KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Decanterova platinasta medalja: malvazija Nono 4 Terre 2015. Franca Cattunara

Još prije desetak godina Franco Cattunar započeo je razvijati zamisao da četiri vrste tla odnosno četiri boje zemlje koje postoje u općini Brtonigla i u njegovim vinogradima oko mjesta Nova Vas – crvena, crna, siva i bijela – mogu biti vrednovana kroz odvojenu proizvodnju iste sorte vina sa svakoga od njih. Znači – jedan kraj, jedna sorta, jedna berba, ali četiri vinske etikete, sa svake zemlje po jedna, kako bi se potpuno i jedinstveno vrednovale kvalitete koje svaka od tih vrsta zemlje odnosno tla daje grožđu a zatim i vinu. Vrhunac te Cattunarove priče, bar zasad, je Decanterova platinasta medalja na ocjenjivanju 2020. godine za njegovu malvaziju Nono 4 Terre iz 2015. godine.

Franco Cattunar

Razlučivanje različitih stilistika malvazije sa četiri različite zemlje su uz Cattunara započeli primjenjivati i drugi vinari s područja općine Brtonigla, ali zasad još nitko od njih nema, kao Cattunar, vinograde na baš sve četiri vrste tla. Ubrzo se uz ideju o malvaziji sa četiri zemlje razvio i projekt izdvajanja izvornog vinskog kvasca iz istarske malvazije, koji se odnedavno počeo proizvoditi u dovoljnoj količini da ga mogu koristiti i drugi istarski vinari. Cattunar je tako prije nekoliko godina, prije svih drugih kolega vinara, počeo proizvoditi četiri malvazije sa četiri zemlje uz korištenje autohtonih kvasaca od malvazije, a potencijale odlične berbe iz 2015. godine iskoristio je za eksperiment čiji se rezultat oplodio upravo ovom platinastom Decanterovom medaljom. Prethodno upoznavši svojstva malvazija sa četiri različite zemlje, te utvrdivši da crvena zemlja malvaziji daje mineralnost, crna daje tijelo, siva trajnost a bijela zemlja cvjetnost, iz te je berbe, s određenom količinom grožđa pobranom kroz selekciju kasne berbe tek 15. listopada, mjesec dana nakon berbe za “normalnu” malvaziju, napravio kupažu sve četiri zemlje. S crvene zemlje uključio je 60 posto grožđa, po 15 posto uzeo je od crne i sive, a grožđe malvazije s bijele zemlje uključeno je s 10 posto u ukupnoj količini. Mošt je otočen nakon muljanja, ali je na polovici fermentacije vraćen na kožice, i ostavljen da nakon fermentacije macerira još narednih osam mjeseci. Vino je zatim izvučeno i spremljeno na dvije godine u velike bačve od akacije, a nakon buteljiranja odležavalo je u boci još godinu i pol. U petoj godini oblikovala se malvazija s 14 posto alkohola, boje starog zlata (Cattunar odriče da se ta malvazija svrstava u orange tip vina), s velikim bogatstvom aroma u rasponu od tropskog i žutog voća preko začinskih nota kadulje, peršina, origana, klinčića i cimeta, pa do gloga, divlje ruže, jasmina i duhana. “Spojio sam četiri komponente po mom ukusu, i čini se da je rezultat ispao dobar. Više sam nego zadovoljan, ne samo zbog platinaste medalje, nego zbog priznanja za sasvim drukčiju koncepciju vina. Tim smo putem možda morali krenuti i mnogo ranije, jer ovo će vino biti tu i za 20 godina i svima će se nama smijati. Ova je malvazija jako daleko od klasične mirisne malvazije, i jako mi je drago da sam kroz ovakvo priznanje uspio dokazati da i takva koncepcija malvazije može proći”, zadovoljno konstatira Franco Cattunar.

U njegovoj paleti i dalje su četiri zasebne etikete malvazije s crvene, crne, sive i bijele zemlje, a sve četiri proizvode se sur lie metodom te na tržište izlaze nakon godinu dana odležavanja u inoxu i u boci. Nono 4 Terre je peta malvazija u projektu četiri zemlje, a šesta je malvazija Colina, kupaža samo tri zemlje (crna, siva i crvena), koja prolazi kroz desetak dana maceracije te godinu i pol do dvije godine odležavanja u drvu pa još toliko u boci. S berbom 2020. će Cattunar projekt četiri zemlje proširiti i na teran, za koga su također lani prvi put razmnoženi autohtoni selekcionirani kvasci, pa ćemo za dvije-tri godine piti i četiri njegova terana s crvene, crne, sive i bijele zemlje.

Davor ŠIŠOVIĆ