KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Crno kuhano vino i topli gin glavne zvijezde porečkog Adventa

Kuhano vino i kuhani odnosno bolje rečeno topli gin glavne su “zvijezde” ponude ovogodišnjeg porečkog Adventa, odnosno onog njegovog tradicionalnog, središnjeg dijela s kućicama, pozornicom, mnoštvom šarenih svjetlucavih dekoracija i obiljem programa na Trgu Matije Gupca. Tako bar proizlazi iz naše lagane “inspekcije” koju smo dan uoči Badnjaka proveli obilazeći adventske kućice na toj lokaciji, skupljajući recepte, a pomalo i kušajući neke od originalnijih mješavina. Ponuda u svim kućicama je više-manje standardna i ujednačena, no ipak svaka od njih ima neku svoju nalu tajnu, neku atrakciju ili inovaciju zbog koje se isplati obići više njih, a ne samo zasjesti pred jednu odabranu.

Dolazimo li iz pravca grada, prvi u oko upada Valamarov plavi autobus ili food-truck ili kako ćemo već nazvati tu zanimljivu konstrukciju. Veseli i ljubazni Valamarovi dečki će vas odmah pozdraviti i pitati za vaše želje, no ja sam ipak najprije poželio snimiti mačku koja se poput unajmljene manekenke postavila u kadar s plavim busom u pozadini. Valamarov bus osim pića nudi i hranu, a tu su glavne atrakcije burger sa sarmom i jelo nazvano „pilići na snijegu”, što je dobra fora da se zabavnijim učine sasvim obični medaljoni od pilećih prsa i prženih krumpirića. Za sasvim fino kuhano vino dečki nisu znali recept jer im ga dovoze već pripremljenog, no za kuhani gin su spremno odali da se miješa od pet litara jabučnog soka i 1,2 litre gina, uz dodatak kriški limuna i naranče, te eventualno šećera po želji, jer većini dovoljno slatkoće daje sok.

Adventska kućica nove tvrtke na porečkoj ugostiteljskoj sceni, „Sunce, sol i more”, također priprema hranu, a jedna od zanimljivosti iz njene ponude je danski „fleskestaj” burger s carskim mesom umjesto pljeskavice. Klasičniji burgeri privlače zanimljivim imenima: čiz pliz, tuf truf, ljuti Lukas i slično, a među napitcima koje nudi ova kućica zanimljivo je i za nas svakako nesvakidašnje dansko kuhano vino iliti danski gløg: u crno vino (Agrolagunin merlot ili cabernet sauvignon) dodaje se vino, rakija, te klinčići i drugi začini.

Sljedeću kućicu do koje vas noga spontano vodi opslužuje tvrtka Leviosa, a osim kuhanog vina i kuhanog gina, ljubazni domaćin će vas pozvati da kušate i jednu nesvakidašnju rakiju: onu od kamilice, iz craft-destilerije njegova prijatelja. Stvarno je originalnog i nesvakidašnjeg okusa ta rakija od kamilice, nježna je i nekako melemska, prava domaća medežija. Kuhano vino u ovoj kućici radi se po malo drukčijem receptu nego kod ostalih: osim vina, a to je crna kupaža iz OPG-a Radovan-Ritoša, u njega idu naranče, vanilin šećer, čaj od šumskog voća, cimet i klinčići, dok je bijela varijanta, s malvazijom OPG-a Radovan-Ritoša, malo nježnija i od dodataka sadrži samo naranče, cimet i klinčiće. I kuhani gin je kod Leviose malo bogatiji, a u njega idu jabučni sok, cimet, anis i naranče.

Kućica Veseli medo, koju drži poznata catering tvrtka Ganac event, ima sasvim drugi naglasak: ovdje se nudi pivo, i to točeno craft pivo Zlatni medvjed iz zagrebačke pivovare Medvedgrad. Iako propagandni natpisi ističu to pivo u prvi plan, ima kod Veselog mede i kuhanog vina: crno je od borgonje iz vinarije Poleis, a bijelo od malvazije iz iste vinarije. U obje varijante ide ista začinska smjesa – cimet, klinčići, vanilin šećer i šećer. Kuhani gin se u ovoj kućici priprema sa sokom od jabuke, cimetom, anisom, klinčićima i narančom, i kažu da je to kod njih najtraženiji i najčešće naručivaniji napitak, a da bi zaokružili ponudu, uz ostalo nude još i irsku kavu.

