KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Odležana malvazija 1903. – zlatna novost iz vinarije Ravalico

Ona stara rodno nekorektna uzrečica „prvo pa muško” u slučaju vinarije Ravalico i njezinog najnovijeg vina mogla bi se promijeniti u „prvo pa zlatno”. Naime, tek što se pojavila, odležana malvazija „1903” vinarije Ravalico iz Nove Vasi kraj Brtonigle ovjenčala se zlatnom medaljom na uglednom londonskom ocjenjivanju International Wine and Spirit Competition u Londonu, osvojivši sjajnih 95 bodova.

Malvazija Ravalico 1903 druga je u ediciji premium vina ove vinarije, uz malo ranije izašlu kupažu 1903 Cuvee noir od 60 posto cabernet sauvignona i 40 posto merlota, također iz berbe 2018. godine. Za nastanak oba ova vina zaslužan je mladi vinar Francesco Ravalico, koji se, završivši prije tri godine studij vinarstva i vinogradarstva na zagrebačkom Agronomskom fakultetu, ne samo aktivno nego i kreativno uključio u obiteljski vinarski posao. „Želio sam s ova dva vina napraviti nešto drugačije, da malo pomaknemo naše granice, da imamo finija vina u limitiranim serijama u koja će se uložiti malo više truda, ali i malo više igre. K tome, čini se da su odležane malvazije napokon ušle u modu”, pripovijeda nam Francesco Ravalico.

Kad se počela planirati odležana malvazija 1903, najprije je u vinogradu odabrana parcela na kojoj će se namjenski baš za to vino odnjegovati grožđe. Nije trebalo dugo tražiti: parcela Špinotija nalazi se svega dvjestotinjak metara od podruma, i uz brižljivo njegovanje, prinos je u tom odabranom dijelu vinograda bio smanjen na ispod jednog kilograma po trsu. Berba je obavljena tjedan dana kasnije no što je to bilo za redovnu malvaziju, a te 2018. godine to je bilo oko 10. rujna. Odmah nakon berbe grožđe je prešano a masulj je spremljen u inox tank na hladnu fermentaciju. Nakon 18 sati maceracije, mošt je otočen i fermentacija je nastavljena u inoxu, a odmah nakon dovršene fermentacije vino je pohranjeno u barrique bačve u kojima je odležavalo narednih 18 mjeseci. Zatim je, nakon filtriranja i stabiliziranja, vino napunjeno u boce u kojima je odležavalo još dva mjeseca prije puštanja u prodaju. Sveukupno je dakle proizvodnja malvazije 1903 potrajala dobre dvije godine.

Malvazija 1903 iz berbe 2018., zlato u čaši sa zlatnom medaljom londonskog IWSC-a

Ovakvu je viziju imao Francesco Ravalico o svojoj budućoj odležanoj malvaziji: „Htio sam da to bude nešto novo i drugačije, ali da se drvo ne osjeti previše, da to bude malo ozbiljnije vino, ali ipak pitko, takvo koje će se ljudima dopasti i koje će se piti uz nešto lakšu hranu, ali da to bude i vino, što je najvažnije, koje će zadržati sve prepoznatljive osobine malvazije”. A kakvo je zapravo vino, nakon ideja provedenih u praksu, na kraju dobio?

Evo kakvo. Malvazija 1903 iz berbe 2018. je vino lijepe slamnato-žute boje, s dosta voćnih mirisa, pogotovo kuhanih dunja, ali i mirisima vanilije, žutog cvijeća i začina poput klinčića. U okusu se najprije razvijaju citrusne arome i lagana trpkost koja podsjeća na senzaciju unutrašnje strane svježe limunove kore. Aromatska slika ovog vina je vrlo kompleksna, ali i vrlo živahna, a sa svojih 12 posto alkohola ova malvazija nije toliko topla koliko odležane malvazije znaju biti.

