KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Fešta mladega vina u Savičenti: predstavljeni plodovi jedne od najboljih berbi posljednjih godina

Ove godine se na Feštu mladega vina u Savičentu vratilo ocjenjivanje mladih malvazija, a najbolja među 14 ocjenjivanih uzoraka bila je mlada malvazija vinarije In sylvis iz Svetog Petra u Šumi. Zlatnim medaljama su još osim In Sylvisa nagrađene vinarije Fameja Matošević iz Rovinja te Babos iz Vodnjana; srebrne medalje su za svoje mlade malvazije dobile vinarije Matić, Vivoda, Fuhtar, Siljan, Baćac i Bruno Ferenac; dok su broncama nagrađene vinarije Adriano Černeka, Marčeta, Radanović i Gortan.

Proizvođači nagrađenih mladih malvazija
Marko Zgrablić (u sredini, s bukaletom) iz vinarije In sylvis, nagrađene za najbolju mladu malvaziju

Predsjednik ocjenjivačke komisije Emil Perdec rekao je pri svečanoj dodjeli priznanja za mlade malvazije da je ovakvo ocjenjivanje prilično zahtjevno i nezgodno, jer vino koje se ocjenjuje još fermentira, a okusi, mirisi, boje i ukupni dojmovi vrlo su neujednačeni jer je berba negdje bila ranije, a negdje kasnije. Ipak, razlike među uzorcima bile su dosta male, suša nije mnogo naškodila i berba je bila dobra, pa će neka od ovih mladih malvazija sigurno osvojiti i pokoju zlatnu medalju dogodine na Vinistri, zaključio je Perdec.

Emil Perdec, predsjednik ocjenjivačke komisije

Marko Zgrablić iz vinarije In sylvis predstavio nam je svoju mladu malvaziju kao vino iz čijeg se okusa može zaključiti da je fermentacija dovršena, da u njemu dominiraju voćne arome, pogotovo breskve, te da je odnos kiselina i šećera idealan. „Jako smo zadovoljni kako nam je ispala ova malvazija i sad se s njom možemo lijepo poigrati, odnosno dalje ju pripremati i kao svježu i kao odležanu”, kaže Marko Zgrablić.

Marko Zgrablić (In sylvis) s gostima na svom štandu

Dio vinara koji su sudjelovali u ovogodišnjoj Fešti mladega vina u Savičenti također je, poput In sylvisa, predstavio samo svoje mlade malvazije, no neki su vinari donijeli i više svojih mladih vina, a neki i stara vina, tako da se kušati i uspoređivati moglo u više kombinacija. Mi smo se ovaj put ipak pozabavili samo mladim vinima, jer fešta u Savičenti je ipak prvenstveno njima posvećena.

Vinarija Siljan

Vinarija Siljan iz mjesta Šegotići na Proštini u jugoistočnoj Istri predstavila je svoju mladu malvaziju, koja je već gotovo suha i pri kraju je svoga vrenja, zatim muškat žuti koji je tek skinut s fermentacije, ugodno je sladak i namjena mu je da postane poluslatko vino, te mladi cabernet sauvignon koji je dijelom napravljen od prosušenog grožđa i također je već skoro potpuno suh.

Vinarija Vivoda
Vinarija Adriano Černeka

Rovinjska vinarija Vivoda u Savičenti se predstavila finom mladom malvazijom u uznapredovaloj fazi fermentacije i gotovo već oblikovanih aroma. Adriano Černeka iz sela Medveje na Buzeštini donio je u Savičentu čak pet svojih mladih vina. Njegova je malvazija malko propatila sušu ali je na kraju grožđe ispalo zdravo i jako dobro, vino će imati solidnu svježinu a među aromama će dominirati bazga. Crne sorte su manje patile od suše i odlično su dozrele, pobrane su malo kasnije i Černeka od njih očekuje vrhunska vina. Zasad u mladoj fazi njegov teran intenzivno miriše na višnju i na – barut; dok je merlot već skoro sasvim suh i oblikovan. Muškat bijeli će biti polusladak, fermentacija mu je netom zaustavljena i Černeka se nada da će s ovom berbom zadržati titulu jednog od najboljih istarskih muškata. Naposljetku, rose od 80 posto terana i 20 posto žutog muiškata neobična je kombinacija koja kušače iznenađuje svojom likerskm aromom, iako je to također tek poluslatko vino.

Vinarija Bruno Ferenac

Bruno Ferenac iz Vižinade je nakon ovogodišnjih zvjezdanih trenutaka s platinastom medaljom koju je na Vinistri osvojio za lanjsku malvaziju, jako zadovoljan i s ovogodišnjom mladom malvazijom. Parametri su joj izvrsni, sada na kraju fermentacije više nije toliko slatka, a od nje Ferenac očekuje vrhunsko lagano i pitko vino s visokim alkoholima.

