KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Dvanaesti pjenušac za trideseti rođendan vinarije Misal Peršurić

Vinarija Misal Peršurić u selu Peršurići u općini Višnjan ove godine obilježava tridesetu obljetnicu osnutka, ili bolje rečeno – trideset godina otkako su se u Peršurićima počeli proizvoditi pjenušci. Danas je ova vinarija u Istri, a vjerojatno i mnogo šire, jedinstvena po tome što proizvodi samo i isključivo pjenušce, i to u čak 12 različitih etiketa, a možda je manje poznato da je prije trideset godina upravo odavde krenula priča o istarskim pjenušcima. Još je krajem 1980-tih godina danas pokojni dr. Đordano Peršurić, vinar i znanstvenik, kasnije dugogodišnji ravnatelj porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam, iskušavao kako bi se u pjenušcima ponijele istarske autohtone sorte, prije svega malvazija, i 1991. godine na tržište je izašao prvi pjenušac ove vinarije, napravljen od malvazije, chardonnaya i pinota crnog. Ta se kombinacija danas u paleti vinarije Misal Peršurić zove Millennium, i jedna je od njenih najpopularnijih i najnagrađivanijih etiketa.

Vinariju od 2010. godine vode kćeri Đordana Peršurića, Katarina Peršurić Bernobić i Ana Peršurić Palčić, a pomažu im i njihovi muževi, Marko Bernobić i Frane Palčić. Mnoge je blistave trenutke doživjela vinarija Misal Peršurić kroz minula tri desetljeća, a sestrama Peršurić su među najdražima njihovi prvi međunarodni uspjesi, srebrna medalja za Misal Millennium i brončana medalja za Misal Istra na londonskom International Wine Challengeu 2012. godine, te zlatna medalja za Misal Millennium na Balkans International Wine Competition u Sofiji također 2012. godine, prvim inozemnim ocjenjivanjima na koja su slale svoje pjenušce; te veliki uspjeh na ovogodišnjem specijaliziranom ocjenjivanju pjenušaca Glass of Bubbly, također u Londonu, na kome je nagrađeno šest njihovih pjenušaca, a dva su, Misal Istra pod brendom Istriana terroir, i Misal Millennium, dobila nagradu Trophy kao najbolji na svijetu u svojoj kategoriji. K tome je Misal Peršurić jedina vinarija koja je na ovom ocjenjivanju dobila dvije Trophy nagrade u jednoj godini. Svakako je vrijedno istaknuti i da je nagrada Festivala pjenušaca u Višnjanu za najbolji pjenušac nazvana imenom dr. Đordana Peršurića, utemeljitelja moderne proizvodnje pjenušaca u Istri, i da je prvi dobitnik te nagrade bio upravo Misal Millennium, pjenušac kojeg je on osmislio, a uspješno nastavile proizvoditi njegove kćeri.

Iako se u web-shopu ove vinarije mogu naći, kao kurioziteti, arhivska mirna vina poput malvazije iz 2006. i muškata iz 2008., specijalizacija za pjenušce vidljiva je i u vinogradu i u podrumu vinarije Misal Peršurić. U pet hektara vinograda smještenih uokolo sela Peršurići, na zemlji crvenici, skoro polovicu nasada čini crni pinot, a po zastupljenosti slijede malvazija, chardonnay, muškat bijeli, muškat žuti i muškat ruža, te u manjoj mjeri još neke sorte, među kojima svakako valja pohvaliti skrb obitelji Peršurić za tradicionalne istarske sorte borgonja i hrvatica. U vinogradu se primjenjuje posebna uzgojna tehnika s bujnijom lisnom masom koja grozdove zaklanja sjenom, grožđe se ne prorjeđuje, a berbe su rane. Godišnje iz podruma vinarije Misal Peršurić izlazi oko 55.000 boca pjenušca, a krajnji domet sestara Peršurić je povećati proizvodnju do stotinjak tisuća boca, ali ne više od toga.

