., za Castello Festigia 2016. te za merlot Festigia 2016. dok je srebrnu medalju ista tvrtka dobila za Riservu LV 2015.; a sa CMB-a 2018. godine u Istru su stigle zlatna medalja za Agrolagunin Castello Festigia 2015. te srebrna za Benvenutijev teran Anno Domini iz 2015. godine. Istarsko domaćinstvo ovog ocjenjivanja u 2023. godini možda potakne i više istarskih vinara da svoja vrhunska vina daju ocijeniti na Concours Mondial de Bruxelles.

„Concours Mondial de Bruxelles direktno utječe na turistički, gospodarski i vinarski sektor zbog svojeg globalnog značaja, što nas čini iznimno ponosnima da smo baš mi odabrani kao idući domaćin. Svjesni smo da regija u kojoj se organizira dobiva marketinšku vidljivost na globalnoj razini te je to dodatni plus za promociju i rastući turizam Istre, kao i svjetsku prepoznatljivost naših vrhunskih vina”, poručuju iz udruge Vinistra.

Više se o ovom uglednom ocjenjivanju može naći na službenim stranicama Concours Mondial de Bruxelles, gdje je objavljena i vijest o dolasku ovog ocjenjivanja u Istru odnosno Poreč, uz mnogo pohvalnih riječi o istarskoj vinskoj tradiciji i kulturi življenja.

Davor Šišović