KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Nizozemsko-švedska „inspekcija” istarskih vina

Zanimljivu ekskluzivnu degustaciju biranih istarskih vina priredila je udruga Vinistra za vinske novinare iz Nizozemske i Švedske, koji će svoje vinske portrete Istre objaviti u budućim izdanjima svojih vinskih časopisa i knjiga. Tijekom dva dana u dojmljivom ambijentu kaštela Morosini-Grimani u Savičenti, 72 vina iz 24 istarske vinarije kušali su Ronald de Groot, direktor i glavni urednik najpopularnijeg nizozemskog i belgijskog vinskog časopisa Perswijn te novinar ovog časopisa Paul Balke, i sommelier Jasenko Selimović koji živi u Švedskoj i za to tržište upravo piše knjigu o vinima Balkana i jugoistoka Europe.

Paul Balke, Jasenko Selimović i Ronald de Groot

Iz svake vinarije kušana su po tri vina, a za svaku je vinariju bilo predviđeno po dvadeset minuta. Evo koje su vinarije i koja njihova vina bili uključeni u ovu nizozemsko-švedsku „inspekciju” istarskih vina: Benvenuti (malvazija 2020., teran Anno domini 2017., muškat San Salvatore 2015.); Tomaz (malvazija Avangarde 2021., malvazija Sesto Senso 2018., teran Barbarossa 2018.); Fakin (malvazija 2020., teran Il Primo 2017., muškat žuti 2021.); Ipša (malvazija 2017., Santa Elena 2018., sivi pinot 2018.); Monte Rosso (pjenušac od malvazije Monteclassico, malvazija selekcija 2017., montepulciano Nerone 2018.); Degrassi (malvazija Bomarchese selekcija 2020., chardonnay Ferne’ riserva 2019., Terre bianche cuvee rouge 2013.); Sosich (merlot rose, malvazija La Pregiata, teran di Nono Giorgio); Marijan Arman (malvazija Grand Cru, malvazija rezerva,, teran rezerva); Pilato (malvazija 2020., malvazija sur lie 2018., Grand cuvee 2015.); Radovan (malvazija 2020., rose 2020., merlot 2018.); Ivančić (malvazija Salis 2020., malvazija Betonica 2018., cabernet sauvignon Vigna nera 2019.); Cuj (malvazija 2020., malvazija Baština 2019., teran 2017.); Coronica (malvazija 2020., Gran malvazija 2019., Gran teran 2017.); In Sylvis (malvazija 2021., malvazija Arbor 2019., rose Florens); Domaine Koquelicot (pjenušac Kontempo 2016., chardonnay Belaigra, malvazija & chardonnay Santa Chiara 2019.); Marčeta (malvazija 2020., malvazija Venka 2016., crno vino Palun 2020.); Meneghetti (pjenušac Meneghetti clasic 2018., Meneghetti White 2019., Meneghetti Red 2017.); Agrolaguna (malvazija Festigia 2020.,, malvazija Riserva Vižinada 2016., Castello Festigia 2018.); Ivan Damjanić (malvazija 2020., bijeli Clemente 2018., crni Clemente 2016.); Franković (malvazija 2020., malvazija Korona sur lie 2017., teran 2017.); Kabola (malvazija Unica, malvazija Amfora, muškat momjanski); Cattunar (malvazija Collina 2017., malvazija Nono 2015., teran 2017.); Kozlović (malvazija 2021., malvazija Selekcija 2018., malvazija Santa Lucia 2017.), i na kraju Matošević (malvazija Alba 2021., malvazija Alba Antiqua 2018., crna Grimalda 2018.).

Kako se vidi iz popisa, riječ je o doista dojmljivoj reprezentaciji istarskih vina i vinarija, iako ćemo u svakom sličnom popisu uvijek pomisliti da nedostaje netko tko bi tu baš trebao biti, no popis je sastavljen prema dva načela: prvi je da su poziv dobile samo vinarije koje su članice Vinistre, budući da udruga Vinistra uz pomoć Turističke zajednice istarske županije organizira i financira ovaj događaj, a drugi je da su poziv dobile sve članice Vinistre i javiti se mogao svatko tko je htio.

Predstavnik svake vinarije (neki su došli osobno dok su drugi poslali svoje suradnike ili članove obitelji) imao je uz predstavljanje tri svoja vina priliku i nešto reći o svojoj vinariji, predstaviti njezin položaj, proizvodnju, sortiment i vinsku kartu, nagrade koje je dobio za svoja vina, a kušači su za svakoga imali i niz pitanja, uglavnom o tehnologijama primjenjivanima u vinogradu i podrumu.

