KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Istarski vinski prezimenjaci

Zna se dogoditi i iskusnim vinoljupcima da se ponekad zabune i tako, misleći na vina jedne određene vinarije, naiđu na isto ili slično prezime na etiketi koje se međutim odnosi na sasvim drugu vinariju. Zamislite, recimo, ovakvu zgodu: na Vinistri ste, sretnete prijatelja i pitate ga za savjet što kušati, a on vas uputi da kušate to-i-to vino tog-i-tog vinara, i vi ga krenete potražiti, pa kad ga nađete pitate ga za to-i-to vino, ali on tog vina nema jer je vaš prijatelj zapravo preporučio ne njega već njegovog prezimenjaka!

Zapravo u Istri ima neuobičajeno mnogo vinskih prezimenjaka ili sličnoprezimenjaka, a ima i preklapanja prezimena istarskih vinara s onima izvan Istre, pa smo vam zato odlučili pripremiti mali vodič za njihovo međusobno razlikovanje.

Slučajevi koje ćemo navesti ponekad se odnose na doslovno preklapanje istog prezimena u dvije ili više različitih vinarija pa ih moramo razlikovati po osobnom imenu (npr. Andrea Cossetto i Alfredo Cossetto, ili pak Pino Rossi i Marino Rossi), ponekad su ta prezimena slična utoliko što se izgovaraju isto a pišu malo drukčije, primjerice u hrvatskoj i talijanskoj verziji prezimena (kao npr. Kozlović i Coslovich), a ponekad je razlika u pisanju očitija ali u izgovoru ipak slično zvuče (npr. Coronica i Korenika).

Neki su od vinara čija je sudbina da nose prezime istovjetno ili slično nekom drugom vinaru naprosto promijenili ime svoje vinarije kako bi se time razlikovali od vinarija svojih prezimenjaka, ali time nije izbjegnuta zabuna kad se govori o konkretnim ljudima. Evo nam dakle malog vodiča kroz istarske vinske prezimenjake.

Gianfranco Kozlović
Valmi Coslovich Lupo

Malo tko nije čuo, ne samo u Istri već i daleko izvan nje, za jednog od pionira istarske vinske revolucije Gianfranca Kozlovića koji je prvi u Istri izgradio velebnu moderno dizajniranu vinariju nedaleko Momjana, a dio vinograda ima na čuvenoj lokaciji Sveta Lucija, kako se i zovu neka od njegovih vina. Od njega je malo manje poznat Valmi Coslovich, s nadimkom Lupo, čija se vinarija nalazi u mjestu Čepić nedaleko Oprtlja, i koji obrađuje jedan od najviših istarskih vinograda smješten na nadmorskoj visini od 475 metara.

Ivica Matošević
Mladen Matošević (Fameja Matošević)

Slična je situacija s drugim pionirom istarske vinske revolucije, Ivicom Matoševićem, čija se vinarija nalazi u selu Krunčići u općini Sv. Lovreč, a jedan od njegovih važnijih vinograda nalazi se pokraj sela Grimalda, koje je kumovalo i nazivima nekih od Matoševićevih najpoznatijih vina. No, u Rovinju, preciznije u rovinjskom kvartu Valalta, nalazi se vinarija Fameja Matošević, koju vodi Mladen Matošević, pa se tu mogu zabuniti samo oni koji ne poznaju dovoljno istarsku vinsku scenu.

Alfredo Cossetto
Andrea Cossetto

Potpuno isto prezime dijele sljedeće dvije vinarije iz dvije susjedne općine, Kaštelira i Višnjana, pa ih zato najčešće razlikujemo navođenjem i osobnog imena vinara, i mjesta u kome se njegova vinarija nalazi. Nešto je starija vinarija koju u selu Roškići pokraj Kaštelira vodi Alfredo Cossetto, a poznata je primjerice po borgonji, po zanimljivoj odležanoj malvaziji Rustica i napose po crnoj kupaži Mozaik. Njegov mlađi prezimenjak Andrea Cossetto svoju vinariju ima u selu Broskvari u općini Višnjan, a na vinskoj sceni je bljesnuo prije par godina s višestruko nagrađivanom malvazijom Prima Luce.