Francesco Ravalico vidi jako široke mogućnosti sljubljivanja ove malvazije 1903 sa spektrom ribljih jela, od ribljih hladnih predjela pa do ribe pržene, pohane, pečene i poslužene uz neki kremasti umak; no ima ova malvazija potencijalnu naklonost i prema nekim mesnim delicijama, primjerice prema sušenoj govedini odnosno goveđem pršutu. Ne bi ju trebalo servirati previše ohlađenu, optimalna temperatura serviranja bila bi 15-16 stupnjeva.

Pitam Francesca je li s ovim vinom dobio što je htio, a on odgovara: „Svakako! Očekivao sam nešto dobro, ali sam se konačnim rezultatom i sam ugodno iznenadio. Dobiti 95 bodova na IWSC-u nije mala stvar, pa se nadam da će se ova malvazija iskazati i na drugim natjecanjima”. Na ovogodišnjoj pak Vinistri malvazija Ravalico 1903 dobila je srebrnu medalju.

Priroda ne čeka, pa se nakon prve malvazije 1903 iz berbe 2018. polako pripremaju izdanja i iz narednih godišta. „Za berbu 2019. odrađujem isti postupak kao i u prvoj seriji, budući da se prvo izdanje ove malvazije pokazalo dobrim. Želim održati konstantu, pokazati da mogu ponoviti ono što se pokazalo kvalitetnim, a i da kupci znaju što očekivati iz narednih serija”, kaže Francesco Ravalico. Inače, prva serija malvazije 1903 napunjena je u ograničenoj količini od 1.500 numeriranih boca, i te količine on se misli držati i kod druge serije, koja je inače upravo na putu prema boci.

Francesco Ravalico u obiteljskoj vinariji u Novoj Vasi

Ulazak nove generacije vinara u obiteljski posao uvijek je osjetljiva stvar, no Francescov otac Bruno Ravalico, i ostali iz obitelji koji zajednički upravljaju ovom najstarijom privatnom vinarijom u Istri (podsjetimo, vina Ravalico u butelje se pune još od 1986. godine, kada su 99 posto istarskog vinarstva pokrivali negdašnji poljoprivredno-prehrambeni kombinati), imali su dovoljno povjerenja da Francescu prepuste oblikovanje novih vina. Zato ga pitamo kakva je bila reakcija ostatka obitelji na gotov proizvod, a Francesco Ravalico kaže: „Crnu kupažu 1903 su odmah kao ideju pohvalili, a i s konačnim su rezultatom bili oduševljeni, no kad sam im izložio ideju o odležanoj malvaziji bili su malo skeptični. Ipak, kad su kušali malvaziju 1903 bili su sretni što su pristali na tu ideju”.

I kupaža i malvazija s oznakom „1903” nakon što je Francesco Ravalico s njima „položio ispit” ulaze u standardnu proizvodnu paletu vinarije Ravalico, no novosti i novih etiketa moglo bi uskoro biti još. U podrumskoj obradi je prva berba crne malvazije uzgojene u vinogradima obitelji Ravalico; Francesco razmišlja i da jednu verziju chardonnaya napravi s odležavanjem, sličnim postupkom kao kod malvazije 1903, a ove jeseni slijedi prva berbe novozasađenog sauvignon blanca, dakle paleta Ravalico vina uskoro bi se mogla obogatiti za još tri etikete.

Za kraj objasnimo brojku koju smo toliko puta ponovili: „1903”, oznaka odnosno naziv koji su ponijeli prva crna kupaža i prva odležana malvazija vinarije Ravalico posveta je Francescovom pradjedu odnosno pranonu Giovanniju Ravalicu koji je, prema dokumentima sačuvanima u obiteljskom arhivu, te 1903. godine počeo prodavati svoje vino u Trstu. Etiketa oba vina iz serije 1903 dizajnirana je kao razglednica s poštanskom markom na kojoj je portret pranona Giovannija, što je prelijepa posveta precima koji su pokrenuli obiteljsku vinarsku povijest.

Davor ŠIŠOVIĆ