De Groot, Balke i Selimović su i otprije poznavali istarsku vinsku scenu, neki od njih već godinama pohode i Vinistru, neki od njih više a neki manje poznaju i stanovit broj istarskih vinarija, no ovaj kušački maraton bio je baš pravi izazov, degustacijska nirvana, u kojima se samo iskusni stručnjaci mogu orijentirati i snaći. Odmah nakon posljednjeg degustiranog vina sva su trojica upitana da između svega što su u ta dva dana kušali odaberu svoje favorite, vina koja su ih se najviše dojmila. Zanimljivo je da su Nizozemci, de Groot i Balke, kao najbolje vino koje su kušali izabrali Gran teran od Coronice, dok je Selimović izdvojio Benvenutijev muškat San Salvatore.

U zaključnoj ocjeni cijele degustacije Ronald de Groot je naglasio kako su se pred njima našla „iznimna vina vrhunske kvalitete među kojima je teran jedno od najvećih pozitivnih iznenađenja”, a za degustaciju je kazao da je bila sjajno organizirana. Časopis Perswijn, kome je de Groot glavni urednik, najčitaniji je vinski magazin u Nizozemskoj i Belgiji, izlazi u nakladi od 12.500, a njegov portal ima više od 175 tisuća pratitelja. U posebnom prilogu pod naslovom Alto Adriatico časopis Perswijn objavit će reportažu o istarskim vinima na čak 11 stranica.

Novinar časopisa Perswijn Paul Balke inače je poznati vinski kritičar i autor knjige Sjeverni Jadran, u kojoj je uz ostale sjevernojadranske vinske regije na desetak stranica obradio i hrvatski dio Istre. Njegov prvi susret s istarskim vinima dogodio se prije 14 godina kada je počeo posjećivati Vinistru, čiji je od tada redoviti gost. „Od mog prvog susreta s istarskim vinima primjećujem veliki pomak, vinarije snažno ulažu u kvalitetu i danas Istra ima uistinu iznimna vina. Dvodnevna degustacija ponudila je vrlo zanimljiva iznenađenja. Malvazije i terani kao autohtone sorte vrlo su zanimljivi tržištu, a primijetio sam kako u Istri uspijeva više sorti pa veliki potencijal leži i u tom segmentu. Definitivno je ovaj poluotok jedan od najvažnijih dijelova sjevernog Jadrana kojeg vinski profesionalci moraju vrlo pažljivo pratiti. Ne uživam samo u vinu, nego i u tišini, ljepoti krajolika, a tu se uvijek dobro i jede“, rekao je Paul Balke na kraju ove dvodnevne degustacije.

Sommelier Jasenko Selimović koji živi u Švedskoj i upravo priprema knjigu na tom jeziku o vinima jugoistočne Europe, u kojoj će istarska vina dobiti posebno poglavlje, je svoje dojmove sažeo ovako: „U Švedskoj, kao i u ostalom u svim zemljama zapadne Europe navike ljubitelja vina su se promijenile. Manje se bave internacionalnim sortama, a budi se zanimanje za originalnim, autohtonim, neobičnim vinima, pa u tom smislu malvazije i terani imaju veliku šansu. Istra je jedna od najkvalitetnijih vinskih regija u ovom dijelu Europe, napravila je najveći kvalitativni skok, prihvatila je izazov, odgovorila na svjetske trendove, otvorena je prema novim idejama i tehnologijama, što proizlazi iz njezine otvorenosti prema drugim kulturama“.

U ime domaćina ove specijalne degustacije, udruge Vinistra, njezin predsjednik Nikola Benvenuti pak kaže: „Ovakve prigode se ne propuštaju, posebno jer je riječ o novim tržištima na kojima su neki naši članovi već prisutni. Iz Nizozemske i Švedske svake godine dolazi sve više ljubitelja istarskih vina, u potrazi su za novim, autentičnim, lokalnim okusima i ne pristaju na kompromise kad je kvaliteta u pitanju. Širenje na nova tržišta jedan je od ciljeva Strategije razvoja vinarstva i vinogradarstva Istre do 2030., a ova degustacija svojevrsno je zagrijavanje za nadolazeće ocjenjivanje vina i jakih alkoholnih pića i 13. Svijet malvazija, koji će se tradicionalno održati u Poreču od 5. do 8. travnja. Vesele me pozitivne reakcije naših gostiju, posebno kad su u pitanju autohtone sorte malvazija i teran. Ovakav tip interaktivnih radionica pokazao se iznimno važan za promociju istarskih vina na stranim tržištima poput onog sjeverne Europe, a osim toga, eno-gastro ponuda jedan je od ključnih motiva dolaska turista u destinaciju, pa je promocija istarskih vina važan dio naše turističke priče“.

Davor ŠIŠOVIĆ