No, znate li kako je ova vinarija dobila pridjevak „Misal”, što je ujedno i brend pod kojim izlaze svi njezini pjenušci? Bila je ratna 1992. godina, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu pripremala je obilježavanje obljetnice prve hrvatske tiskane knjige, Misala po zakonu rimskoga dvora iz 1483. godine, i tu je svečanost ova ustanova htjela oplemeniti i nekim posebnim pjenušcem, hrvatske proizvodnje i hrvatskog imena. Odabran je pjenušac vinarije Peršurić, koji je upravo na inicijativu Nacionalne i sveučilišne knjižnice dobio ime Misal. S vremenom je Misal kao naziv pjenušca postao općepoznati zaštićeni brend, a u godinama koje su uslijedile, tom prvom Misalu Millennium pridružili su se najprije 1994. godine Misal Prestige i Misal Rose, kasnije i drugi, i danas ih ima ukupno dvanaest. Evo pokoje riječi o svakome od njih.

U kategoriji brut, dakle suhi pjenušci s vrlo malo šećera, vinarija Misal Peršurić proizvodi sedam pjenušaca. Misal Blanc de blancs proizveden je od sorte chardonnay, a preporučuje se konzumirati uz kamenice ili kao poletni i osvježavajući aperitiv. Misal Prestige sadrži chardonnay, malvaziju i crni pinot, te se preporučuje kao aperitiv odnosno kao piće dobrodošlice i kao uvod u ukusan obrok. Misal Blanc de noirs je bijeli pjenušac proizveden od crnog grožđa, točnije crnog pinota, a osim kao aperitiv preporučljiv je uz lagana jela slatko-kiselog okusa, uz morsku ribu, mlade sireve, tropsko voće i kestene. Misal Royal je rose pjenušac od crnog pinota, prigodan uz jela od morskih plodova, povrća i piletine, te uz borovnice, brusnice i višnje. Misal Millennium, prvi pjenušac nastao u ovoj vinariji, proizvodi se od malvazije, crnog pinota i chardonnaya i izvrsno prija uz jela s tjesteninom i raznim umacima, te uz salate, sireve, bijelo meso i ribu. Misal Istra je proizveden isključivo od malvazije, a za njegovu osebujnu aromu zaslužno je kupažiranje vina malvazije iz tri uzastopne berbe, te je zato idealan baš uz najpoznatije istarske delicije poput tartufa, fritaje sa šparogama, bakalar, ali i uz steak, losos i bademe. Vrlo je osebujan i također s istarskim štihom Misal Noir, crni pjenušac na bazi borgonje obogaćene sortom hrvatica i teranom, te se zato preporučuje uz jela s pršutom, ovčjim sirom, crvenim mesom i mesom divljači.

Slijede tri poluslatka odnosno slatka pjenušca. Misal Rose za bazu ima crni pinot uz dodatak malvazije i chardonnaya, a slaže se s jelima od rakova te s desertima od sladoleda. Misal Rouge je napravljen od terana, porečkog muškata ruže i malvazije, i to je pouzdani desertni pjenušac za slastice bez kreme, poput istarskih fritula ili kroštula, te za jagode i slično voće. Misal Amor je pak napravljen od malvazije, muškata bijelog, pinota crnog i chardonnaya, a najbolje se slaže s tortama i drugim kremastim slasticama.

Prije par godina kreiran je i jedanaesti pjenušac vinarije Misal Peršurić nazvan Misal Šinjorina: to je mladi poluslatki pjenušac od čiste malvazije, koji se može piti samostalno, ali je kreiran prema interesu ugostitelja za korištenje u koktelima kao što su Aperol spritz, Hugo ili Mimoza.

