KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Istarskim vinima 6 srebrnih i 13 brončanih medalja na International Wine Challengeu 2022.

Jedno od najvažnijih godišnjih ocjenjivanja vina na svijetu, londonski International Wine Challenge (IWC), predstavlja se kao najstrože i najutjecajnije, a to se posljednjih godina vidi i po relativno dosta manje osvojenih medalja za istarska i hrvatska vina nego na, primjerice, također prestižnom londonskom ocjenjivanju Decanter World Wine Awards. Možda je u pitanju strogost ocjenjivanja, a možda i činjenica da na IWC svoja vina na ocjenjivanje šalje mnogo manje naših vinara nego na Decanterovo, no kako god bilo, ove godine niti jedno ni istarsko ni uopće hrvatsko vino nije nagrađeno zlatnom medaljom.

Hrvatska su vina osvojila ukupno 91 IWC-ovo priznanje, od toga 20 srebrnih medalja, 35 brončanih, i 36 preporuka odnosno oznaka „commended”. Od toga je istarskim vinima pripalo šest srebrnih medalja, 13 brončanih i osam preporuka. Zanimljivo je da je desertni bijeli muškat Serafin vinarije Pilato, uz Bodrenovo Triptih ledeno vino, s osvojena 94 boda najbolje ocijenjeno hrvatsko vino, a 93 boda dobila su ukupno četiri hrvatska vina, među njima i Degrassijev Terre Bianche Cuvee Blanc te Pilatova malvazija Sur lie iz 2018., a još je zanimljivije da su oba ova Pilatova vina nagrađena i platinastim medaljama na nedavnoj Vinistri.

Nakon platinastih medalja sa zadnje Vinistre, muškat Serafin 2018. i malvazija Sur lie 2018. vinarije Pilato među najbolje su ocijenjenim hrvatskim vinima na ovogodišnjem IWC-u

Evo i popisa svih istarskih priznanja na ovogodišnjem International Wine Challengeu. Šest srebrnih medalja osvojili su, dakle, Degrassi za Terre Bianche Cuvee Blanc Limited Edition NV (kupaža više godišta chardonnaya, malvazije i viogniera); Agrolaguna za malvaziju Festigia Riserva Vižinada 2017., Kozlović za malvaziju Santa Lucia 2017. i za malvaziju 2021., te Pilato za malvaziju Sur lie 2018. i za muškat bijeli Serafin iz 2018. godine.

Trinaest brončanih medalja osvojili su Agrolaguna za malvaziju Festigia 2019. i za Castellblanc Festigia 2020. (kupaža chardonnaya, malvazije i bijelog pinota); Monte Rosso za malvaziju 2021. i za pjenušac od malvazije Monteclassico Brut Nature 2018.; Kozlović za malvaziju Selekcija 2019.; Matošević za malvaziju Alba Robinia 2018. te za malvaziju Alba Antiqua 2018.; Veralda za malvaziju Dorata 2019.; Bertoša za malvaziju Berba 2019.; OH Wines za malvaziju 2020. i za teran Riserva 2018.; Damjanić za Clemente Blanc 2019. (chardonnay, malvazija, bijeli pinot); te Vina Bernobić za malvaziju 2021.

Osam preporuka zaslužili su Andrea Cossetto za malvaziju Prima Luce 2021.; Monte Rosso Monteclassico Rose 2017. od sorte montepulciano; Veralda za malvaziju Ambra 2019.; Bertoša za pjenušac od terana i pinota sivog Berba Rose 2018.; Benvenuti za malvaziju Anno Domini 2018. i za teran Anno Domini 2018.; i Marčeta za Palun Cuvee NV (merlot, refošk, teran) te za malvaziju Venka iz 2016. godine.

Po broju osvojenih medalja Hrvatska je na 13. mjestu od 39 zemalja čija su vina nagrađena medaljama, a ocjenjivano je, malo su neprecizno priopćili organizatori, „na tisuće vina iz više od pedeset zemalja”.

Spomenimo još i da su nakon prakse uvedene u vrijeme korona-krize, naime da se IWC-ovo ocjenjivanje održava samo jednom godišnje a ne zasebno u proljetnom i jesenskom izdanju kao godinama ranije, organizatori odlučili takvu praksu zadržati i u budućnosti, pa će se narednih godina ocjenjivanje International Wine Challenge održavati samo jednom godišnje, i to u travnju.

Davor ŠIŠOVIĆ