Vinarija Radanović

Vinarija Radanović iz sela Zovići kod Trviža na Pazinštini predstavila se mladom malvazijom, za koju Luka Radanović očekuje da bude vrhunska. „Godina je bila jako dobra, kvaliteta grožđa nam je najbolja do sada i bit će ovo jako voćna i ujedno najbolja malvazija koju smo dosad napravili”, kaže nam Luka Radanović, a njegova je vinarija, podsjetimo, jedna od najmlađih u Istri.

Vinarija Fuhtar

S istarskog istoka dolazi vinarija Fuhtar iz Nedešćine, a Piero Licul predstavio nam je najprije mladu malvaziju koja još fermentira i primjetno je slatka, zatim muškat koji obiluje voćnim i grožđanim aromama a u konačnici će biti polusladak, te teran koji je već lijepo oblikovan, s odrađenom malolaktikom, ove godine s nešto nižim kiselinama u startu, a nakon dvije godine zrenja bit će odličan, očekuje Piero Licul.

Vinarija Gortan

Vinarija Gortan iz Pazina predstavila se zanimljivom mladom malvazijom koja je još u prvoj fazi fermentacije odnosno još je prilično slatka, jer su joj šećeri bili iznadprosječni. Zasad je na pravom putu, za otprilike mjesec i pol smirit će se i oblikovati u nježnu svježu malvaziju koja će spremna za punjenje biti u veljači ili ožujku.

Vinarija Marčeta
Vinarija Fameja Matošević

S juga Istre dolazi vinarija Marčeta iz Fažane, u čijem je mladom vinogradu svega 25 metara nad morem grožđe rodilo najbolje do sad, pa se očekuje da malvazija, koja je već zašla u drugu fazu fermentacije, bude izvrsna. I u rovinjskoj vinariji Fameja Matošević jako su zadovoljni odličnom berbom, a mlada im je malvazija izvrsno izbalansirana jer je ove sezone dala prilično visoke kiseline, što je za Rovinjštinu neuobičajeno. „Očekujemo lijepo strukturiranu i aromatičnu malvaziju, najbolju do sad, bolju čak i od one iz 2015. godine”, rekao nam je Mladen Matošević.

Vinarija Babos

U vinariji Babos iz Vodnjana smatraju da im je ovogodišnja malvazija drukčija nego inače, da se u njezinom mladom okusu već osjeća sva ona toplina, suša i energija sunca kojom je ova godina obilovala. U okusu te mlade malvazije vinarije Babos osjeća se na suncu zapečeno grožđe, iz njega odišu karamelaste i medne note, ali to se zbog suše i očekivalo. Konačni rezuiltat bi mogla biti nešto manje aromatična malvazija nego inače, ali zapravo se ne zna kakva će biti, jer parametri i analize su vrlo dobri.

Vinarija Matić

Vinarija Matić iz Višnjanštine predstavila se također s više svojih mladih vina, kod kojih se odlična sirovina postupno pretvara u odličan konačni proizvod: malvazijom koja se odlikuje dosta visokim kiselinama što joj daje ugodnu svježinu, roseom od 80 posto muškata ruže te 20 posto žutog muškata iz čijeg se neobičnog spoja rađaju arome divljeg šumskog voća, poluslatkim muškatom žutim, slatkim muškatom ružom, te chardonnayem.

Vinarija Baćac

Naposljetku, vinarija Baćac odnosno „Vina z Kukurini” predstavila je tri svoja mlada vina: malvaziju iz vinograda starog 50 godina koja je dozrela uz odličan omjer šećera i kiselina, rose od 80 posto cabernet sauvignona te 20 posto merlota koji će biti polusladak s očekivanom dominacijom arome jagode koja se već sada primjećuje, te također budući poluslatki muškat žuti kome je fermentacija već zaustavljena i koji se polako oblikuje u željenoj konačnoj formi.

Osim mladih (a ponegdje i starih) vina, posjetitelji Fešte mladega vina u Savičenti mogli su kušati i pokoju rakiju ili liker destilerije Old School iz sela Vošteni na Lovreštini, pršut i kobasice OPG-a Franjul iz Svetog Petra u Šumi, ovčje sireve sirane Istarski cvijet iz okolice Savičente, i štošta drugoga, a ni dobre glazbe nije nedostajalo. Vinari su zadovoljni dobrom godinom i vrlo kvalitetnom berbom, pa su s ponosom pokazali što imaju, te će se njihova predviđanja o jednoj od najkvalitetnijih berbi posljednjih godina nedvojbeno potvrđivati na predstojećim vinskim manifestacijama kroz zimu i na proljeće.

Davor ŠIŠOVIĆ