KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Najuspješniji istarski vinski svibanj ikada

        Sada je naravno lipanj, ljeto je napokon stiglo, pa ako uz more, dokolicu i rekreaciju razmišljate i kojim bi se vinom osvježili, dozvolite da vas podsjetimo što se zbivalo u vinskom svijetu prošlog mjeseca. Svibanj je tradicionalno mjesec kada s mnogih strana dolaze potvrde, pohvale i priznanja cjelogodišnjem trudu istarskih vinara. S tog aspekta, ovogodišnji istarski vinski svibanj bio je spektakularan senzacionalan: još nikada nije u tako kratko vrijeme istarsko vinarstvo osvojilo toliko mnogo najviših vinskih odličja, i domaćih i stranih. Podsjetimo, ocjene i odličja na ovogodišnjoj Vinistri donijeli su nekoliko povijesnih presedana. Nikad kao ove godine jedna vinarija nije osvojila šampionski naslov u dvije kategorije, a sada je to uspjelo Marijanu Armanu koji je na Vinistri imao i šampionsku mladu malvaziju Gran cru 2018., i šampionsku odležanu malvaziju Rezerva iz berbe 2015. godine. Rijetko se na Vinistri događalo da debitantski nastup bude okrunjen šampionskim naslovom a upravo to se ove godine na Vinistri dogodilo vinariji Valenta iz Kaldira s mladim teranom iz berbe 2018., dok je vinarija Tomaz šampion zrelog terana s teranom Barbarossa iz 2016. godine.

        Ovogodišnja je Vinistra prvi put u povijesti donijela čak deset velikih zlatnih medalja, najviše odličje koje dobivaju vina ocijenjena s 92 boda naviše. Od istarskih vinara velike zlatne medalje su na ovogodišnjoj Vinistri osvojili Benvenuti za desertni muškat bijeli San Salvatore 2013.; Geržinić za muškat žuti iz 2015.; Benvenuti za teran Santa Elisabetta 2015.; Tomaz za teran Barbarosa 2016.; Kozlović za teran Santa Lucia 2017.; Marijan Arman za malvaziju Rezerva 2015.; Marino Rossi za malvaziju Templara 2016.; te Benazić za malvaziju Katarina iz 2017. godine.

        Tijekom svibnja stižu i vijesti s dva najznačajnija svjetska vinska ocjenjivanja u Londonu: oba su ove godine za istarske vinare bila još uspješnija nego lani. Kronološki ranije zbilo se ocjenjivanje International Wine Challenge (IWC), na kojemu su istarski vinari pobrali tri od četiri hrvatske zlatne medalje. Marino Rossi je za svoju malvaziju Templara 2016. uz zlatnu medalju i dobio i National Trophy priznanje za najbolje ocijenjeno hrvatsko vino, a zlatne IWC-ove medalje dobili su još Ivan Damjanić za Clemente bijeli 2016., te Andrea Cossetto za malvaziju Prima luce iz 2018. godine. Lani su u Istru bile stigle dvije IWC-ove zlatne medalje, obje Ivanu Damjaniću.

        Londonsko ocjenjivanje Decanter World Wine Awards (DWWA) posljednjih se godina afirmiralo kao najutjecajnije u svijetu, Decanterova zlatna medalja svojevrsni je vinski Oscar, a od istarskih vinara Decanterovim su se zlatnim medaljama ove godine okitili Marko Fakin za malvaziju 2018., Ranko Anđelini za malvaziju 2015., Marino Rossi za malvaziju 2018., Ivan Damjanić za Clemente blanc 2016., Moreno Coronica za Gran teran 2015. te Vina Laguna za malvaziju Vižinada Riserva iz 2016. godine. Lani je u Istru bilo došlo pet Decanterovih zlata, pa šest ovogodišnjih zlata predstavlja još jedan prebačaj starih rekorda.

        Ali to još nije sve! Nizu fenomenalnih svibanjskih uspjeha istarskih vina treba pridodati i jedinu hrvatsku zlatnu medalju na trećem velikom londonskom ocjenjivanju, International Wine & Spirit Competition (IWSC), koju je osvojio Eliđo Pilato za svoju malvaziju Sur lie iz 2015. godine. Vina Laguna su pak osvojila tri zlatne medalje na ocjenjivanju Concours Mondial de Bruxelles, za cabernet sauvignon Festigia 2016., merlot Festigia 2016. i crnu kupažu Castello Festigia 2016.; dok je Vina Laguna Rose 2018. na ocjenjivanju Mondial du Rose u francuskom Cannesu uz zlatnu medalju dobilo i titulu najboljeg rose vina izvan Francuske. Vinarija Poletti je pak na ocjenjivanju Par Wine International u Njemačkoj dobila zlatnu medalju za malvaziju Classica iz 2016. godine. Sve su to samo svibanjski rezultati i samo zlatne medalje, a godina je tek na polovici. Istarskim vinarima doista treba skinuti kapu i duboko se nakloniti, ili kako bi rekli Francuzi: “Chapeau!”, jer svi ovi izuzetni uspjesi nisu samo odraz trenutka, do ovih se vrhunaca dolazi dugogodišnjim upornim radom i akumulacijom znanja i iskustva.

Davor ŠIŠOVIĆ