KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Petivina u Pićnu: susret malvazije i terana s kernerom i plemenkom

Još je Johann Weikard Valvasor u svome djelu „Slava vojvodine Kranjske”, objavljenom 1689. godine, hvalio gostoljubivost Pićanaca koji svakoga namjernika zovu u kuću i nude svojim okrepljujućim i nadaleko poznatim vinom. Jednaki dojam o gostoljubivosti Pićanaca steći ćete i ako posjetite ovdašnju feštu Petivina, jednu jako srdačnu, komornu i nenatjecateljsku manifestaciju na kojoj se tradicionalno predstavljaju i vinari Labinštine okupljeni u udruzi Trs, i njihovi gosti iz drugih krajeva Istre, i gostujući vinari iz Podravine.

K toma, lokalne udruge za sve posjetitelje ove manifestacije pripremaju vrlo ukusnu okrjepu iz tanjura, a ne fali ni zabave, sajmenih sadržaja, kulture, i svega drugoga što spada u jednu lokalnu pučku feštu. Recimo, ovogodišnja je Petivina ugostila i izvedbu vrlo popularne kazališne predstave Casabianca.

Vinska ponuda pićanske fešte Petivina iznenadila me predstavljanjem nekoliko vinarija za koje nisam ni znao da postoje, uz one koje više ili manje dobro već poznajemo. Evo dakle najprije tih novih otkrića, barem za mene.

Vinarija Siniše Serga iz Svete Katarine predstavila se svježom malvazijom i teranom iz 2021., a iako vinara osobno nismo sreli, cure na štandu lijepo su objasnile sve što znaju o vinariji i o predstavljenim vinima.

U mjestu Breg pokraj Labina nalazi se vinarija Gorana Zahtile, koja se, kao i većina kolega, predstavila najprije svježom malvazijom, te dvjema varijantama kupaže merlota i cabernet sauvignona. Prva se zove Monte, berba je 2022. i napravljena je bez drva, a druga se zove Monte Superior, iz berbe je 2021., i provela je dvije godine u drvenoj bačvi. Zanimljiv pristup i zanimljiv rezultat!

Treća vinarija koju sam na ovoj Petivini prvi put upoznao je vinarija Vosilla iz mjesta Vozilići, a predstavljali su je vlasnik Mauro Vozila i Lucia Demarin. Vrlo lijep izbor njihovih etiketa otvara se svježom malvazijom, nastavlja se malvazijom 2021., slijedi rose 2022. od refoška, merlota i borgonje, pa merlot 2021. i naposljetku svježi muškat žuti.

Ova Petivina bila mi je tek drugi susret s vinarijom Prskalo iz mjesta Mali Golji u općini Sveta Nedelja, prvi put sam ih upoznao na lanjskoj vinskoj šetnji tamošnjom Stazom kalića i bukalete.

Svoja vina je vinarija Prskalo nazvala vrlo maštovitim i pamtljivim imenima, pa ćemo se tako i sljedeći put sigurno sjetiti svježe malvazije Kruljinka, macerirane malvazije Pjerina također iz 2022., svježeg rosea od refoška, terana i cabernet sauvignona, te crne kupaže Pišurin 2021. od refoška, cabernet sauvignona, terana i merlota.

Od starih poznanika, na Petivini smo detaljnije zastali na štandu Bojana Kiršića i njegove vinarije Matiška iz Nedešćine. Uz njegove dosadašnje standardne etikete sa svježom malvazijom, roseom od refoška te poluslatkim muškatom žutim, Kiršić je prvi put predstavio prvu ediciju svoga terana i merlota iz berbe 2022., čime se asortiman ove mlade vinarije vrlo lijepo proširuje.

S Labinštine su se na Petivini također predstavili vinarija Fuhtar iz Nedešćine, Goran Baćac iz Kukurini, Andrea Baćac odnosno njegova vinarija Perinić iz Perinići, Čule iz Oriča, Kos iz Šumbera, Gobo iz Labina, San Martino iz Labina, Romeo izu Nedešćine, a nastupilo je i nekoliko gostujućih vinarja iz drugih dijelova Istre, primjerice Marčeta iz Fažane, Matić iz Višnjana, te Siljan iz Šegotića na Proštini.

