KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Gastro-tura ‘Okusi Vrsara’: što je jeo i pio Casanova

Turistička zajednica općine Vrsar osmislila je originalan način predstavljanja lokalne gastronomske baštine kroz vođene degustacijske šetnje starogradskom jezgrom, a na nedavnu premijernu takvu šetnju pozvani su novinari i turistički vodiči. Program je nazvan „Okusi Vrsara – degustacijska tura lokalnih proizvoda“, odnosno za inozemne turiste „Taste of Vrsar – local products food tour”, s ponudom vođenja na engleskom, talijanskom ili njemačkom jeziku.

Osim što se ovakvim programom promoviraju autohtoni proizvodi te turistima pruža mogućnost upoznavanja Vrsara i Istre kroz gastronomsku baštinu, takve vođene lokalne gastro-ture (kakve, koliko znamo, ne postoje nigdje drugdje u Istri) pomažu i umrežavanju lokalnih proizvođača, trgovaca i ugostitelja. Zamišljeno je da se tura „Okusi Vrsara“ tijekom sezone održava svake druge srijede ujutro za najviše 15 sudionika u okvirnom trajanju od dva sata, uz obaveznu rezervaciju, a cijena ture s uključenim vođenjem i četiri degustacije iznosi 225 kuna po osobi.

Sudionici ture Okusi Vrsara okupljaju se ispred ureda Turističke zajednice na rivi, i zatim kreću uzbrdo prema staom gradu. Prva postaja ture je mesnica i gourmet shop Kalčić, koje Zoran Kalčić ovdje drži od 1994. godine, a od 2001. godine počeo je proizvoditi i maslinovo ulje za koje je osvojio brojne nagrade, među njima i redovito uvrštavanje u svjetski vodič najboljih ekstradjevičanskih maslinovih ulja Flos Olei. Na tri hektara Kalčić uzgaja tisuću stabala maslina, a sudionicima ture Okusi Vrsara na kušanje će ponuditi tri svoja ulja: laganu bužu, srednje intenzivan leccino i malo (ali ne previše) pikantniju istarsku bjelicu.

Budući da za svoj dućan nabavlja proizvode istarskih proizvođača koji su u tekućoj godini pobjeđivali na godišnjim smotrama vina i suhomesnatih proizvoda, na degustaciju su za ovu prigodu ponuđene kobasice OPG-a Franjul i prštane Jelenić, sirevi žminjskog Latusa i Vesne iz Loborike, panceta pršutane Antolović i šampionske mlade malvazije s Vinistre – lanjskog šampiona Denisa Bernobića i ovogodišnjeg šampiona Deškovića. Osim vina, sireva, suhomesnatih i drugih proizvoda nagrađenih proizvođača iz cijele Istre, te vlastitih maslinovih ulja, Kalčić u svom dućanu nudi i odležano i marinirano meso te druge svježe mesne prerađevine za roštilj, lijep izbor začina za meso, i još jedan svoj proizvod: aromatiziranu morsku sol.

Zoran Kalčić dočekat će vas sa širokim osmijehom na licu, ali i s mnoštvom informacija o osobinama i podrijetlu proizvoda koje nudi na prodaju ili degustaciju, i njegova je mesnica odnosno delikates-shop odlično odabrano mjesto za početak ove vrsarske gastro-ture. Vjerujem da će se mnogi turisti koji ovuda prođu u sklopu ove ture kasnije vraćati po meso za roštilj i druge delicije koje Kalčić ima u ponudi.

Nakon lagane šetnje vrsarskim starim gradom dolazi se do sljedeće postaje, prije tri godine otvorenog Olive oil bara Rosinjola. Tu će vam Paola Radovčić znalački objasniti sve što ste ikada poželjeli znati o maslinama i maslinovom ulju, a maslinarska tradicija obitelji Radovčić je doista respektabilna: na obroncima Limskog zaljeva na površini od 20 hektara obrađuju 5.000 maslinovih stabala, i to u sustavu ekološke proizvodnje. Zanimljivo je da dio maslinika zauzimaju masline posađene još u 18. stoljeću, i to baš one sorte rosinjola, koja je kumovala i nazivu olive oil bara. Pod brendom Ursaria Radovčići proizvode pet etiketa ulja: monosortne leccino, istarska bjelica i rosinjola (što bi mogla biti porečka ili rovinjska rosulja), te blendove odnosno miješana ulja Ursaria i Oleum Lemmense. Ovdje se u sklopu ove gastro ture degustiraju tri maslinova ulja, a u baru se nude još i kolači s maslinovim uljem iz vlastite proizvodnje, među kojima je najpopularnija torta Rosinjola.

