KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Slatko i slavno: passito muškat San Salvatore vinarije Benvenuti, dobitnik velike zlatne medalje na ovogodišnjoj Vinistri

Recimo da ste poznati holivudski filmski režiser i da se u vašim filmovima nižu glumci koji redovno osvajaju Oscare. Mediji će pisati o onim glumcima i glumicama koji su dobivali Oscare za glavne muške ili ženske uloge, dok će dobitnici Oscara za sporedne uloge nekako ostajati u medijskom zapećku, iako će takvih nagrada ovi sporednjaci možda nanizati više nego njihove kolege kojima se casting bolje posrećio.

Recimo da su Nikola i Albert Benvenuti režiseri iz gornje prispodobe, i da su se njihovi „glavni glumci”, od svježe malvazije, preko odležane malvazije i terana Anno domini, pa do odmah po nastanku proslavljenog terana Santa Elisabetta, dosad sasvim solidno nadobijali različitih vinskih Oscara, osvajali su i zlatne i platinaste i trophy nagrade na ocjenjivanjima Decantera i International Wine Challengea, bili su i šampioni i dobitnici velikih zlatnih medalja na Vinistri, recenzije su im odlične, a kroz sve te godine jedno se njihovo samozatajno malo vino smješka iz prikrajka i neprimjetno sakuplja više nagrada nego svi ovi drugi zajedno.

Nikola Benvenuti i njegovo najtrofejnije vino – slatki muškat San Salvatore

Vino je malo samo po veličini boce, a inače je po svemu veliko kao i njegove mnogo poznatije „kolege”. Riječ je o slatkom muškatu bijelom San Salvatore, desertnom vinu koje se proizvodi passito metodom od prosušenih bobica. Njegova posljednja inačica, ona iz berbe 2015., osvojila je veliku zlatnu medalju na ovogodišnjoj Vinistri, no ova etiketa vinarije Benvenuti ima iza sebe vrlo impozantan pedigre. Najveći uspjeh postigao je muškat bijeli San Salvatore iz berbe 2011. koji je na International Wine Challengeu 2016. godine osvojio zlatnu medalju i nagradu Trophy kao najbolje hrvatsko vino. Berba 2013. je na IWC-u također osvojila srebro 2018. i broncu 2019. godine. Priznanja su stizala i za ranije berbe: velika zlatna medalja na Vinistri 2008. godine, srebrna Decanterova medalja 2009. godine, nagrada na Vini Bouni d’Italia 2010. godine. Zlatne medalje za ovaj muškat su na Vinistri redovite, a 2010. je bio najbolje ocijenjeni muškat Vinistre, tako da je ovogodišnja Vinistrina velika zlatna medalja kruna i potvrda iznimnosti ovog neobičnog i vrlo zanimljivog slatkog vina.

Benvenutijev slatki muškat bijeli San Salvatore ime je dobio po položaju, brdu San Salvatore pokraj Kaldira, koje je sa 400 metara visine jedno od najviših vrhova u središnjoj Istri. Vinograd s grožđem sorte muškat bijeli raste na samom vrhu tog brda, na terasastim položajima površine od jednog hektara, na bijeloj zemlji s većim sadržajem fliša. Četiri tisuće čokota cijeli je dan izloženo suncu a vinograd je dobro provjetren, pa je za njegovu njegu dovoljna minimalna zaštita. Čak i u teškim godinama ovaj položaj daje vrhunske rezultate, čemu doprinosi i skidanje viška grozdova odnosno održavanje prinosa na 1,2 do 1,5 kilograma grožđa po čokotu.

Muškat San Salvatore nasuprot lagano naoblačenome plavom nebu…

U Istri je muškat inače rana sorta i uobičajeno se bere krajem kolovoza, no u vinogradu San Salvatore muškat za ovo nagrađeno vino pobran je između 15. i 20. rujna. Bralo se ručno i vrlo pažljivo da se bobice ne oštete, a grozdovi odmah nakon berbe prolaze selekciju, i samo se perfektno zrelo grožđe stavlja na sušenje, na podlogu od slame u jednom redu, grozd do grozda, u natkrivenom otvorenom prostoru, mrežicama zaštićenom od kukaca. Grožđe se te 2015. godine sušilo tri mjeseca, a prerada je započela potkraj prosinca.