Kod Siljana se uvijek zgodno zaustaviti radi nekih izuzetnih vinskih atrakcija ove vinarije, primjerice merlota iz 2016. s kojim je osvojio i nekoliko svjetskih zlatnih medalja i veliku zlatnu medalju na Vinistri.

Uz standardne svježe etikete malvazije, rosea od cabernet sauvignona te poluslatkog muškata žutog, otac i sin Josip Bepo i Sanjin Siljan u Pićan su došli pokazati i svoj pjenušac Foška iz 2020. od muškata, intrigantan passito od merlota Bepo iz 2021., od grožđa prosušenog na trsu, te trostruko destilirani vinjak JBS čuvan sedam godina u hrastovoj bačvi.

Vinski dojam ovogodišnje pićanske Petivine vrlo su lijepo zaokružili gosti iz Podravine odnosno vinari iz Kloštra Podravskog, s repertoarom sastavljenim djelomice od internacionalnih ali dijelom i od autohtonih sorti. Evo kratkog pregleda predstavljenih podravskih vinarija i njihovih vina.

Ivan Topolovčan predstavio je bijeli pinot, rajnski rizling i muškat žuti, sva tri iz berbe 2022. godine, pa ako se kušanje gostujućih vina počelo od njega, razlika od dva metra udaljenog istarskog repertoara mogla se utvrditi vrlo zorno i provjeravati više puta. Andrej Skec predstavlja se kao vinar hobist, a predstavio je svoje vino nazvano jednostavno „Mješavina bijela”, a ta je mješavina, koju krasi vrlo zanimljiva aroma dima, sastavljena od sauvignon blanca te autohtonih sorti kerner i štajerska bjelina.

Josip Koren je predstavio poveći opus svojih svježih vina, iz posljednje berbe: chardonnay, sauvignon blanc, traminac, graševinu, kerner, i bijeli cuvee od graševine, chardonnaya i kernera. Taj je cuvee bio šampion ovogodišnje tradicionalne izložbe vina u Kloštru Podravskome, na kojoj je ocjenjivano čak 314 uzoraka!

Vinarija Alena Bana se pak predstavila chardonnayem, sauvignonom bijelim, te vinom od sorte manzoni bijeli, a riječ je o križancu rajnskog rizlinga i bijelod pinota. Boris Bobonj je jedan od rjetkih gostiju iz Podravine koji je uz bijela vina od kernera, muškata žutog (polusuho), sauvignon blanca te cuveea od kernera, sauvignon blanca, muškata i nekoliko starih sorti, predstavio i svoje crno vino sorte zweigelt.

Među gostima Podravcima predstavila se i ekološka vinarija Šipek, koja posebno njeguje jednu od najstarijih sorti na svijetu plemenku, koju u Sloveniji zovu žlahtnina, a ponegdje se naziva i španjol. Zanimljivo je da se sva tri naziva spominju i pri evociranju starinskih sorti grožđa i u Istri. Šipekova plemenka vrlo je lagano vino s 9 posto alkohola i vrlo niskih kiselina, a osim ove sorte ta je vinarija predstavila i svoj atraktivni polusuhi chardonnay, i kerner, oba iz zadnje berbe.

Da vinoljupci ne kušaju tako lijep izbor vina na prazan želudac pobrinule su se pićanske udruge, pa se tako moglo okrijepiti čobancem s divljači kojeg su pripremali članovi Lovačke udruge Kamenjarka, članovi poljoprivredne udruge Agropićan kuhali su fažol odnosno pažul, a članovi udruge gljivara Labinštine Martinčica ponudili su gljive (šampinjone i bukovače) sa žara.

Vinski program Petivine održan je u vrlo prikladnom prostoru parka pred vratima pićanskog starog grada, u ugodnoj hladovini, i s već opisanom vrlo respektabilnom ponudom vina.

Davor ŠIŠOVIĆ