KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Nova vina iz korona-godine (7): MILENA, PRVI PJENUŠAC VINARIJE BRČIĆ

Iz vinarije Anđela Brčića u Brčićima nedaleko Višnjana u minuloj su korona-godini izašla dva noviteta, još ih je nekoliko u pripremi odnosno na odležavanju, a novi sjaj dobila je i njegova otprije poznata svježa malvazija osvojivši najviše priznanje, znakovito zvano Corona odnosno „kruna”, na najznačajnijem talijanskom vinskom ocjenjivanju, Vinibuoni d’Italia za 2020. godinu. Na istom je ocjenjivanju predlani Coronu dobio i njegov teran. Nagrađena Brčićeva malvazija iz berbe 2019. nosi i IQ oznaku kvalitete, uzgojena je uz redukciju prinosa na kilogram i pol po trsu, a odnjegovana je bez maceracije, u inoxu, te napunjena u boce već u travnju. Ta Coronom nagrađena malvazija svijetle je zlatnožute boje, travnatih i cvjetnih mirisa te okusa u kojima dominiraju žuto cvijeće, vanilija i kremasti tonovi. Ima 13 posto alkohola, i Anđelo Brčić kaže da ju pije uz skoro sva jela, a najbolje prija uz frigane lignje, školjke, pljukance s kozicama i vrganjima, a lijepo bi se složila i s cukerančićima.

Anđelo Brčić nazdravlja pjenušcem Milena, nazvanim u čast njegove supruge
Pjenušac Milena u boci i čaši
Brčićevi aduti iz korona-godine: nagrađena malvazija, novi pjenušac i prva berba sauvignon blanca

Brčić je inače desetljećima ustrajao na proizvodnji monosortnih mirnih vina, no sada se odlučio okušati i u nečem drugom, ponajprije u pjenušcu. Svoj prvi pjenušac od malvazije nazvao je Milena po svojoj supruzi bez koje, kako kaže, ne bi bilo ničega od svega što radi. Pjenušac Milena proizveden je charmat metodom, ima 11,5 posto alkohola, ugodnog je slatkasto-voćnog mirisa, a u okusu mu dominira zrelo grožđe malvazije, dajući u aftertasteu čak i dojam slatkoće, iako je kategoriziran kao brut. Pjenušac Milena ugodno je piti uz ribu, bijelo meso ili skutu, naravno i kao aperitiv ili kao čašicu uz druženje. Naravno da se nameće pitanje zašto se Brčić nakon toliko godina odlučio i pjenušcem obogatiti svoju paletu, a on smijući se odgovara: „Svatko sada ima pjenušac, pa zašto ne bih i ja?”. Svojim je pjenušcem jako zadovoljan, a s druge strane, valjda kao kompenzaciju za novitete, više ne proizvodi rose. Drugi Brčićev novitet iz korona-godine je sauvignon blanc, iz prvog roda sorte koju je, kako kaže, posadio iz inata, budući da chardonnay kojeg je sadio ranije nije ispunio njegova očekivanja. I kod sauvignon blanca je smanjivao prinos na kilu i pol po trsu, brao ga je početkom rujna i vinificirao bez maceracije u inoxu do proljeća kada ga je punio u boce. Dobio je vino zelenkasto-zlatne boje, voćnih mirisa po breskvi, kori jabuke i laganih nota jagode, te bogatog okusa po zrelom voću koje sa svojih 12,5 posto alkohola lijepo paše uz bijelo meso, ribu, rakovicu ili jastoga.

Pojačana ekipa vinarije Brčić: Anđelo Brčić, Monika Matošević i Paolo Zgrablić

Druga generacija u obitelji Brčić preskočila je interes za vinarstvo, no to sada nadoknađuje treća: Anđelo Brčić ne krije sreću i zadovoljstvo što mu u vinariji sada pomažu unuka Monika Matošević i njezin dečko Paolo Zgrablić. Pojačana ekipa vinarije Brčić iznijet će uskoro na svjetlo dana još nekoliko vina koja su još uvijek na dozrijevanju odnosno odležavanju, među njima čak četiri crne kupaže i jedna stilski sasvim nova malvazija, ali o tome, kaže Anđelo Brčić, kada dođe vrijeme.

Davor ŠIŠOVIĆ