KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Tar: najbolje ‘zeleno zlato’ dolazi iz Komarije kod Boruta

Uljara Komarija iz Boruta, koju zajedno vode Vilim Jakša i Nikola Zidarić, šampion je 26. smotre „Tekuće zeleno zlato Istre”, snajbolje ocijenjenim uljem od sorte leccino. Drugo mjesto pripalo je ulju Sapparis od sorte črnica koje proizvodi OPG Filip Čeko iz Umaga, treće mjesto podijelili su OPG Edo Jugovac iz Poreča s uljem od sorti grinjan i lunjanka te Ivan Barbić iz Nove Vasi za ulje od sorte nocciara. Ivan Barbić je dobio i posebnu, ove godine prvi put uvedenu nagradu za najbolje ulje od rosulje, budući da organizatori ove smotre, udruge Olea iz Tara i Agroporeč iz Poreča provode projekt revitalizacije uzgoja sorte porečka rosulja. Na lanjskoj smotri je ulje od porečke rosulje čak i pobijedilo, a ove godine je u konkurenciji bilo devet ulja ove sorte, pa je dodjela posebne nagrade zgodan motivator maslinarima, ali i potrošačima kojima se želi skrenuti pažnju na ovu autohtonu i nekoć u zapadnoj Istri najrašireniju sortu.

Šampion Vilim Jakša

Na ovogodišnjem „Tekućem zelenom zlatu Istre” ocjenjivano je sedamdeset uzoraka, što je manje nego prijašnjih godina, a to je posljedica klimatski loše maslinarske godine koja je mnogima desetkovala urod. Ono što se proizvelo je međutim vrhunske kvalitete, o čemu svjedoči čak 59 zlatnih medalja, osam diploma za ekstradjevičansko maslinovo ulje i svega dvije diplome za djevičansko maslinovo ulje.

„Koliko danas imamo ulja tek nešto malo lošije kvalitete, toliko nekoć imali ekstradjevičanskih, i to na čak 250 ocjenjivanih uzoraka, što pokazuje da su naši maslinari jako napredovali u kvaliteti”, istaknuo je predsjednik udruge Olea, Đankarlo Žužić.

Nagrađeni maslinari s Đankarlom Žužićem

Zbog epidemioloških okolnosti, ovogodišnje izdanje Tekućeg zelenog zlata Istre svelo se, kao i lani, tek na svečanu dodjelu priznanja proizvođačima najbolje ocijenjenih ulja, održanom u tarskoj Kući tradicijske gastronomije DeguStazione. Organizatori ovog događanja, predsjednik i tajnik Olee, Đankarlo Žužić i Zdenko Barac, potrudili su se da i ovako komorna svečanost dostojno obilježi ovogodišnje maslinarske uspjehe, jer ponovimo, ulja je mnogo manje ali je zato mnogo bolje kvalitete.

Izložba svih ocjenjivanih ulja

Takvo je i iskustvo pobjednika ovogodišnje tarske smotre, Vilima Jakše, koji s partnerom Nikolom Zidarićem na lokaciji Komarija pokraj Boruta (po kojoj su i nazvali svoj brend), na nadmorskoj visini od 455 metara, njeguje šest hektara maslinika s ukupno 1.500 stabala maslina. Osim ovogodišnjeg šampionskog leccina, inače prerađenog u uljari Ipša, pod brendom Komarija izlaze još monosortna ulja od istarske bjelice, buže, oblice i frantoia, a šesta je etiketa selekcija odnosno mješavina više sorti. Komarija u Borutu ima prodavaonicu s degustacijskom salom u koju rado navraćaju turisti, njihova se ulja prodaju i u specijaliziranim prodavaonicama u drugim gradovima, ali najviše ipak na kućnom pragu. Sa svojim su uljima Komarija Jakša i Zidarić dosad osvajali priznanja na više domaćih i inozemnih ocjenjivanja, više puta su uvrštavani i u vodič Flos Olei, ali na tarsku su se smotru ove godine prijavili po prvi put, što se, eto, lijepo isplatilo. „Naš je maslinik dosta sjeverno i dosta visoko, pa nam je ova izrazito loša godina smanjila prinos ploda za 40 posto, ali je po kvaliteti ulja ovo za nas jedna od najboljih sezona ikada”, rekao nam je Vilim Jakša na svečanosti u Taru.

dr. Ante Radočaj

Kuriozitet dodjele priznanja za najbolje ocijenjena ulja na 26. „Zelenom tekućem zlatu Istre” bio je i u tome što smo upoznali maslinara čije je ulje dobilo najnižu ocjenu odnosno na ljestvici svih ocjenjivanih osvojilo je uvjerljivo posljednje mjesto. On je dr. Ante Radočaj, a od svih drugih ocjenjivanih ulja njegovo se razlikuje po tome što masline nisu prerađene u nekoj od današnjih četrdesetak modernih istarskih uljara, već u njegovu vlastitom hibridnom pogonu koji kombinira starinski način prešanja mljevenih maslina u športama i modernu hidrauličnu prešu. Ovaj je postupak svakako zanimljiv, ako kako se u njemu ne može izbjeći dodir mljevenih maslina sa zrakom, oksidacija je uvelike narušila kvalitetu ulja i smanjila mu ocjenu. Radočaj ipak ne odustaje i najavljuje da će dogodine ponovno prešati masline na isti način, uz poboljšanja koja bi trebala popraviti kvalitetu i rezultat njegovog ulja na ocjenjivanju.

Davor ŠIŠOVIĆ