KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Deseti rođendan agroturizma Stara štala u Sandaljima kod Boruta

Agroturizam Stara štala obitelji Merklin u selu Sandalji kod Boruta u općini Cerovlja ove jeseni obilježava deseti rođendan. Brzo je to prošlo, prisjećaju se Valter i Marinela Merklin, otkad su prije jednog desetljeća dovršili preuređenje stare štale u lijepu i ugodnu konobu i počeli primati prve goste. Djeca su im tada bila, naravno, deset godina mlađa: najmlađa Petra pohađala je prvi razred osnovne škole, sin Armin bio je u petom razredu, a starija kći Karin tek je krenula u srednju školu.

Danas je Karin školovana kuharica i radi u obiteljskom agroturizmu, Armin je desna ruka ocu Valteru na poljoprivrednom dijelu imanja, a i Petra se uključila u vođenje agroturizma, napredujući od pranja suđa i čuvanja djece gostiju do posluživanja. Imanje i agroturizam pomažu održavati i Valterovi roditelji Josip i Ofelija, a kada treba priskoče u pomoć i njegova braća, Tomislav sa suprugom Sanjom te Darko sa suprugom Elenom.

Marinela i Valter Merklin prije deset godina, u vrijeme otvaranja agroturizma Stara Štala
Valter, Petra, Karin i Marinela Merklin danas

„Deset lit je pasalo brzo, a naša su iskustva ponajviše pozitivna, zadovoljni smo jer smo postigli svoj cilj. Nije bilo lako, ali je rentabilno. Familija ima izvor prihoda, proizvodnju smo zadržali pa čak i povećali i proširili na stočarstvo, svinje i perad”, rezimira Valter Merklin prvih deset godina Stare štale, a njegova kći Petra dodaje: „A i dalje imamo sve domaće!”. Stara štala je tako ostvarila ideal pojma agroturizma, kako je zamišljen kad je u Istri prvi put pokrenut sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća: omogućiti obiteljima koje se primarno bave poljoprivredom da kvalitetnije i povoljnije plasiraju svoje proizvode kroz jela koja nude svojim gostima.

Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo obitelji Merklin i njihov agroturizam Stara štala primjer su uzornog imanja velike i vrijedne obitelji. Obrađuju čak 35 hektara zemlje, što je za ovaj brdoviti dio Istre podno Učke prilično veliko imanje. Na svom zemljištu uzgajaju hranu za stoku (djetelinu i žitarice), pšenicu voze u mlin u Roč pa od vlastitog brašna pripremaju domaću tjesteninu i kruh; poveće su im površine zasađene i povrćem, uključujući i tri staklenika ukupne površine 1.500 kvadrata, a imaju i svoje voćnjake, vinograde i maslinike.

Štale su im popunjene s 26 goveda koja uzgajaju i za mlijeko i za meso; ukras imanja su četiri tovara; od dvadesetak svinja iz njihova uzgoja četvrtina ide u odojke a ostali se tove za proizvodnju pršuta i drugih autohtonih proizvoda od svinjskog mesa; sasvim dovoljan broj jaja dolazi od 99 kokica koliko ih trenutačno ima; a popis domaćih životinja na imanju obitelji Merklin zaokružuje osam mačaka, dva psa i jedna guska.

Obiteljska radionica: delaju se fuži

Kod Merklinovih tvrdnja da je sve što nude iz domaće, njihove vlastite proizvodnje, doista je istinita i lako provjerljiva. Pšenica odnosno brašno za kruh, tjesteninu i kolače dolazi s njihovih oranica, svježe voće i povrće također, od voća pripremaju i razne marmelade, sokove i kompote; mlijeko od vlastitih krava koriste za izradu maslaca, svježeg sira i skute; od vlastitih svinja proizvode pršute, kobasice, pancetu, žlomprt i druge suhomesnate delicije; svježa govedina potječe iz njihovih štala, naravno i jaja su domaća, kao i maslinovo ulje, vino i rakije.

Jedini domaći proizvod kojega sami ne proizvode je tvrdi sir, kojega pak nabavljaju iz malih sirana središnje Istre, Buretić iz Boljunskog Polja ili Orbanić iz sela Kašćergani kod Pazina. Kupuju i ono što se kod kuće ne može proizvesti: začine, mineralnu vodu, kavu, i „vodu u boci za one izbirljive”, kaže Valter Merklin, a kuhinju odnosno ponudu hrane u njihovom agroturizmu opisuje ovako: „Kuhamo sve po starinski, niš modernega, iz doba kad smo mi bili dica. Najmodernije ča nudimo su palačinke s nutelom ako ki pita, inače su palačinke s našim domaćim marmeladama”.