Kućica ugostiteljskog obrta Livio ima glazbeni naziv „Ostaria No. 2”. i tu smo zatekli najoriginalniji naziv za kuhani gin: ovdje ga nude pod imenom „tekući jabučni štrudel”. U zagrijani jabučni sok idu cimet, anis, vanilija, i istarski gin Flying goat iz kaštelirske destilerije Istarska kapljica, što je za svaku pohvalu, jer većina drugih kućica nudi uvozne ginove. Tekući štrudel postoji i u varijanti s rumom umjesto gina. Kuhano vino također je iz Kaštelira, iz vinarije Silvana Legovića, kako crno miješano (borgonja, merlot i cabernet sauvignon) tako i malvazija. I za crno i za bijelo receptura je ista odnosno dodaju im se cimet, anis, vanilija, limun i naranča. Još jedna kaštelirska nota ponude ove kućice je kaštelirski gin & tonic, od već spomenutog gina Flyng goat, i craft tonika kaštelirske tvrtke Count’s Drinks.

Obilazeći kućice uokrug naići ćemo i na Slatki kutak u kome se nude fritule, palačinke, kokice i topla čokolada, a posljednja adventska kućica (isprike ako sam slučajno neku preskočio) na Gupčevom trgu zove se Taverna i ispostava je novigradske kušaonice La Taverna u kojoj se inače predstavljaju i prodaju proizvodi tvrtke Tenuta Tre Terre iz Dragočevca. Kuhano vino koje se u ovoj kućici nudi, merlot i malvazija, je iz vlastite proizvodnje, a recept je opet malko drukčiji nego kod drugih: u crno se dodaju voda, šećer, cimet, klinčići i sok od naranče, dok u bijelo umjesno narančinog ide limunov sok, sve je ostalo isto. Kod kuhanog gina koristi se poznati i nagrađivani gin Karbun buzetske destilerije Aura, koji se ulijeva u mješavinu kuhanog jabučnog soka, vode, te gotovih začinskih smjesa passion fruit i winter spice. Primijetili smo da su u ponudi i žestice destilerije Šegon iz Karigadora, pa Taverni ide još jedna pohvala za promicanje domaćih proizvoda.

Ovogodišnji je porečki Advent proširen i na druge ulice i trgove staroga grada, no za jedan ovako detaljan obilazak Gupčev trg nam je bio sasvim dovoljan. Kako kažu domaćini u adventskim kućicama, najtraženiji napitci su crno kuhano vino i kuhani odnosno topli gin, no i ostatak ponude je vrlo širok i može zadovoljiti svačije ukuse. Svakodnevni programi na tamošnjoj pozornici osiguravaju trajni „muving”, uvijek ima ljudi, a to znači da uvijek ima i gladnih i žednih koji će potražiti okrjepu u ponudi adventskih kućica. Osobno mislim da je šteta što u ponudi nema više hrane, pogotovo što nema domaćih istarskih zimskih specijaliteta (kobasice i ombolo, na primjer), a treba pohvaliti i to što se ponudom proizvoda domaćih destilerija Martessi, Istarska kapljica, Aura, Paljuh i Šegon (njihove sam etikete vidio, opet isprika ako nisam spomenuo nešto što nisam vidio) uspješno konkurira uvoznim žesticama. Na porečki Advent je uvijek ugodno doći, uvijek ćete nekog poznatog i zanimljivog sresti ili nekog novog upoznati, mnogo je toga zanimljivog za kušati, a nije ni tako hladno, čak ni kasnije navečer, i ukupna je atmosfera baš – bajkovita.

Davor ŠIŠOVIĆ