KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Sve je spremno za 21. istarski Wine day u nedjelju 30. svibnja

U 57 istarskih vinarija posljednjih je dana vrlo živo, ne samo radi uobičajenih poslova u podrumu, već i radi priprema za 21. izdanje manifestacije Wine day – Dan otvorenih vinskih podruma Istre, kojeg organiziraju Turistička zajednica Istarske županije i udruga Vinistra. Za nedjeljne kušače pune se i pripremaju boce, pred vinarijama se postavljaju barski stolovi i stolice, pa i neuobičajene sjedalice poput bala sijena ili paleta, čisti se i uređuje, ponešto se i promovira na društvenim mrežama, uglavnom nedjelja se očekuje s nestrpljivom radoznalošću hoće li prvi masovni vinski događaj u Istri dokazati da je korona bila samo neželjena pauza koju svi žele što prije zaboraviti. Spomenutih 57 vinskih podruma širom Istre u nedjelju će biti otvoreno od 10 do 19 sati, a organizatori ozbiljno podsjećaju sve goste na obavezu poštivanja epidemioloških mjera. Svečano otvorenje ovogodišnjeg Wine daya zakazano je u nedjelju u 10 sati u vinariji Denisa Bernobića, ovogodišnjeg šampiona Vinistre za najbolju mladu malvaziju, u Markovcu kraj Višnjana.

Denis Bernobić, šampion Vinistre s mladom malvazijom, u svojoj vinariji u Markovcu prvi put dočekuje goste Wine daya

Radi lakšeg snalaženja, 57 vinarija uključenih u ovogodišnji Wine day podijeljeno je na šest klastera: sjevernu Istru (s najvećim udjelom vinarija), Poreštinu, središnju Istru, istočnu Istru, Rovinjštinu i južnu Istru. Vinarije će kušačima ponuditi najbolje što imaju, a u mnoštvu odličnih vina neki će vjerojatno slijediti itinerare svojih omiljenih sorti, od malvazije i terana preko muškata, merlota i cabernet sauvignona do chardonnaya i sauvignon blanca, ali ne zaboravimo ni borgonju kao autentično istarsku ali sve urgoženiju sortu; pozornost će sigurno privući i mnoge odlične kupaže, pogotovo crne koje posljednjih godina postaju prava premium vina pojedinih vinarija, ali i odlične iako nešto rjeđe zastupljene bijele kupaže; a podsjetimo i da je posljednjih godina skoro svaka istarska vinarija razvila i svoj vlastiti pjenušac. U ovogodišnjem Wine dayu prvi se put ističe i ponuda jakih alkoholnih pića, koja će ponuditi četiri vinarije koje uz vina proizvode i žestice, ali i dvije destilerije koje uopće ne proizvode vino već samo rakije i likere.

Vjerujemo da ima vinoljubaca koji će poželjeti kušati istarska vina koja su se u posljednjih godinu dana ovjenčala najvišim domaćim i svjetskim vinskim priznanjima, a takvih je popriličan broj, jer istarska su vina i rakije u posljednje vrijeme nagrađivani zlatnim i platinastim Decanterovim medaljama, te mnogim visokim odličjima na ocjenjivanjima u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Italiji, Sloveniji, Francuskoj, Poljskoj i drugdje, a ne zaboravimo ni na šampionska vina i osvajače zlatnih medalja s ovogodišnje Vinistre.

Prizor s jednog od prijašnjih Wine daya, iz vinarije Ipša

Zbog epidemioloških mjera broj mjesta u vinskim podrumima bit će ograničen, stoga, kako bi se osiguralo pridržavanje propisanih epidemioloških mjera, uz preporuku Stožera civilne zaštite Istarske županije, organizatori su uvjetovali da posjetitelji unaprijed najave i rezerviraju termin posjete, jer ih u suprotnom, bez potvrđene rezervacije, domaćin ima pravo odbiti. Prema preporukama nadležnih službi, degustacija i posluživanje preporučuje se na otvorenom prostoru, a vinske podrume bit će moguće razgledati bez duljeg zadržavanja i posluživanja u tim prostorima. Domaćini su dužni osigurati protočnost posjetitelja, bez grupiranja okupljenih u većim skupinama, a posjetitelji su dužni u zatvorenim prostorima nositi zaštitne maske i paziti na održavanje razmaka.

Još jedan prizor s Wine daya iz prijašnjih godina

Projekt Dana vina je inače prvi put predstavljen u Italiji 1993. godine pod pokroviteljstvom udruge Movimento per il turismo del vino iz Montalcina u Toskani. Inicijativa je pokrenuta jer nitko od odgovornih u vinskom turizmu nije prepoznao ogroman potencijal koji se nudio. Osim rijetkih izuzetaka, glavnina vinskih podruma u Italiji nije bila dostupna gostima. Od 1998. godine u projekt se uključuju također i Sonoma Valley u Kaliforniji, tvrtka Suntory s posjedima u Japanu, provincija Yamanashi (istočno od Tokija), Stellenbosch (JAR), Conarwarra (Australija), Mendoza (Argentina) te vinske regije u Čileu i Urugvaju, pa Wine day postupno poprima obilježja pravog globalnog pokreta. Godine 1999. u projekt Wine daya po prvi put se uključuju Goriška brda u Sloveniji te Istra u Hrvatskoj, a nakon vrlo uspješnog prvog izdanja (37 vinskih podruma i oko 800 posjetitelja), ovaj je događaj, uvijek smješten na posljednju nedjelju svibnja, tijekom proteklih dvadeset godina postao nezaobilazan i prepoznatljiv vinski zaštitni znak Istre.

Letak s popisom vinarija i njihovom ponudom te uvjetima održavanja eventa mogu se preuzeti na stranicama udruge Vinistra.

Ovogodišnji Wine day je lijepa uvertira u veliki vinski događaj, sajam Vinistra, koji će se održati u Poreču od 18. do 20. lipnja ove godine, no za razliku od prethodnih izdanja, na otvorenom prostoru u porečkoj uvali Peškera.

Davor ŠIŠOVIĆ