KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Kaldirski Plac od fruti u znaku obilnog uroda trešanja

Voće je u Kaldirskoj vali ove sezone izuzetno dobro rodilo, kao da se priroda ispričava za lanjske klimatske nepodopštine kada je zbog snijega i hladnoće u travnju većina lanjskog uroda bila propala. Zato je i tradicionalni kaldirski Plac od fruti, nedjeljna promotivna prodaja voća i proizvoda kaldirskih OPG-ova, bogatiji nego ikada, i zato se tijekom lipnja Plac održava svake nedjelje, dok će se kroz srpanj, kolovoz i rujan održavati svake druge nedjelje.

Pet OPG-ova iz raznih sela Kaldirštine tako pred zgradom stare kaldirske škole, svaki na svom štandu, nedjeljom ujutro prodaje plodove iz svojih voćnjaka, a ovaj prije nekoliko godina započeti vrlo praktični način ne samo prodaje već i promocije proizvoda iz najvoćarskijeg kraja Istre (računa se da 60 posto svega voća uzgojenog u Istri potječe iz ovog kraja) organiziraju udruga Kaldir uz potporu općine Motovun i njezine Turističke zajednice. Radi ukusnog i svježe ubranog voća, koje se ovdje prodaje po povoljnijim cijenama nego na tržnicama širom Istre gdje ga dovoze kaldirske obitelji, kupci dolaze odasvud, ali zasad u nešto manjem broju nego u isto vrijeme lani. Zadnje dvije godine je kaldirski Plac od fruti bio nešto posjećeniji jer je korona bila presjekla uobičajene kanale nabave i dobave, no očekuje se da će odaziv živnuti kad se i među ovogodišnjim turistima pročuje za nedjeljnu ponudu darova „istarske Kalifornije”, kako Kaldirskoj vali tepaju već desetljećima.

Siniša Božić

Od kraja svibnja pa do kraja lipnja u prvom planu su trešnje, čija ponuda dominira na svakom od pet štandova postavljenih pred kaldirskom starom školom. Na štandu OPG-a Aleksandre Božić zatječemo njezinog supruga Sinišu Božića, koji nam nabraja sorte trešanja koje trenutačno ima u ponudi: burlat, regina, hrust, a prije je bilo i stare lokalne sorte belica, najranije među kaldirskim trešnjama, koja je već prošla. Osim trešanja, nude još marelice i breskve, te više vrsta džemova i sokova iz vlastite proizvodnje. Od džemova prodaju se jagoda, trešnja, marelica, šljiva, trešnja s jagodom i jagoda s marelicom, a od sokova u ponudi su oni od marelice, jagode i kruške, te naposljetku – jabučni ocat. Obitelj Božić iz sela Lazi inače obrađuje 4,5 hektara voćnjaka i to jabuke, šljive, trešnje, breskve, marelice i kruške.

Renata Jurić Bertoša

OPG Fruti Bertoša nalazi se u selu Bertošići, a plodove s tog imanja na Placu od fruti prodaje Renata Jurić Bertoša. I kod njih u ponudi dominiraju trešnje, u još nekoliko kašeta nude se marelice i breskve, a jedna je kašeta označena i natpisom „breskve za marmeladu”. Riječ je o potpuno zrelim breskvama, objašnjava Renata Jurić Bertoša, pričajući kako na 7 hektara voćnjaka njezina obitelj uz trešnje, breskve i marelice uzgaja još i kruške, šljive, jabuke i nektarine.

Nada Dantinjana

Nada Dantinjana dežurna je na štandu OPG-a Josipa Dantinjane iz sela Lazi. Na Plac od fruti je od svježeg voća ovaj put donijela samo trešnje, ali je zato na više od pola štanda predstavljena zanimljiva ponuda drugih proizvoda s ovog obiteljskog imanja. Tu su u ponudi tri vrste jabučnoga octa: najprije običan, zatim jabučni ocat tri godine odležan u barrique bačvama, i naposljetku jabučni ocat s medom, koji ponosno nosi oznaku za kvalitetu Plavi ceker koju dodjeljuje grad Zagreb. OPG Dantinjana nudi i prirodni sok od jabuke (bez dodatka vode, šećera i konzervansa), zatim sirup od bazge, te džemove od crvene i bijele trešnje.

Sandi Beletić

Sandi Beletić na štandu OPG-a Davidea Beletića, također iz sela Lazi, nudi naravno trešnje, ali i marelice i prve breskve iz obiteljskih voćnjaka. Imaju ih 7 hektara, a uz spomenuto uzgajaju još kruške i jabuke. U ponudi imaju još i džemove od breskve, marelice, šljive i jabuke s cimetom, te sokove od kruške i breskve.

Manuela Rabak

Na petom štandu Manuela Rabak prodaje plodove s OPG-a Andreja Rabaka iz sela Bertošići. I kod njih se može naći više sorti trešanja, primjerice carmen, izabela i van, imaju i više vrsti marelica među kojima su i neke lokalne stare sorte, a i oni su donijeli ponuditi svoje prve breskve. OPG obitelji Rabak jedini (zasad) na Placu od fruti prodaje i vlastito maslinovo ulje. Inače ova obitelj obrađuje čak 15 hektara voćnjaka, u kojima uz trešnje, marelice i breskve rastu još i kruške, nektarine, šljive i jabuke.

Već sljedeće nedjelje ponuda će na kaldirskom Placu od fruti biti vidno drukčija, jer se očekuje da će dozrijeti prva rana sorta poznatih kaldirskih krušaka, male slatke kruškice koje se službeno zovu lipanjske ljepotice, no neki ih zovu i julske ljepotice ili čak motovunske kruške. Pojedini OPG-ovi najavljuju da će uskoro na štandove iznijeti i prve šljive, a trešnje, koje su sada na vrhuncu, će u ponudi biti još barem dvadesetak dana.

Ove su godine sve voćke, a pogotovo trešnje, toliko dobro rodile da kaldirski voćari nisu sigurni hoće li ih stići sve pobrati, i dobro bi im došla dodatna radna snaga za berbu tog obilnog uroda voća. Što se ne proda kao svježe voće, preradit će se u džemove, sokove, ocat i druge proizvode, po kojima kaldirski kraj posljednjih godina biva također sve poznatiji, a sokovima iz Kaldirske vale već se opskrbljuju mnogi agroturizmi i konobe širom Istre. Vrhunac voćarske sezone u kaldirskom kraju je jesenska Fešta od fruti, a ljubitelji voća se do tada još desetak puta tijekom ljeta mogu opskrbljivati na nedjeljnom Placu od fruti, kojeg udruga Kaldir redovito najavljuje na svojim facebook stranicama, pa ako još niste bili – do kraja ljeta svakako navratite bar jednom.

Davor ŠIŠOVIĆ