Današnja tradicijska istarska kuhinja s jelima kakva se nude u agroturizmima, konobama i ponekom tradiciji okrenutom restoranu su, to svi znamo, uglavnom oslonjena na negdašnja tradicionalnu blagdansku istarsku kuhinju, s ponekim refleksom mikrolokalne tradicije. U kuhinji agroturizma Stara štala jedan od takvih refleksa su, na primjer, njočići, improvizirani kolačići u obliku njoka ali od običnog krušnog tijesta prženog u dubokoj masnoći i zatim posipanog šećerom. Takav se desert ne može dobiti nigdje drugdje u Istri. Njočiće su njima spremale njihove mame i bake, pa su Valter i Marinela to isto odlučili ponuditi i svojim gostima.

U kuhinji Stare štale

Tradicija se može vrlo efektno ispreplesti sa suvremenošću a da nimalo ne izgubi na svojoj autentičnosti i šarmu, pogotovo što se izvornih namirnica tiče. Tako su u kuhinji agroturizma Stara štala kreirane i kiflice s kapuzom, izmišljene za lanjsku manifestaciju Turističke zajednice središnje Istre „Draga nam je zima dok kapuza ima”. Riječ je o kreaciji Marinele Merklin, odnosno pivskim kiflicama koje su nadjevene mješavinom svježeg sira i zaslađenog kiselog kupusa, zatim pečene u pećnici i posipane šećerom. Gosti koji su ih kušali nisu prepoznali da u njima ima i kiselog kupusa, pa bi se iznenadili kad bi im domaćini na kraju obroka to priopćili.

Jelovnik agroturizma Stara štala se, naravno, sezonski mijenja, priprema se ono što priroda daje baš u tom dijelu godine. Primjerice, na proljeće se ovdje može dobiti krem juha od šparuga, a na jesen krem juha od cuke odnosno buče, ili pak od vrganja. Čripnje se peku u hladnijem dijelu godine i to za najmanje šest osoba, a ako gosti požele odojka, što se doduše događa rijetko, onda ga mogu dobiti samo iz pećnice, ne s ražnja jer to nije istarska tradicija.

Imali su Merklinovi zanimljivih doživljaja s gostima svoga agroturizma kroz minulih deset godina, pogotovo s onima koji baš nisu razumjeli kakva vrsta ugostiteljskog objekta je agroturizam. Onima koji bi poželjeli jesti odmah po dolasku priopćili bi: „Mi nemamo gotova jela već hranu pripremamo tada kada vi dođete, pa vam zato preporučujemo da najprije naručite, i da zatim dok se hrana priprema malo prošetate ovim prekrasnim okolišem”. Gostima željnima ćevapčića sasvim ozbiljno bi odgovarali: „Da je ovo agroturizam u Bosni, dobili biste ćevapčiće, ali mi smo u Istri pa ćevapčića nemamo”.

Jednom je jedan gost, prisjeća se Valter Merklin, sa sobom donio jelo u plastičnoj posudi, objašnjavajući da mu je to „detox” obrok nakon novogodišnjeg slavlja, ali kad ga je omamio miris domaće maneštre iz tanjura drugih gostiju, ni sam nije mogao odoljeti pa je ipak naručio maneštru. I ona može biti detox, zar ne?

Uz konobu, agroturizam Stara štala gostima nudi i smještaj, u četiri sobe s ukupno devet kreveta. Iako se nekad smatralo da se gosti, pogotovo inozemni, s iskustvom takvih ponuda i u njihovim zemljama, u agroturizmima rado priključuju svojim domaćinima u poljoprivrednim radovima, u Sandaljima su takvi gosti bili vrlo rijetki. „Jedan je Nijemac s nami hodija u kampanju brat kapuz i hitat ga na prikolicu, i jedanput smo imeli u gostima jedan bračni par Engleza koji su pošli s nama brat grojze, i bili su s tim doživljajem oduševljeni”, priča Valter Merklin.

Desetu obljetnicu agroturizma Stara štala obitelj Merklin obilježit će posebnom ponudom za svoje goste kroz dva vikenda u studenom. Od petka do nedjelje od 18. do 20. studenog, i zatim opet od petka do nedjelje od 25. do 27. studenog, agroturizam Stara štala po promotivnoj cijeni nudi rođendanski meni koji se sastoji od hladnog predjela s pršutom, pancetom, suhim kobasicama, sirom i maslinama; za glavno jelo nude se njoki sa šugom od govedine uz kuhani kiseli kupus s kuhanom pancetom, te voćni kolač za desert. Kroz ta dva praznična vikenda kuhinja agroturizma Stara štala radi od 13 do 22 sata, a dolazak obavezno treba najaviti radi rezervacije mjesta.

Agroturizmu Stara štala i svim njegovim gostima želimo sretan i ukusan rođendan, a obitelji Merklin želimo da ostvarenje životnog sna nastavi uspješno prenositi i na naredne generacije!

Davor ŠIŠOVIĆ