KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Nova vina iz korona-godine (6): 1903, PRVA KUPAŽA VINARIJE RAVALICO

U vinariji Ravalico iz Nove Vasi pokraj Brtonigle priliku da se afirmira jednim sasvim novim vinom dobila je nova generacija. Ovu vinariju, koja je prva u Istri, još 1986. godine, počela buteljirati vino kao obiteljska tvrtka izvan sustava tadašnjih poljoprivrednih kombinata, danas vodi Bruno Ravalico s braćom i obitelji, a njegov sin Francesco, mladi inženjer agronomije i enologije, izašao je pred obiteljski vinski konzilij s idejom da on napravi jedno novo vino. Vinarija Ravalico dosad je proizvodila samo monosortna vina, a Francescova ideja bila je napraviti prvu Ravalico kupažu. „On je predložio, a ja sam prihvatio, jer sve ostaje na mladima. On je sve odlučio, što će uzeti i koliko, ja sam ga samo pratio, bio je to spoj škole i iskustva. I nas su roditelji kada smo 1986. počeli flaširat pustili da idemo u nešto novo, tako i mi moramo pustiti našu djecu”, pripovijeda Bruno Ravalico.

Prva serija kupaže 1903 je u boci, a sljedeće dvije su već u bačvi

Francescov izbor bio je u da kupaži koju je zamislio sljubi cabernet sauvignon i merlot iz berbe 2018. godine. U vinogradu je prinos održavan na manje od jednog kilograma po čokotu, a berba je obavljena krajem rujna, dva tjedna kasnije nego kod normalne berbe ovih sorti za njihove monosortne etikete, kaže nam Bruno Ravalico, jer Francesca nismo zatekli kod kuće. Cabernet sauvignon pobran je tjedan dana poslije merlota, a svako je vino zasebno vinificirano nakon dvadesetodnevne maceracije, nakon čega je spremljeno na smirivanje u inox na dva mjeseca, i zatim, još uvijek odvojeno, odležavano u barriqueu godinu dana. Završni odnosno idealni omjer odabran je za stolom, obiteljski je konzilij iskušavao razičite omjere u čaši, i konsenzusom je odlučeno da će prva Ravalico kupaža imati 60 posto cabernet sauvignona i 40 posto merlota. „To je po našem guštu, a vidjet ćemo jesmo li pogodili što drugi ljudi žele”, komentira Bruno Ravalico. Osobine ovog vina pokazuju da je pogodak postignut: boja mu je vrlo lijepa rubinska, u mirisu obiluje aromama crvenog šumskog voća, pogotovo šumskim jagodama i malinama, a javlja se i delikatna nota laganog duhana, dok crveno voće prevladava i u okusu koji u ustima jako dugo traje. Ova kupaža ima 12,8 posto alkohola, a gastronomski ju je idealno sljubiti s jakim mesnim jelima, pogotovo fiorentinom, ali i s tartufima, zrelim sirevima, gljivama, domaćim kobasicama i ombolom. „Sa svime, samo ne s ribom”, podvlači Bruno Ravalico, dodajući kako je Francesco s ovim vinom kod obitelji „položio ispit s desetkom”.

1903, prva kupaža vinarije Ravalico

Posebnu priču ovo vino nosi kroz svoj naziv i etiketu. Prva kupaža vinarije Ravalico je naime dobila ime „1903”, a to je godina u kojoj je Brunov pradjed Giovanni Ravalico počeo prodavati vino u Trstu, o čemu postoje i dokumenti u obiteljskom arhivu. Etiketa je dizajnirana kao razlomljena razglednica koju obitelj Ravalico šalje kušaču ovog vina, a poštanska marka na etiketi portretom predstavlja upravo pranona Giovannija. Svaka od oko 3.000 boca ove kupaže je numerirana kako bi se naglasilo da se „1903” proizvodi u ograničenoj količini, a o uspješnom ulasku ove kupaže u standardnu paletu govori i činjenica da su na dozrijevanju i dvije naredne berbe. Crna kupaža 1903 je prva novost iz vinarije Ravalico u kriznoj korona-godini no ne i jedina: izašla je i prva serija malvazije odležane u barriqueu koja je također ponijela ime 1903, kao vino-blizanac istoimenoj crnoj kupaži, na dozrijevanju je i prva serija crne malvazije, a najesen će za prvu berbu biti spreman i novozasađeni sauvignon blanc.

Davor ŠIŠOVIĆ