KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Feel the breeze – rovinjska šetnja kroz arome i polifenole

Osjetite dašak Rovinja, ili na engleskom: Feel the breeze of Rovinj, naziv je vođenog turističkog obilaska Rovinja s kojim se eksperimentalno počelo 2019. godine, pa je narednih sezona korona ovaj program nasilu utišala, da bi se on ponovno razbuktao ovog ljeta. U većem dijelu ove dvosatne šetnje Rovinjem u središtu pažnje je materijalna kulturna i povijesna baština, crkva Sv. Eufemije, Grisia, eko-muzej o batani, drevne uličice i trgovi, zanatske radnje, zanimljive zgrade i vizure, no dostojna je pažnja posvećena i nematerijalnoj baštini.

U prvoj polovici ove turističke šetnje u starogradskoj ulici Casale sudionike dočekuju pjevači tradicijskih rovinjskih napjeva, bitinada i arija del nuoto, a jedna od postaja pri kraju ovog programa je i kušaonica udruge Agrorovinj u ulici Augusto Ferri. Na ovom će mjestu turisti upoznati Rovinj i Rovinjštinu, pa i Istru, koja prolazi kroz nepca i okusne pupoljke: nakon činjenica o kulturno-povijesnim spomenicima koje će vjerojatno zaboraviti, ovdje će im se predstaviti okusi i mirisi koje će ipak malo dulje pamtiti.

Posljednjih godina, što je baš hvale vrijedno, se u više istarskih mjesta, računajući i turističke gradove na obali i manja mjesta u unutrašnjosti, u ljetnim mjesecima organiziraju turistički programi kojima je cilj predstaviti cjelovitost istarske baštine, dakle i povijest i kulturu i hranu i pića i sve što uz to ide. Zanimljivo je da se svaki od tih programa razvio spontano, samoinicijativno, da je svaki od njih različit, i konceptom i sadržajem, a najmanji zajednički nazivnik im je u kratkom trajanju, od jedan do dva sata, a u to kratko vrijeme svjesnu su natrpane atrakcije i senzacije koje bi goste trebale potaknuto na kasnije samostalno istraživanje i potrošnju ukoliko im se svidjelo ono što su u takvim programima vidjeli, saznali i kušali.

Rovinjski Feel the breeze vođeni dvosatni turistički obilazak održava se svakog utorka kroz cijelu sezonu, rezervacije se obavljaju on-line preko stranice rovinjske Turističke zajednice, a može se izabrati program s vođenjem na hrvatskom, engleskom, njemačkom ili talijanskom jeziku. Kako je Bookaleta prvenstveno eno-gastro portal, nas će pobliže zanimati upravo onaj dio programa koji se odvija u kušaonici udruge Agrorovinj, inače prostoru kao stvorenom baš za takve stvari, pogotovo s obzirom na njegovu povijest: ovdje je nekoć naime djelovala gradska pekara, vrata krušnih peći prekrivaju cijeli jedan zid, tako da je pola priče o gastro-nasljeđu Rovinja ispričano već samim dolaskom u takav ambijent.

Utorkom kroz cijelo prijepodne u ovoj kušaonici pune ruke posla imaju Kristijan Damijanić i Enrico Cernecca iz udruge Agrorovinj, koji sudionicima interpretacijske šetnje Feel the breeze predstavljaju rovinjska vina, maslinova ulja i istarsku supu. Po dolasku, grupa (obično s između deset i četrdeset ljudi) ulazi u prvu salu, gdje drvene bačve imaju ulogu barskih stolova, i gdje svaki gost odmah dobiva čašu u ruku, a u čaši gutljaj neke od rovinjskih malvazija. Toga dana kada smo snimali ovu reportažu točila se malvazija vinarije Herak i Smoljan, no drugim utorcima se kušaju i malvazije drugih istarskih vinara.

Kristijan Damijanić, vješti i vrlo pouzdani interpretator rovinjske enogastronomske baštine, s lakoćom baratajući i njemačkim i talijanskim i engleskim jezikom, goste s čašama u ruci postupno uvodi ne samo u proces kušanja, nego i u razumijevanje istarske malvazije, objašnjava im što podneblje, tlo, klima i stoljetno ljudsko umijeće daju ovom vinu, i kakve senzacije kušaču dolaze kroz promišljenu degustaciju odnosno postupno percipiranje boje i gustoće vina, zatim njegovim mirisa, okusa, i retrookusa, pa sve do sugestija o sljubljivanju s hranom.

