KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Vinarija Tomaz zakoračila u budućnost: novi vizualni identitet vina i novi podrum u Motovunu

Vina koja pričaju priču, to znamo već poodavno, imaju dodanu vrijednost, a priča o nastajanju novih vinskih priča izvrstan je povod za srdačno prijateljsko vinsko druženje. Upravo jedno takvo susretanje priredila je vinarija Tomaz u zagrebačkom hotelu Sheraton, predstavljajući novi vizualni identitet svojih vina, a usto i projekt svog novog podruma koji se upravo počeo graditi u Motovunu.

Iako se Klaudio Tomaz relativno kratko bavi vinima, svoju vinariju u Motovunu pokrenuo je 2009. godine, njegova su vina već legendarna, a s popisa njegovih najvećih priznanja dovoljno će biti spomenuti nekoliko šampionskih naslova s Vinistre i nekoliko Decanterovih zlatnih medalja. Uzgajajući grožđe u 26 hektara vinograda na jednom od najvrijednijih istarskih, hrvatskih i europskih vinskih lokacija, proizvodeći godišnje oko 160.000 litara vina, posvećujući veliku pažnju istarskim autohtonim sortama (i postižući s njima svoje najveće uspjehe), Tomaz je godinama oko sebe (lani je čak nagrađen titulom Vinskog Gospodina hrvatske vinske scene) i svojih vina gradio zanimljivu i atraktivnu priču duboko ukorijenjenu u zavičajnu i obiteljsku tradiciju. Sada je došlo vrijeme da se ta priča zaokruži, lijepo uobliči, proširi i obogati, te pošalje u svijet unaprijeđena i dobrobitima koje pružaju moderne tehnologije.

Moto nove, ili bolje rečeno reinterpretirane priče vinarije Tomaz glasi: „Vina van okvira”, a uzvanicima u Sheratonu Klaudio Tomaz ju je ispričao zajedno s njenim kreatorima iz dizajnerskog Over studija iz Brtonigle, Veronikom Bizovčar i Igorom Palčićem. Sva su vina dobila nove etikete, grafički odnosno dizajnerski standardizirane, vina su podijeljena u četiri kategorije: pjenušava, svježa, odležana i premium, a svaka od tih kategorija preko QR koda otisnutog na stražnjoj etiketi nudi video-sadržaj koji tu kategoriju vina kontekstualno intepretira po jednom zavičajnom pričom.

Veronika Bizovčar i Igor Palčić

Pjenušava su vina tako povezana s rijekom Mirnom, koja gotovo da oplahuje vinograde vinarije Tomaz smještene uz njenu južnu obalu između Motovuna i Brkača. Video zapis prati pjenušave brzace rijeke Mirne asocirajući na mjehuriće koji se razvijaju u upravo natočenoj čaši pjenušca, što je na prvu loptu zgodna koincidencija, ali na drugu loptu odvodi nas u razmišljanja o postanku i opstanku života samog, i naše sreće što smo upravo sada i ovdje s tom čašom. Svježa su vina povezana s motivom tla, teške ilovasto-laporaste zemlje prošarane pukotinama, na kojoj su trudom generacija podignuti vinogradi koji danas daju plodove na uživanje novim generacijama.

Vinar Klaudio Tomaz na filmu je postao i tartufar

Odležana su vina povezana s motivom Motovunske šume, kroz koju u pratećem video-zapisu prolazimo upoznajući je i kao zanimljiv krajobraz, i kao zbir prekrasnih detalja, od drveća i cvijeća do leptira i drugog životinjskog svijeta. Naposljetku, lajtmotiv premium vina je istarski bijeli tartuf, jedan od najvrednijih darova prirode upravo u tom malom dijelu Istre u kome su smješteni i vinogradi vinarije Tomaz, a sljubljivanje vina s bijelim tartufom jedan je od najvećih komplimenata koje vinar iz ovoga kraja može dobiti. U video-zapisima „glume” članovi obitelji Tomaz, pa je i to jedan od budućih načina interakcije s kušačima i posjetiteljima ove vinarije: zamoslimo, recimo, prizor nas kako u vinariji Tomaz kušamo neko od ponuđenih vina, skeniramo mobitelom QR kod na stražnjoj etiketi, dok uživamo u vinu odgledamo filmić, a zatim lica koja smo vidjeli na ekranu prepoznamo i uživo kao naše domaćine. Slatko!

Većinu svojih vina Klaudio Tomaz donio je i na kušanje na ovo druženje u Sheratonu, pa se, dok se vino točilo iz boca s novim etiketama, moglo i osobno iskušati kako te nove priče funkcioniraju uz svježu malvaziju Avangarde, uz sauvignon blanc Nostro, uz odležanu malvaziju Sesto senso, uz teran Barbarossa, uz crnu malvaziju Nera (koja se, kao nedavni novitet ove vinarije, razvila u izuzetno dojmljivo vino izuzetno vrijedno pažnje), uz slatki passito muškat Viktorija, uz rose Flaminio, ili uz pjenušce. Zvijezda večeri bilo je vino u bocama bez etikete, ne radi misterioznosti već zato što etikete za to vino još nisu bile otisnute, a to je vrlo posebni teran Barbarossa Superior, pripravljen od stotinjak dana prosušenih bobica, meditacijsko vino za doista posebne trenutke.

Simulacija iz projekta nove vinarije

Svojim vinima Klaudio Tomaz gradi i novi dom, pa je predstavio i projekt nove vinarije, koja se nakon jednoipolgodišnjih priprema nedavno počela graditi u Motovunu. Bit će to prekrasno zdanje (uzvanicima u Sheratonu prikazane su 3-D simulacije iz projekta) od 1.650 četvornih metara vrijedno 21 milijun kuna, u kome će se vina stvarati naprednim tehnologijama, a posjetiteljima će biti na raspolaganju kušaonica od čak 550 kvadrata. „To je prva i zadnja vinarija koju zidam”, rekao je Klaudio Tomaz ovom prigodom, opisujući kako će u novom proizvodnom prostoru tehnologija omogućiti bržu i efikasniju preradu grožđa na idealnim temperaturama i vlažnosti, a vinima na odležavanju priuštiti što manje turbulencija. U novoj vinariji Tomaz ne namjerava povećavati broj sorti ili broj etiketa, svom će asortimanu dodati tek dva cuveea kojima će zaokružiti svoju vinsku paletu: jednu bijelu od malvazije, bijelog pinota i sauvignon blanca, te jednu crnu od terana, merlota i crne malvazije, naravno iz posebno dobrih berbi. Otvorenje nove vinarije Tomaz očekuje se u travnju 2023. godine!

Tri generacije vinarske obitelji Tomaz

Predstavila se na ovom druženju u Sheratonu i cijela obitelj Tomaz: Klaudio i njegova supruga Danijela, njihova djeca Stefani, Melani i Antonio, i njihova unuka Viktorija, Stefanina kći. Djeca su već aktivno uključena u obiteljski vinski posao, generacijski prijenos užitka i znanja u radu s grožđem i vinom u ovoj je obitelji ionako na djelu već desetljećima, pa se ni za budućnost ne treba brinuti: vina Tomaz još će nam dugo pričati svoje priče, produbljivati one koje već znamo, i stvarati neke posve nove.

Davor ŠIŠOVIĆ