KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Sto tisuća posjetitelja na najvećem europskom sajmu kobasica u mađarskoj Bekescsabi

        Kad izvještavamo primjerice s tinjanskog Internacionalnog sajma pršuta, zapanjit ćemo se podatkom o preko dvadeset tisuća posjetitelja, a mlađi brat tinjanskog sajma, supetarska manifestacija “S klobasicom u Europu” također iz godine u godinu pohodi sve više tisuća ljudi. Ako krenemo pomisliti da su te dvije manifestacije velike, zastanimo na tren: velike su zato jer popunjavaju sve vidljive i raspoložive kapacitete. Nešto doista veliko te vrste zasad je ipak izvan naših granica, poput primjerice Festivala kobasica u mađarskom gradu Bekescsaba, na krajnjem istoku te zemlje, blizu rumunjske granice. Vjerojatno je skromna procjena da taj mađarski festival pohodi najmanje sto tisuća posjetitelja.


Csabai Kolbaszfesztival, kako se izvorno zove ova manifestacija, 2016. je godine, kada sam ga imao zadovoljstvo posjetiti, proslavio dvadeseti jubilej. Proizvođači i ljubitelji kobasica iz cijele Mađarske, a i iz susjednih zemalja, dolaze na ovu feštu pokazati se, družiti, kušati, trgovati, jesti i piti. Središnji dio festivala je masovno međunarodno ekipno natjecanje u izradi kobasica na licu mjesta. Slično se natjecanje odvija i na sajmu u Svetom Petru u Šumi, kada petnaestak ekipa stvori sasvim solidnu gužvu u velikoj mjesnoj sportskoj dvorani. U Bekescsabi u takvom natjecanju sudjeluje više od pet stotina ekipa, sveukupno oko tri tisuće ljudi, a meso se miješa, melje i puni u crijeva u velikoj sportskoj dvorani i još u četiri velika šatora. U takvome mnoštvu svaka ekipa nastoji velikoj rijeci posjetitelja privući pažnju svakim raspoloživim sredstvom: od dekoracije radne površine raznim maštovitim i atraktivnim ukrasima i rekvizitima, preko pozivanja na kušanje različitih, i slanih i slatkih i tekućih specijaliteta iz svoga kraja, i raznolikim kostimima, ali nadasve svojom raspoloženošću, srdačnošću i spremnošću za druženje i čašćenje. Taj dan doista ne treba ručati, treba samo prošetati među natjecateljskim štandovima, i veseli kobasičari našopat će vas svime što vam može pasti na pamet.

Osim natjecateljskih dvorana sajam u Bekescsabi čini i nepregledan broj ugostiteljskih štandova u šatorima ili na otvorenom gdje se vrlo povoljno mogu pojesti obilne porcije raznih tradicijskih jela, najčešće naravno na bazi mesa, ali i s obiljem kupusa i drugoga povrća, a najčešće se pije ne vino, već neke od stotina vrsta mađarskih voćnih rakija poznatih pod nazivom palinka. Trgovački štandovi i šatori izmiješani su s ugostiteljskim, ali postoje i posebne trgovačke cjeline, s vrlo zaokruženom ponudom mesnih prerađevina, sira, slatkiša, suvenira i rukotvorina. Za samo ovlašni obilazak cjelokupne ponude sajma, samo uz razgledavanje bez zadržavanja, potrebno je dobrih nekoliko sati, ali kako se odasvud šire primamljivi mirisi, povremena su zastajkivanja neminovna.


Čitav sajam odiše živošću, radošću, žamorom i glazbom – primjerice, u svakom velikom šatoru svira živa glazba, i to najčešće neki rock-sastav, narodnjaci se skoro i ne čuju. Posjetiteljima iz grada vjerojatno je vrlo zanimljiva demonstracija obrade svinja nakon klanja: na za to predviđeni prostor dovoze se svinje iz klaonice, i ekipa “bekara” ih tu obrađuje, od početnog spaljivanja let-lampom i skidanja dlake do potpunog rasijecanja i odvajanja dijelova. Taj “program” traje oko sat i pol i ponavlja se više puta kroz dan, svaki put privlačeći gomilu znatiželjnika.

Kolbaszfesztival u Bekescsabi dio je neformalne međunarodne mreže manifestacija posvećenih kobasicama u južnoj i jugoistočnoj Europi, u koju su se prije nekoliko godina uključili i Supetarci sa svojom manifestacijom “S klobasicom u Europu”. Organizatori petnaestak festivala kobasica u Hrvatskoj, Srbiji, Mađarskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Bugarskoj, Rumunjskoj, Austriji i Slovačkoj, već niz godina uzajamno se posjećuju, razmjenjuju iskustva dobre prakse uključivanja u europski tržišni i pravni okvir, predstavljaju jedni drugima svoje tipične proizvode. Tako su u jesen te 2016. Godine na Kolbaszfesztival Supetarci krenuli zajedno s organizatorima Salamijade iz slovenske Sevnice, te udrugom proizvođača Samoborske salame iz Samobora. Na sajmu je prijem za goste iz Slovenije i Hrvatske priredio predsjednik tamošnjeg Kolbaszkluba, Sandor Gyergy, razmijenjeni su pokloni i uzajamni pozivi na predstojeće festivale, a supetarski načelnik Mario Bratulić pozvao je mađarske domaćine da se sa svojim proizvodima predstave na supetarskom sajmu potkraj ožujka sljedeće godine. Za goste iz Hrvatske i Slovenije dolazak u Bekescsabu bio je ujedno i vrlo smisleno studijsko putovanje, jer se iz izvedbe i organizacije tako glomazne i složene manifestacije štošta moglo naučiti, između ostalog i kako ponudu jela i pića u potpunosti pokriti domaćim proizvodima, te kako osnovnu tematsku ponudu ovakve manifestacije koja je usmjerena na suhu ljutu kobasicu s paprikom, primjereno obogatiti i toplim jelima i zadovoljiti doista masovnu navalu gostiju.


 

Davor ŠIŠOVIĆ