KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Gljivarski dan u Pazinu: izloženo 120 vrsta, a 11 ih završilo u kotliću

Izložbom gljiva na pazinskoj tržnici, kuhanjem i besplatnom degustacijom gljivarskog kotlića te stručnim predavanjima u Pazinu je obilježen početak sezone gljiva, koja je međutim zbog suše ispala mnogo manje izdašna nego inače.

Združene snage istarskih gljivarskih udruga Boletus s Bujštne, Martinčica iz Labina, Žurdana iz Poreča, udruge tartufara Istre iz Motovuna, njihove krovne organizacije Istarskog mikološko-gljivarskog saveza, te tršćanskih gljivarskih udruga Bresadola i Nova Giuliana iz Trsta pripremile su vrlo bogatu izložba gljiva koje su osim u Istri sakupljene još i u Gorskom kotaru, u Sloveniji u okolici Postojne, te u sjevernoj Italiji.

Ovo zanimljivo gljivarsko događanje na pazinskoj tržnici otvorili su u rano subotnje jutro pazinska gradonačelnica Suzana Jašić i presjednik Istarskog mikološko-gljivarskog saveza Željko Ružić.

Lijepo aranžirana izložba, s nekim vizualno vrlo atraktivnim primjercima, predstavila je 120 vrsta jestivih, nejestivih, otrovnih i smrtonosno otrovnih gljiva, a radi lakšeg razumijevanja uz svaku je izloženu gljivu postavljena i oznaka s njezinim i stručnim i pučkim nazivom.

Mnogi su posjetitelji slikali svojim mobitelima detalje izložbe, pa je ona očigledno bila vrlo korisna za produbljivanje znanja o gljivama kao prehrambeno vrijednim namirnicama ukoliko ih se pravilno prepozna odnosno determinira. Za potrebe ove izložbe determinaciju je obavio Miro Praskalo, koji je odobrio i gljive iskorištene u kuhanju gljivarskog kotlića.

A u kotliću koji se na pazinskoj tržnici kuhao puna četiri sata našlo se čak 11 vrsta gljiva: ljetni i jesenji vrganji, lisičarke, šampinjoni (prirodni i oni iz uzgoja), krasnice odnosno rušule, crvene blagve, zlatne trube, crne trube, prosenjaci, rujnice i topolovke.

Kuharsku ekipu bujskog gljivarskog društva Boletus predvodio je glavni kuhar Vlado Smolica, a sa njim su kuhali još Valter Ritoša, Marina Piuca, Dubravka Piuca, Franko Bratović, Davor Kovačević, Vlado Klarić, Orijela Ritoša, Aleksandra Klaj, Trende Starić, Paolo Klarić i Željko Ružić.

Vlado Smolica nam je odao i recept po kojemu je pripremljeno ovo ukusno jelo, pohvaljeno od svih koji su ga te subote kušali. Recept ide ovako: najprije na suncokretovom ulju dobro izdinstati luk, zatim dodati celer i mrkvu, od začina dodati sol, peršin, peperoncino i slatku papriku, pa onda doliti vode i dodati nasjeckane gljive, i malo kasnije narezani krumpir. Nakon tri do četiri sata kuhanja, uz povremeno miješanje, kotlić je spreman za posluživanje.

Dva stručna predavanja održana su u gradskoj vijećnici. Željko Zgrablić, vanjski suradnik Instituta Ruđer Bošković, održao je predavanje o podzemnim gljivama u hrvatskim šumskim staništima, a iz njegovog predavanja prenosimo neke zanimljive naglaske.

Komercijalno najzanimljivije podzemne gljive su tartufi, a njihova najvažnija staništa nalaze se u Istri, što smo uglavnom već znali. Vjerojatno je manje poznato da tartufa ima po cijeloj Hrvatskoj, crnih naravno mnogo više nego bijelih, a značajnija staništa su u Dalmaciji, Lici, okolici Varaždina, na Papuku i u Međimurju.

U Istri je osim Motovunske šume kao najvažnijeg staništa, značajno stanište još i Čepićko polje. No, osim tartufa postoje još i mnoge druge vrste podzemnih gljiva, kojima se pretežno hrane šumske životinje, i one veće poput divljih svinja, jelena, jazavaca, do onih manjih poput vjeverica, miševa i raznih kukaca.

Neke od tih drugih vrsta podzemnih gljiva su, primjerice, rod elaphomyces poznate i kao jelen-gljive, zatim rodovi genea i balsamia (pučki naziv: krumpirica), a mnogo je vrsta i iz roda tber odnosno tartufa, koje nisu komercijalno zanimljive za ljude, ali su svejedno zanimljive za znanost koja evidentira vrste nazočne u pojedinim ekosustavima.

Anton Brenko iz Hrvatskog šumarskog instituta održao je predavanje o plantažnom uzgoju tartufa, spominjući i projekt velike buduće plantaže crnih tartufa čija se sadnja planira kod Frančeskije. Nekoliko manjih plantaža crnog tartufa u Istri već funkcionira, a nakon desetljeća eksperimenata iz Francuske stiže vijest da je napokon obavljen prvi uspješan test plantažnog uzgoja bijelog tartufa.

Darko Gržetić Gljiva

Sasvim prigodno, gljivarska događanja tijekom subotnjeg prijepodneva na pazinskog tržnici svojom je glazbom uljepšao pazinski kantautor Darko Gržetić Gljiva.

Davor ŠIŠOVIĆ

SADRŽAJ POD POKROVITELJSTVOM GRADA PAZINA