KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Žlica je za dušu – Festival istarskih maneštri po 17. put u Gračišću

   Po sedamnaesti put u Gračišću je na blagdan Sv. Vida, u subotu 15. lipnja, održan Festival istarskih maneštri. Osobitost ovog kulinarskog natjecanja je u tome što natjecateljske ekipe svoje maneštre pripremaju na otvorenom, na središnjem mjesnom trgu, na špaherima na drva, i to počevši od nule, sa sirovim namirnicama i nezagrijanim štednjacima. Kroz nekoliko sati natjecatelji dakle moraju upaliti vatru i zagrijati vodu u loncima koje sami donose, očistiti i nasjeckati namirnice, i od njih skuhati onu vrstu maneštre koju su unaprijed najavili. Svaka je ekipa na svakom dosadašnjem festivalu kuhala različitu maneštru, no ove godine dogodio se presedan: čak tri ekipe kuhale su maneštru od koromača, a jedna je od njih i pobijedila.
   Ove godine se u kuhanju maneštri natjecalo 11 ekipa, a kušao ih je i ocjenjivao stručni žiri kojeg su činili ravnateljica Etnografskog muzeja Istre u Pazinu Lidija Nikočević, legendarni istarski gastro-novinar Drago Orlić, njegov mlađi kolega Davor Šišović, gračaški župnik vlč. Maksimilijan Ferlin, a kuharske ekipe predstavljao je ždrijebom odabrani Dragan Jeromela. Po njihovom izboru najbolju maneštru ovogodišnjeg festivala, maneštru s koromačem, pripremila je domaća gračaška ekipa Kalvarija; drugu nagradu žirija dobila je ekipa Izletišta Pekica iz sela Pekici kod Savičente za maneštru sa slancem odnosno slanutkom, a treće je mjesto osvojila ekipa Župnog zbora z Gračišća koja je kuhala jotu (s kapuzon). Za najbolju maneštru glasala je i publika ubacivanjem listića u glasačku kutiju, a nagradu publike dobila je ista maneštra koja je najviše oduševila i žiri – maneštra s koromačem ekipe Kalvarija. 

  Sve ostale ekipe podijelile su četvrto mjesto, pa spomenimo i njih i njihove maneštre: ekipa DVD Gračišće kuhala je maneštru s trukinjon odnosno bobićima, ekipa Bistroa Pod lipom iz Pazina predstavila se maneštrom s jačmikom, ekipa Turističke zajednice Čavle kuhala je maneštru z ripon, ekipa Lovačkog društv Union iz Pule kuhala je maneštru sa sipon, ekipa Poljanci maneštru z gomoljami (rezancima), ekipa pazinskih komunalaca Usluga kuhala je također maneštru s koromačem, kao i ekipa Gimi koja je međutim svoju maneštru s koromačem osmislila u veganskoj verziji, bez ijednog sastojka životinjskog porijekla, i neposljetku, ekipa HRT centra iz Pule kuhala je morsku maneštru, dakle s plodovima mora. 

 Lijep sunčan dan domamio je u Gračišće mnoge sladokusce, a poučeni iskustvom prijašnjih godina kada su sve maneštre bile vrlo brzo razgrabljene, natjecatelji su ovaj put donijeli malo veće lonce. S velikom kuhačom u ruci manifestaciju je budno nadzirao njezin glavni organizator, gračaški načelnik Ivan Nino Mijandrušić, a sastav Lipa brinuo se za zabavu i glazbu za ples. U backstageu, onkraj starinskih špahora okrenutih prema trgu odnosno publici, bilo je živahno i zabavno, jer su natjecatelji dugačke sate pripremanja namirnica i kuhanja svojih maneštri kratili uzajamnim nuđenjem i kušanjem zalogaja i gutljaja koje su ponijeli sa sobom kao okrjepu i osvježenje dok se maneštre ne skuhaju.

   Podsjetimo, maneštra je u Istri tradicionalno sezonsko jelo svakodnevice, kuha se po nekoliko sati, u pravilu ali ne nužno sadrži neke za narezivanje manje atraktivne dijelove sušenog svinjskog mesa koji jelu daju glavnu aromu, te sezonsko povrće i samoniklo bilje, i po volji i ukusu još i grah, žitarice, krumpir ili tjesteninu. Maneštra od koromača koja je ove godine među ekipama bila najpopularnija, po tradiciji se kuha za blagdane u postuskrsnom ciklusu, dakle aktualna je upravo u ovo vrijeme, a uz lišće divljeg odnosno samoniklog koromača (korijen se ne koristi) obavezan sastojak ova maneštre je i sušeni svinjski jezik. S druge strane, najpopularnija istarska maneštra je ona s bobićima odnosno zrnjem mladog kukuruza, kojoj još nije vrijeme jer svježeg mladog kukuruza ima tek u kolovozu, pa se sada može pripremati samo od lanjskog mladog kukuruza izvučenog iz zamrzivača. No, nakana je gračaškog Festivala istarskih maneštri da posjetiteljima pokaže svu raskoš i bogatstvo mogućnosti koje pruža maneštra kao generički pojam i kao najvažnije istarsko tradicijsko jelo “na žlicu”, a takva je nakana sadržana i u geslu koje je još otprije 17 godina osmislio začetnik ovog festivala Drago Orlić: “Pirun je za tilo a žlica je za dušu”.

Davor Šišović