U nastavku šetnje vođena grupa kratko zastaje na prekrasnom vidikovcu s koga puca pogled na Vrsar i njegovo priobalje, more i otoke. Nasloni kamene klupe oblikovani su kao siluete muškarca i žene, pa je zato nazvan vidikovcem Bepa i Tonine, i doista vrijedi ovdje malo predahnuti i odmoriti oči prije sljedeće zanimljivosti na ruti ovog gastro obilaska. Treća se postaja zove ‘Casanovino utočište’, i sada je vrijeme da u priču ubacimo njen najatraktivniji adut: pustolova i ljubavnika Giacoma Casanovu, koji je dvaput boravio u Vrsaru, te je u svojim i u nas objavljenim Memoarima zapisao što je ovdje, uz ostalo što je „radio”, također jeo i pio. Prvi njegov vrsarski obrok bio je, piše u Casanovinim Memoarima, riba pripremljena na ulju i čaša „refoška, odličnog istarskog vina”, a zabilježio je svoja sjećanja i na vrsarske kobasice, sir, slatkiše, pa čak i čokoladu.

Casanovino utočište je zapravo kombinacija muzeja, suvenirnice, kušaonice i delikates shopa, a smješteno je u dijelu vrsarskog starog grada gdje je, prema opisima iz Memoara, Casanova doista mogao odsjesti tijekom svoga boravka. U muzejskom dijelu prostora postavljene su replike mogućeg izgleda kreveta, posteljine, odjeće i kućnog pribora kakvi su mogli biti u Casanovino vrijeme, među suvenirima izdvojimo duhovito dizajnirane bukalete s crtežom panorame Vrsara i karikaturom Casanovinog portreta, a domaćica ovog utočišta, Mirjana Žiković, osim što će vam ispričati priču o vrsarskim danima poznatog pustolova ponudit će vas i „Casanovinim bokunićima”, zalogajima od ribe iz ulova vrsarskih ribara, s kojima će se umjesto refoška odlično sljubiti čaša terana iz vinarije Privitelio.

Naposljetku, završna degustacijska postaja ove ture, zamišljene kao prijepodnevne gastro šetnje uoči ručka, je wine bar Trabaco kojeg vode brat i sestra Oliver i Lorena Šćulac. U ponudi imaju proizvode isključivo istarskih vinarija i destilarija, a za našu press turu pripremili su osvježavajući i ukusan gin tonic s dodatkom teranina. I gin i teranino dolaze iz obiteljske destilerije Martesi iz sela Varvari nadomak Poreča. Naravno, za one koji ne piju alkohol, i na ovoj i na prethodnim lokacijama poslužit će se sokovi, također iz domaće proizvodnje. No, to nije sve: uz okrepljujući napitak u baru Trabaco posluženi su i vrsarski amareti, kolačići od lješnjaka, bez brašna, također osebujan dio vrsarske gastronomske tradicije. Naime, amarete rade i u drugim krajevima Istre, primjerice oni iz Vodnjana su također poznati, ali svugdje drugdje ih rade s bademima, a samo u Vrsaru s lješnjacima.

Neće se više od sat i pol potrošiti na ovu zanimljivu, ne samo ukusnu već i edukativnu i informativnu gastro-turu, a dobit će se više nego da se danima samostalnu luta i slučajno „nabada” na ono što jest domaće ili se samo tako prezentira. Vrsarska Turistička zajednica je ovaj svoj novi program vrlo lijepo smjestila u kontekst ukupnih svojih aktivnosti na promociji gastronomske ponude Vrsara, ali i proizvoda proizvođača iz praktički cijele Istre. Već zamišljam turiste koji će nakon odmora u Vrsaru i sudjelovanja u ovakvoj turi, u vožnji kroz Istru spaziti putokaz s poznatim nazivom i odlučiti zastati, jer će im na pameti biti misao: „Vidiš, to smo probali u Vrsaru i bilo je dobro!”.

Detaljnije informacije o gastro-turi Okusi Vrsara mogu se pronaći na web stranicama vrsarske Turističke zajednice.

Davor ŠIŠOVIĆ