Dvanaesti pjenušac, kreiran ove godine u povodu tridesete obljetnice vinarije Misal Peršurić, zove se Misal Mister, i taj je naziv još jedna igra riječima, iako bi na prvi pogled zaključili da je Mister logičan „partner” svojoj prethodnici Šinjorini. Njegova je etiketa, koju je dizajnirala Anina i Katarinina 12-godišnja rođakinja Lada Stažić, stilom također bliža Šinjorini nego ostalim Misal pjenušcima. No istovremeno, riječ Mister je složenica od pojmova Misal i, ne teran, nego teranino, dakle mis-ter. Osnova za pjenušac Mister je rose pjenušac od crnog pinota i malvazije, u kojega se dodaje – teranino, i to je zapravo prvi hrvatski koktel s pjenušcem punjen u bocu. Baza za ovaj pjenušac potječe iz berbe 2014. i čuvana je odnosno odležavana na kvascima skoro sedam godina. Mnogi se sjećaju te 2014. godine kao ekstremno kišne i stoga katastrofalne za većinu istarskih vinarija, no za vinariju Misal Peršurić upravo je ta kišna godina dala odličnu sirovinu za pjenušce. „Uvjeti su bili gotovo identični kao u regiji Champagne u njihovim dobrim godinama, dobili smo niže alkohole i lijepe održive kiseline”, priča nam Katarina Peršurić Bernobić. Već su tada sestre Peršurić znale da će iz te berbe moći napraviti nešto novo, no valjalo se strpjeti da sve okolnosti za to sazriju.

„Naša vinarija od samog početka radi netradicionalne stvari, prvi smo napravili pjenušac od malvazije, prvi smo napravili crni pjenušac, prvi smo macerirali malvaziju za pjenušac, prvi blanc de blancs i prvi blanc de noir pjenušci bili su naši, i sada smo, eto, napravili i prvi koktel s pjenušcem u boci u kome se također prepoznaje naš rukopis, pogotovo s duljim odležavanjem”, kaže nam Ana Peršurić Palčić. Ideja da se pjenušac pomiješa s teraninom ih je u početku oduševila, no koji i kakav teranino odabrati kad se na tržištu pod tim nazivom pojavljuje toliko različitih napitaka? Rješenje je nakon mnogih testiranja pronađeno u destileriji Rossi, gdje su posebno za pjenušac Mister napravili specijalni koncentrirani teranino s nižim alkoholom, koji se u bocu dodaje nakon degoržiranja umjesto ekspedicijskog likera.

Misal Mister je prekrasan pjenušac s 12 posto alkohola, ružičasto-narančaste boje lososa, u čaši obiluje sitnim iskričavim mjehurićima, u mirisu mu prevladava aromatika pinota crnog ali se osjeća i bogati medni miris s notama maslaca i kroasana, a okus mu je fenomenalan – mogli bismo reći da svega onoga čega u teraninu možda ima previše, u okusu pjenušca Mister ima baš taman koliko treba.

Kako Misal Mister nije čisti pjenušac već koktel pjenušca i teranina, osebujne su i mogućnosti njegova posluživanja. U koktele se inače dodaje led, ali ne u one s pjenušcem, jer bi se time mjehurići zatomili a piće razvodnilo. Umjesto leda, u Misal Mister se dodaje smrznuto voće, a prema iskušanim receptima, različitim voćem moguće ga je sezonski obojiti. Ljetni karakter će Misteru dati smrznute lubenice, dinje, trešnje ili tropsko voće, dok zimska varijanta Mistera najbolje prija sa smrznutim bobičastim voćem, pogotovo crnim ribizom i borovnicom te filetiranom smrznutom narančom, uz dodatak začina kakvi se dodaju i u kuhano vino poput cimeta i klinčića. Smrznuto voće Misteru malo osvježava i ublažuje miris, ali mu okusi postaju intenzivniji jer se voćne note isprepliću s notama jakog alkohola u tragovima.

Kako i kada piti Misal Mister? Sestre Peršurić preporučuju da se pije sam za sebe, primjerice popodne umjesto kave, a idealan je i za pijenje u društvu, pri izlasku u bar ili kafić. Sada je Misal Mister još uvijek u probnoj ponudi, no naredne ljetne sezone moći će ga se kušati u dvadesetak ekskluzivnih barova na plažama od Umaga do Dubrovnika, pa će njegovu originalnost i inovativnost moći upoznati i šira potrošačka publika. A ako tražite idealno piće za kućni doček Nove godine – Misal Mister je kao stvoren za takvu priliku.

Davor ŠIŠOVIĆ