Denis Bernobić

Jedno od najučestalijih vinarskih prezimena u Istri je Bernobić i nalazimo ga u čak četiri vinarije, od kojih se dvije srećom ne zovu po tom prezimenu. Dvije su od njih u selu Markovac u općini Višnjan: jednu vodi Denis Bernobić, koji je vinskoj sceni upao u oči prije dvije godine postavši šampion Vinistre s mladom malvazijom, a a druga je nešto starija obiteljska vinarija Bernobić koja je prva unijela ovo prezime na istarsku vinsku scenu.

Saša Bernobić (OH Wines)

Kako bi se razlikovao od kolega prezimenjaka, Marko Bernobić je svoju prije svega nekoliko godina utemeljenu vinariju u selu Deklevi u općini Višnjan nazvao Vicinim, a vinar Saša Bernobić koji ima vinariju u selu Ohnići u općini Vižinada je, nadahnut imenom svoga sela, svoju vinariju nazvao OH wines.

Ana Peršurić Palčić i Katarina Peršurić Bernobić

Drugo po zastupljenosti među istarskim vinarima je vjerojatno prezime Peršurić. Sestre Ana Peršurić Palčić i Katarina Peršurić Bernobić u selu Peršurići u općini Višnjan vode vinariju Misal (koja se donedavno zvala Misal Peršurić, no kako je brend Misal kroz godine itekako dobro izgrađen danas se pokazalo pogodnim skratiti ime vinarije), a ta je vinarija poznata po tome što proizvodi isključivo pjenušce, i to čak 12 etiketa.

Mario Peršurić

U selu Ženodraga, također na Višnjanštini, svoju vinariju ima Mario Peršurić, a u mjestu Sv. Servul kraj Novigrada Željko Peršurić pokrenuo je vinariju Pervino, koju faktički vodi njegov zet, enolog Paval Antonić.

Marino Rossi
Pino Rossi

Čak tri para vinskih prezimenjaka zateći ćemo u općini Vižinada, pa se s godinama uvriježilo da svaku od njih nazivamo i imenom i prezimenom vinara, bez obzira na njezin službeni naziv. Tako se u selu Narduči nalaze vinarije Franc Arman i Marijan Arman (ova se vinarija nastavila tako zvati i nakon što je Marijan Arman nedavno preminuo), u selu Bajkini su smještene vinarije Pino Rossi i Marino Rossi (ova potonja je poznata i kao destilerija), dok se u selu Ferenci nalaze vinarije Bruno Ferenac i Giulio Ferenac.

Bruno Ferenac
Giulio Ferenac

Idemo malo na Motovunštinu: mladi vinar Marko Fakin koji ima vinariju u selu Bataji između Motovuna i Brkača već je nadaleko poznat, čak su ga počeli nazivati i najnagrađivanijim istarskim vinarom, no vrlo blizu njega, u selu Rodeli također na području Brkača u općini Motovun, nalazi se vinarija Fachin.

Manje poznata motovunska vinarija Novak dijeli slično prezime s vinarijom Novacco iz sela Fernetići kod Brtonigle, a slično prezime također dijele vrlo poznati Ivan Damjanić čija se vinarija nalazi u selu Fuškulin na Poreštini, i Robi Damijanić, vinar iz sela Damijanići nedaleko Žminja. U selu Kostanjica u općini Grožnjan nalaze se dvije vinarije Zigante: jednu vodi Duilio Zigante, a druga pripada njegovom bratu Giancarlu Ziganteu, poznatijem po firmi Zigante Tartufi.

Ivan Damjanić
Robi Damijanić

U selu Korlevići u općini Višnjan nalaze se dvije vinarije čiji se vlasnici prezivaju Prodan. Adriano Prodan vodi vinariju koja je po proizvedenim količinama vina jedna od pet najvećih u Istri, dok drugu vinariju vodi Dean Prodan, koji je nedavno, da bi se razlikovao od susjeda, promijenio ime vinarije u Vina Dean.