Nakon što se kušala malvazija, velike vinske čaše zamjenjuju se malim čašicama, a u njima svakome gostu u ruke dolazi gutljaj maslinovog ulja. U ovom slučaju to je bila rošinjola iz Fameje Matošević, tipična sorta Rovinjštine. Damijanić opet potpuno suvereno provodi goste kroz sve osobine ulja što ga imaju u ruci, od boje, mirisa i okusa pa sve do polifenola. „Nastojimo gostima približiti odlike naših vina i ulja kako bi ih i samu naučili prepoznavati, ali i rastumačiti svojima kod kuće”, kaže nam Kristijan Damijanić u kratkoj pauzi između dvije grupe i dva jezika.

Nakon ovog kratkog ali upečatljivog kušanja vina i ulja, grupa se seli u drugu salu, onu s krušnim pećima, sjeda za dugački stol, i ponovno se prepušta u ruke Damijaniću i Cernecci koji ih sada uvode u tajne istarske supe. Na početku im se, pogotovo Talijanima i Nijemcima, nastoji objasniti da istarska supa nema nikakve veze s juhom, koja se na njihovom jeziku zove zuppa odnosno suppe, dok je kod istarske supe riječ „supa” pojam koji označava krišku odnosno fetu kruha, i da se umakanje kruha u vino u nas naziva – supanje,

„Domaći gosti su nešto načuli o istarskoj supi, strani pak uglavnom o njoj ne znaju ništa, pa im je ovaj dio prezentacije najzanimljiviji, pažljivo slušaju i kušaju, postavljaju pitanja, zanimaju se čak i kako to pripremiti kod kuće”, prenosi nam Damijanić iskustva s kušačima. Doskora će se posjetiteljima kušaonice o istarskoj supi moći ispričati i još pokoja rečenica više, jer je pokrenut postupak upisa umijeća pripreme istarske supe na popis nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske, pa kad se postupak okonča, ovakvo će guštanje osim hedonističkog imati i kulturološki značaj!

Damijanić i Cernecca zatim pred gostima pripremaju istarsku supu detaljno pripovijedajući o njezinim sastojcima (koji opet imaju ime i prezime – teran za supu također je iz vinarije Herak i Smoljan, a ulje je istarska bjelica od Fameje Matošević), pred njima zalijevaju prepečeni kruh uljem i posipavaju paprom, miješaju šećer u zagrijanom ulju, i naposljetku pripremljenu supu dijele u malim bukaleticama za jednu osobu, tako da svaki gost dobije svoju. Kušanje je, naravno, praćeno oduševljenim komentarima, emocijama, planovima, nepoznato je odjednom postalo poznato, i ako je barem dijelu kušača istarska supa ušla u njihove živote kao činjenica koju će ubuduće češće prakticirati ili će barem moći reći da im je poznata, cilj ovog programa je itekako postignut.

Puni dojmova i aroma koje još prebiru po ustima, gosti nakon izlaska iz kušaonice mogu i u delikates-shopu udruge Agrorovinj, odmah preko puta, kupiti rovinjska vina, maslinova ulja, ili pak Supa-box, instant paket sa svim sastojcima za pripremu istarske supe, kojeg je Damijanić također predstavio u kušaonici.

Dali su si tako članovi udruge Agrorovinj posla kroz cijelo ljeto sudjelujući u programu Feel the breeze, no u nastavku kolovoza i sredinom rujna pripremaju oni još i tri velika događaja na kojima će predstavljati rovinjske i istarske eno-gastro zanimljivosti.

Najprije, u četvrtak 25. kolovoza slijedi događaj „Okusi polja i podruma”, čiji je sadržaj predstavljanje najboljih i najnagrađivanijih rovinjskih vina i maslinovih ulja na glavnom rovinjskom trgu i obližnjem malom molu od 18 do 23 sata, uz kušanje svježeg i pečenog povrća i sardela na savor.

Dvadesetak dana kasnije, u srijedu 14. rujna na rovinjskom malom molu održat će se 2. ljetni festival istarske supe, a sutradan, u četvrtak 15 rujna na istom mjestu održat će se ljetni festival rovinjskih vina simpatično nazvan Ruvino. Vidimo se tamo!

Davor ŠIŠOVIĆ