KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

‘Velika sedmica’ porečkih malvazija u Casi Manzolin

Odlično su se dosjetili vinari Poreštine: tjedan dana uoči Vinistre okupili su se na jednom mjestu, u idealnom ambijentu wine bara Casa Manzolin u Poreču, i predstavili svoje mlade malvazije, većinom tek napunjene odnosno pripremljene za premijerno predstavljanje na skorašnjoj najvećoj vinskoj smotri u ovom dijelu Europe.

Samo malvazije, i samo mlade, iz lanjske berbe, to je bio minimalistički sadržaj oko kojeg su se okupile vinarije Pilato, Damjanić, Marino Rossi, Franc Arman, Poletti, Kadum i Radovan, i kroz jedno zanimljivo vinsko popodne predstavile se kušačima koji su možda bili nestrpljivi čekati Vinistrui, ili možda više vole ovakve tematski fokusiranije degustacije.

Naravno da smo morali sastaviti kraći pregled odnosno presjek onog što je ponuđeno na kušanje, da se podsjetite ako ste bili, ili da znate što odabrati ako vam se drugi put ukaže ovakva prilika.

Svih sedam vinarija je, dakle, predstavilo mlade malvazije, a na prvi pogled svih je sedam malvazija bilo dosta slično, primjerice lijepom žutozelenom bojom, ili pak kombinacijom voćnih i cvjetnih aroma. Evo ipak nekih razlika koje su istaknuli sami vinari, ili koje smo zapazili kušajući.

Svježa malvazija vinarije Marino Rossi iz Vižinade potječe s više različitih pozicija na kojima ova sorta raste na četiri vrste zemlje odnosno tla – na crvenici, te na sivoj, bijeloj i crnoj zemlji. Tako ova malvazija predstavlja pravi presjek osobina aktualne berbe, a s obzirom na minulu godinu jačeg je i punijeg tijela, ima 12,5 posto alkohola, cvjetnih aroma s laganim voćnim notama jabuke i marelice, a njegovana je samo u inoksu. Na ovogodišnjoj Vinistri osvojila je srebrnu medalju.

Vinarija Kadum ove godine ima šampionsku mladu malvaziju, uzgojenu na dubokoj crvenici, a izuzetno sušna godina Ivan Kadum nastojao je u ovom vinogradu ublažiti ostavljanjem više lišća kao zaklon grozdovima, te zalijevanjem ugroženijih dijelova nasada. Šampionska je Kadumova malvazija kompleksnih voćnih aroma bagrema, marelice i agruma, s dodatnim notama dinje i vinogradske breskve te 13 posto alkohola.

Mlada malvazija iz vinarije Pilato također je rezultat smanjenog prinosa izazvanog sušom. Njegovana je u inoxu, dobacila je do 13 posto alkohola, a njezin je tvorac opisuje kao „toplu i karakternu”. Mladu malvaziju Pilato nije dao na ocjenjivanje za Vinistru, ali je za svoju malvaziju sur lie 2019., koja ovdje nije bila na kušanju, dobio platinastu medalju.

Ivan Damjanić također nije dao na ocjenjivanje svoju mladu malvaziju, a za dvije različite odležane malvazije dobio je zlatne medalje. Aktualna Damjanićeva mlada malvazija je s 13,5 posto alkohola među najjačima iz ‘velike sedmice’, lijeph je cvjetno-voćnih aroma, topla je, karakterna i trajna, a značajna je i po tome što je ona jedno od posljednjih vima koje je Damjanić napravio u svojoj staroj vinariji: nova je dovršena sva se proizvodnja postupno prebacje pod njezin krov.

I vinarija Radovan ima jaku mladu malvaziju, s 13,5 posto alkohola, cvjetno-voćnu, ne previše aromatičnu, dosta toplu, ekstraktnu i mineralnu.

Vinarija Franc Arman je ponudila tek nešto lakšu mladu malvaziju, s 13 posto alkohola, odnjegovanu također samo u inoxu, s vrlo tipičnim sortnim osobinama, onakvim, reći će Armani, kakve malvazija i treba imati. Ni Radovan ni Franc Arman nisu davali svoje mlade malvazije na Vinistrino ocjenjivanje.

Naposljetku, vinarija Poletti, koja je kao domaćin i ugostila „veliku sedmorku” u Casi Manzolin, predstavila se također dijelom prepoznatljivo porečkom, a dijelom specifično svojom mladom malvazijom, također s nježnim voćno-cvjetnim aromama, i s 12,5 posto alkohola.

Peter Poletti ističe da je ova malvazija napravljena s autohtonim kvascima, i da je baš zato zadržala iskonske sortne osobine te da, što je danas valjda baš rijetkost, miriše po malvaziji. Ni Poletti nije dao na ocjenjivanje mladu malvaziju, ali je za svoju odležanu malvaziju Classicu dobio zlatnu medalju.

Okusne doživljaje sedam mladih malvazija Poreštine oplemenili su vrlo ukusni zalogaji iz kuhinje Case Manzolin, koje je osmislila i sa svojim timom pripremila glavna kuharica Marijana Peterfaj.

Najpopularniji među finger-food zalogajima ponuđenima za sljubljivanje s mladim malvazijama bili su trokutići od kora za pite punjeni rižotom od dagnji, parmezana i začinskog bilja. Nudile su se i zapečene suhe šljive omotane dimljenom pancetom, te nekoliko vrsta kanapea: sa cherry rajčicama i slanim sardonima, s namazom od humusa te cherry rajčicama i dehidriranim pršutom, s kremom od tartufa i glaziranom kapulom te s fritajom od šparuga.

Zalogaji su pripremljeni maštovito i vrlo ukusno, no što je najvažnije, izvrsno su pogođeni za sljubljivanje baš s ponuđenim mladim malvazijama. Treba doista čestitati sedmorici vinara Poreštine što su se uopće domislili napraviti jednu ovakvu tematsku prezentaciju odnosno degustaciju, a Peter Poletti najavljuje da će ovakvih događanja, naravno s drugim vinskim temama, u Casi Manzolin ubuduće svakako biti još.

Davor ŠIŠOVIĆ