Ima i slučajeva kada se vinski prezimenjaci nalaze na sasvim različitim krajevima Istre, kao primjerice Mario Banko koji ima vinariju u selu Bašići u općini Tinjan (i poznat je po dvije zlatne Decanterove medalje i jednoj šampionskoj tituli s Vinistre), dok Antun Banko ima vinariju u selu Kosinožići nedaleko Poreča.

Mario Banko

U selu Kukurini nedaleko Pićna vinariju vodi Goran Baćac, promičići brend svojih vina „Vina z Kukurini”, dok u Bermu zapadno od Pazina također postoji obiteljska vinarija Baćac. U selu Medveje kod Vrha na Buzeštini zatječemo sličnoprezimenjake: jednu tamošnju vinariju vodi Adriano Černeka, a drugu vodi Zdravko Černeha koji je svoju vinariju, opet da bi se više razlikovao od susjeda i smanjio mogućnost zabune, nazvao Vina Grgor.

Goran Baćac

Vjerojatno vinskih prezimenjaka u Istri ima još, ako znate za neke – slobodno nam javite pa ćemo ih uvrstiti u ovu jedinstvenu i vrlo zanimljivu listu, a na kraju moramo upozoriti i na neke prezimenjačke koincidencije istarskih vinara sa svojim kolegama izvan Istre.

Tako primjerice u Istri svi znamo za Franca Cattunara, vinara iz Nove Vasi u općini Brtonigla, višestrukog šampiona Vinistre i graditelja jednog od prvih vinskih hotela na našem poluotoku. Na nedalekom otoku Krku međutim postoje dvije vinarije Katunar, koje štoviše često gostuju u na Vinistri, pa je jedino razlikovno sredstvo među njima – način pisanja pojedinog prezimena.

Motovunski vinar Klaudio Tomaz također je vrlo poznat i po svojim odličnim vinima i po nagradama koje je dosad za njih osvajao, ali se u nacionalnom ili regionalnom kontekstu ova istarska vinarija često znade pomiješati s vinarijom Tomac, jednom od najpoznatijih hrvatskih vinarija u vinogorju Plešivica, posebno poznatom po pjenušcima i po vinima njegovanima u amfori.

Klaudio Tomaz

Moreno Coronica još je jedan od vinara koji su pred tridesetak godina pokrenuli istarsku vinsku revoluciju a njegova vinarija u selu Koreniki na području grada Umaga hodočastilište je vrhunskih vinskih znalaca i ljubitelja njegovih vina Gran malvazija i Gran teran. Sličan status u slovenskoj Istri ima obitelj Korenika, čija se vinarija Korenika & Moškon nalazi u selu Korte nedaleko Izole.

I za šećer na kraju: u čak pet istarskih vinarija nalazimo prezime Visintin ili Vižintin. Najpoznatija je među njima vinarija Veralda koju vodi Luciano Visintin, i koja se proslavila osvojivši 2016. godine Decanterovu platinastu medalju i Best in show priznanje za svoj refošk Istrian. No, u selu Zubini kod Livada u općini Oprtalj postoji obiteljska vinarija Visintin, još jedna vinarija Visintin nalazi se u selu Vižintini kod Umaga, u selu Sv. Ivan kod Oprtlja postoji vinarija San Zvanini kojom upravlja obitelj Vižintin, a Elvis Vižintin se zove glavni enolog i voditelj vinarije Capo u Fernetićima kod Brtonigle.

Vjerojatno mnoge od ovih vinskih prezimenjačkih parova već poznajete, ili u najmanju ruku poznajete jednog od tih prezimenjaka. Kad sljedeći put krenete u istraživanje istarskih vina, možda vam nakon mnogih iskušanih metoda kao dobra ideja posluži upravo – usporedno kušanje vina iz tih prezimenjačkih vinarija.

Davor ŠIŠOVIĆ