KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Proglašeni šampioni i dobitnici medalja Vinistre 2021.

Novo ime na vinskoj sceni Istre, Denis Bernobić iz Markovca pokraj Višnjana, osvojio je šampionsku titulu u kategoriji svježe malvazije. U pripetavanju s još tri iznimne malvazije njegovo vino odnijelo je pobjedu, a ovo je ujedno najveće iznenađenje na ocjenjivanju vina i jakih alkoholnih pića i 12. Svijetu malvazija koje se sredinom travnja tradicionalno održalo u porečkom hotelu Parentium Plava Laguna.

„Loza je oduvijek bila temelj egzistencije nas Istrijana. Moja obitelj je u vinarstvu već četiri generacije, ali posljednjih nekoliko godina fokus je na vinima vrhunske kvalitete. Šampionska titula veliki je uspjeh, moram priznati i iznenađenje, ali i priznanje i poticaj da nastavimo dalje u istom smjeru“, ističe Denis Bernobić.

Malvazija Collina iz 2016. vinarije Cattunar iz Nove Vasi pored Brtonigle šampion je u kategoriji zrelih malvazija, a riječ je o profinjenom vinu nastalom kupažiranjem malvazije s crne i sive zemlje, maceriranom osam dana, te dvije i pol godine odležanom u drvu.

Teran Barbarossa vinarije Tomaz iz Motovuna osvojio je šampionsku titulu u kategoriji svježih terana, čime se nastavlja sjajan niz priznanja za ovu etiketu, koja je lani, za berbu 2017., nagrađena i zlatnom Decanterovom medaljom.

U kategoriji zrelih terana šampionska titula pripala je vinu teran Santa Lucia iz 2018. vinarije Kozlović iz Momjana. Inače je otprije poznata i proslavljena Kozlovićeva crna kupaža Santa Lucia Noir, ali teran Santa Lucia nova je etiketa ove vinarije, prvi put napunjena kao single vineyard teran iz te 2018. godine.

U kategoriji zrelih refoška šampion je Capo d’Istria iz 2013. slovenskog Vinakoper, jedno od najcjenjenijih vina ove najveće vinarije u slovenskoj Istri. Šampionski refošk maceriran je 18 dana i zatim je odležavao u barrique bačvama dvije godine. Zanimljivo je da je ovaj isti refošk iz 2013. godine na Vinistri 2019. dobio zlatnu medalju, a u međuvremenu je njegova kvaliteta očito uznapredovala do zasluženog višeg odnosno šampionskog priznanja.

Dodijeljeno je i pet velikih zlatnih medalja vinima koja su osvojila više od 92 boda. To su San Salvatore muškat bijeli iz 2015. vinarije Benvenuti iz Kaldira; muškat žuti iz 2019. vinarije Capo iz Fernetića kod Brtonigle; Malvasia volcanica iz 1956. španjolskog proizvođača El Grifo s Kanarskih otoka (njihove su slatke malvazije već više puta osvajale velike zlatne medalje na Vinistri); merlot iz 2017. vinarije Siljan iz Šegotića kod Krnice (ova vinarija u posljednje vrijeme briljira sa svojim merlotom, nedavno je na njemačkom ocjenjivanju Mundus vini njezin merlot iz 2016. proglašen najboljim hrvatskim crnim vinom), a veliko zlato dobila je i Aura biska ekstra iz 2021. buzetske destilerije Aura.

„Iznimno smo zadovoljni što smo u ovim neobičnim vremenima uspjeli organizirati ovako zahtjevno natjecanje. Veseli me vrhunska kvaliteta šampionskih vina i činjenica da je čak pet vina prešlo prag od 92 boda i osvojilo veliko zlato“, istaknuo je predsjednik Vinistre Nikola Benvenuti.

Na ovogodišnje Vinistrino ocjenjivanje pristiglo je 435 uzoraka vina i jakih alkoholnih pića, od čega 220 uzoraka malvazija. Uz pet šampionskih naslova i pet velikih zlatnih medalja, dodijeljeno je još 139 zlatnih i 16 srebrnih medalja, dok su ostali proizvođači dobili diplome. Ove godine pravo na oznaku IQ – istarska kvaliteta ostvarila su 24 vinara za malvazije i sedam vinara za teran.

Mario Staver, predsjednik ocjenjivačke komisije, rekao je kako su ove godine ocjenjivale tri komisije, zbog epidemioloških mjera bilo ih je manje nego inače, pa je ocjenjivanje trajalo dan dulje. Od ukupno 15 ocjenjivača više od polovice ih je bilo iz stranih zemalja i za njih je organiziran PCR ili antigenski test.

Sjajni rezultati i šampionske titule najbolja su najava 27. Vinistre, koja se ove godine prvi put održava na otvorenom, u porečkoj uvali Peškera i to po svemu sudeći u lipnju.

Svi rezultati ocjenjivanja za ovogodišnju Vinistru mogu se pogledati na službenim stranicama udruge Vinistra.

Davor ŠIŠOVIĆ