Nakon muljanja s odvajanjem peteljki maceracija se odvijala desetak dana u inox bačvama, a nakon što spontano započne fermentacija (kvasci se ne dodaju) slijedi prešanje, i dugotrajna fermentacija u inox bačvama, koja je zbog visoke koncentracije šećera u grožđu potrajala čak šest mjeseci, ali je ranijih godina znala potrajati i dulje, sve do godine dana! Kad je fermentacija dovršena, slatki muškat se istaloži i zatim sprema u drvene barrique bačve od francuskog hrasta, koje kod Benvenutijevih inače služe samo za ovo vino, te u njima odležava pune dvije godine, i zatim se puni u boce zapremine 0,375 litara u kojima odležava najmanje godinu dana. Tek tada, najmanje četiri godine nakon berbe, slatki muškat bijeli San Salvatore spreman je za tržište, ili pak za prva ocjenjivanja.

Rezultat ovog složenog postupka za čije provođenje treba mnogo strpljenja ali i iskustva, je slatko i mirišljavo vino jantarno-bakrene boje sa samo 11 posto alkohola, što je kod muškata San Salvatore iz berbe 2015. iznimka, budući da su se ranija godišta alkoholom znala popeti i do 15 posto. Miris mu je vrlo kompleksan, i možemo se satima zabavljati raspoznajući nosom arome prezrelog grožđa muškata, rogača, grožđica, suhih smokava, svježih marelica istovremeno s marmeladom od marelica, te kuhanog ili pečenog tijesta nadjevenog marmeladom od marelicama, primjerice palačinki ili njoka odnosno knedli. Na okus – iznenadit ćemo se! – muškat bijeli San Salvatore 2015. nije presladak, naprotiv, i u okusu se razotkriva vesela voćna šarolikost s notama različitih pekmeza, od šljiva do marelica, sušenog grožđa muškata, pa čak i marelica sa šlagom.

I pred kamenim zidom San Salvatore ostaje jantarno-bakren

Benvenutijev slatki muškat bijeli San Salvatore najbolje je poslužiti u vinskoj čaši manje zapremine, ohlađenog na 10-12 stupnjeva, a uz što najbolje prija? Nikola Benvenuti preporučuje ovo vino uz plave sireve s plemenitom plijesni, gorgonzolu ili roquefort, odlično se slaže i s gusjom jetrom, dušu bi dao za pečena pačja prsa prelivena medom, a naravno da će se odlično složiti i s različitim desertima, od suhih kolačića (mislim da bi se s njim najbolje slagale kroštule, ali i suhi istarski paštini) preko slatko-kiselih slastica poput cheese cakea do slanih i slatkih štrudlica sa svježim sirom. U ovom se muškatu može uživati na kraju obroka uz desert, može ga se guštati uz sireve, ali izvrsno prija i samo bez ikakvih zalogaja.

Vinarija Benvenuti je inače jedna od rijetkih u Istri koja proizvodi više različitih slatkih vina passito metodom odnosno od prosušenog grožđa. Uz ovaj veliki zlatni muškat bijeli San Salvatore, s istog položaja dolazi još i slatka malvazija San Salvatore, te slatki teran San Salvatore, a četvrto vino s istog vinograda je Corona grande, slatka kupaža malvazije, muškata bijelog i stare autohtone istarske sorte ulovine. Sva tri passito vina s atributom San Salvatore prolaze kroz sličan postupak i sva tri odležavaju po dvije godine u drvu, dok se najmanje slatka među njima, Corona grande, njeguje samo u inoxu i boci. Naglasit će Nikola Benvenuti da se svako vino iz ove slatke serije ne radi svake godine, nego samo iz iznimno dobrih berbi, no kako se nakon slavne 2015. godine zaredalo još dobrih berbi, trenutačno je još pet godišta slatkog muškata bijelog San Salvatore u različitim fazama proizvodnje. Čini se da se sporedni glumac postupno priprema i za preuzimanje glavnih uloga.

Davor ŠIŠOVIĆ