KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Kiseli kapuz po drugi put u središnjoj Istri

Zdravstvene dobrobiti kiselog kupusa svima su poznate, a njegova uporaba u tradicijskim uglavnom zimskim istarskim jelima još i više. Na tom tragu Turistička zajednica središnje Istre u suradnji s Udruženjem obrtnika Pazin već drugu godinu organizira gastro-manifestaciju „Draga nam je zima dok kapuza ima!”, u kojoj sedam ugostiteljskih objekata na području središnje Istre od 1. do 18. prosinca po promotivnim cijenama nudi menije s jelima od kiselog kupusa i drugih lokalnih namirnica.

Evo kakav je meni za ovu manifestaciju složio chef Mauricio Pulić, glavni kuhar u restoranu-pizzeriji Tinjanski vijulin u Tinjanu. U prvom pjatu na stol dolazi narančasta krem-juha, ali ne od buče kako bi mnogi u prvi mah pomislili, pogotovo u ovo doba godine, već od mrkve i kiselog kupusa. Dio kuhanog kiselog kupusa izblendan je zajedno s mrkvom, a drugi dio je dodan u juhu umjesto, recimo, tjestenine. Dodatnu draž ovoj „vitamin juhi”, kako ju je nazvao chef Pulić, daju tostirani orasi i krutoni od preprženog kruha.

Glavno jelo Pulić je nazvao „Istarska zima na kušinu”, a radi se zapravo o varjaciji tradicionalnih istarskih kobasica i ombola s kapuzom. Dok su kobasice i ombolo „normalni” (doduše, umjesto gradela pečeni su u zatvorenom roštilju te tako obogaćeni i aromom dima), kiseli kapuz je omotan tijestom odnosno tankom korom za pite u oblik trokuta. Ti su trokuti prepečeni u tavi, i zatim ponuđeni na pjatu uz kobasice i ombolo: improvizacija je malena, ali je efekt vrlo zanimljiv i ukusan.

Naposljetku, meni Tinjanskog vijulina zaokružuje desert: rožata s istarskim šafranom. Rožata je tradicionalna dalmatinska slastica koja se priprema isključivo od jaja, šećera i mlijeka, od čega se ukuha krema, koja se zatim prelije preko karameliziranog šećera i zapeče u pećnici, no chef Mauricio Pulić obogatio ju je istarskim šafranom koji se odnedavno uzgaja u Škropetima.

To je meni kojim se Tinjanski vijulin uključuje u manifestaciju „Draga nam je zima dok kapuza ima!“, a evo što pripremaju ostali uključeni agroturizmi i konobe.

Agroturizam Stara štala u Sandaljima kod Boruta u općini Cerovlje nudi jotu sa suhim svinjskim mesom, zatim klobasice uz restani krumpir i kuhani kiseli kapuz te domaći kolač.

Konoba Bani u selu Bani nedaleko Pazina priprema goveđu juha s domaćim rezancima; kobasice i ombolo s kuhanim kapuzom i kuhanim krumpirom te njoke s marmeladom.

Konoba Dišpet u Zajcima kod Pićna dočekat će vas gratiniranim kapuzom s kobasicom, pancetom i čvarcima. Glavno jelo je ombolo s dvoličnim kapuzom (ovaj dvolični kapuz je po imenu jedno od najzanimljivijih jela cijele manifestacije) te desertom iznenađenja.

U konobi Doma u Kranjcima kod Svetog Petra u Šumi možete pojesti najprije bruskete sa zapeštom, kapuzom, pancetom i čvarcima, zatim mlade kobasice u vinu s kiselim kapuzom i fažolom po starinski, i naposljetku štrudel od jabuka.

Konoba Marino u Gračišću pak nudi klasičnu istarsku jotu, zatim kobasice i ombolo s kiselim kapuzom i na kraju domaći kolač.

Tomažova konoba u Voštenima kod Svetog Lovreča pak priprema istarski pijat za predjelo, za glavno jelo špaletu, ombolo i kobasice s kiselim kapuzom i palentom te štrudlu za desert.

Kako se vidi iz popisa, ugostitelji su svoje jelovnike kreirali uglavnom oslanjajući se na tradiciju ali i s blagim dodirom inovacije. Preostaje nam da ih kušamo i da u njima pronađemo ponešto za vlastiti godinama trenirani ukus, ali i da se prepustimo ponekom iznenađenju.

Dean Matić, Alison Merlić, Sanja Kantaruti i Marko Bačić

Program drugog izdanja manifestacije „Draga nam je zima dok kapuza ima!” u Tinjanu su predstavili direktorica Turističke zajednice središnje Istre Sanja Kantaruti, tajnica Udruženja obrtnika Pazin Alison Merlić, vlasnik obrta Ciburiproduct Dean Matić te vlasnik restorana i pizzerije Tinjanski vijulin Marko Bačić. Manifestacija dakle traje, svakodnevno, 1. do 18. prosinca, a meniji koji se sastoje od predjela, glavnog jela i deserta nude se po promotivnim cijenama od 130 do 150 kuna.

Obrt Ciburiproduct iz Pazina, jedan od najvećih proizvođača kiselog kupusa u Hrvatskoj, svakom sudioniku ove manifestacije donirao je 20 kilograma svježeg i 20 kilograma kiselog kupusa, a manifestaciju je pomogla i Turistička zajednica Istarske županije.

Više detalja, točno radno vrijeme pojedinih objekata (neki rade samo po najavi!) i cijene svih menija mogu se pogledati na web stranici Turističke zajednice središnje Istre.

Davor ŠIŠOVIĆ