KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Počela sezona lova na istarski bijeli tartuf: bit će kvalitetni i dugotrajni, ali će ih biti malo

Sezona lova na bijeli tartuf traje od 1. rujna do 31. prosinca, a već nekoliko godina istarska Udruga tartufara početak te sezone obilježava prigodnim okupljanjem u Motovunskoj šumi, pokaznim traženjem tartufa za turiste, novinare i druge radoznalce, i zakuskom s prvim ubranim bijelim tartufima. Pridružili smo se tom lijepom pa i svečanom okupljanju u kome dress code ustupa pred praktičnošću, jer treba računati na to da ćete se u šumi zablatiti i isprljati. Zgodno je to i kako bi se suočili s neumitnošću da jedna od najcjenjenijih i najskupljih gastronomskih delicija dolazi iz zemlje, da ju treba iskopati, i da se treba solidno pomučiti kako bi se pronašlo dovoljno tog mirisnog grumenja u kome će netko nepoznat uživati kada mu istarski bijeli tartuf dođe na stol.

Udruga tartufara Istra, sa sjedištem u Motovunu, osnovana je 2014. godine i okuplja dvjestotinjak članova. Interes za članstvo je povelik, pa mjesečno pristiže u prosjeku petnaestak novih članova, kažu nam predsjednik i potpredsjednik udruge Darko Muzica i Ivan Vukadinović, a najveća motivacija za učlanjenje je povlastica pri kupnji godišnje dozvole za sakupljanje tartufa.

Ta dozvola, koja inače vrijedi za cijelo područje Republike Hrvatske (odnosno za šumske površine kojima upravlja državna tvrtka Hrvatske šume, za privatne je šume potrebno ishoditi zasebnu dozvolu od vlasnika), i za sve vrste tartufa u vrijeme kad ih je dozvoljeno sakupljati, košta 1.700 kuna, a članovi udruge ju mogu dobiti uz 50 posto popusta, dakle za 850 kuna.

No, udruga ima i više ciljeve od pojedinačne koristi svojih članova. Primjerice, otkad postoji, u suradnji s nadležnim ministarstvima više je puta utjecala na poboljšanje i popravljanje zakona i drugih propisa kojima se regulira sakupljanje tartufa. Jedan od ciljeva udruge je i zaštita i promidžba stogodišnje tradicije tartufarenja u Istri, ali i zaštita i promicanje imena „istarski bijeli tartuf”. Ovo potonje je nužno iz dva razloga.

Prvo, već desetljećima, kao tradicija još iz vremena kada tartufarstvo nije bilo zakonski regulirano, većina ubranih istarskih bijelih tartufa se, što legalno a što nelegalno, izvozila u Italiju, gdje bi potpuno izgubila svoj istarski atribut jer je svojom intenzivnom aromom oplemenjivala marketinški mnogo poznatije talijanske tartufe iz Albe. Drugo, u današnje vrijeme kad istarski tartuf postupno postaje sve prepoznatljivije ime i na domaćem i na svjetskom tržištu tartufa, manje kvalitetni tartufi iz drugih zemalja podmeću se kao istarski. Udruga tartufara Istra zalaže se da istarski tartuf zadrži svoje ekskluzivno ime gdjegod se prodaje, i da se njegova iznimna kvaliteta zaštiti od krivotvorenja podmetanjem tartufa izvanistarskog podrijetla.

No, vratimo se tartufarskom okupljanju naa početku sezone love na bijeli tartuf, tuber magnatum pico, najpopularniju i najskuplju podzemnu gljivu iz porodice tartufa, koje se (prema prilično starim podacima) godišnje u Istri ubere između 5 i 9 tona. Ove godine se očekuje loš urod bijelih tartufa jer je ljeto bilo prilično sušno, kaže nam Ivan Vukadinović, a rezultati traganja za njima iz prvih nekoliko dana sezone tu lošu prognozu i potvrđuju. Zbog lošijeg uroda očekuje se povećana potražnja, pogotovo zato što je i u talijanskoj Albi suša smanjila urod bijelih tartufa, pa će i cijene biti veće nego prijašnjih godina. Dakle, bijelih tartufa će biti, bit će oni vrlo kvalitetni i dugotrajni, ali će ih biti malo, rezimira Vukadinović.

Nakon okupljanja tartufara i gostiju kod skretanja za selo Ipši sa ceste Livade-Gradinje, u srcu Motovunske šume, sezona lova na bijeli tartuf otvorena je zdravicom i jednostavnom ceremonijom kojom su dobru sreću tartufarima i lijepe užitke svim ljubiteljima tartufa poželjeli Darko Muzica i Ivan Vukadinović u ime Udruge tartufara, te načelnik općine Motovun Tomislav Pahović. Tridesetak turista prijavilo se preko on-line poziva za sudjelovanje u pokaznom traženju tartufa, pa su oni, zajedno s novinarima, raspodijeljeni u osam grupa, a svaku od tih osam grupa predvodio je po jedan iskusni tartufar sa svojim psom.

Mene je zapala grupa koju je predvodio predsjednik Udruge, Darko Muzica, a njegov lijepi labrador Džoki odmah je, čim smo zašli u šumu, stao njuškati i tražiti ono što se od njega očekuje. Odnos između tartufara i njegovog psa stvara se godinama, dio treninga odnosno obuke je uzajamno privikavanje i prepoznavanje potreba i želja, jer ako tartufar vidi da pas uzaludno njuška ili da se vrti u krug, jednostavnim ga gestama, koje pas odmah razumije i slijedi, preusmjerava, zaustavlja ili ponovno pokreće.

I psi vole tartufe, pa je sudionike iz naše grupe zanimalo kako će tartufar spriječiti psa da pronađeni tartuf sam ne pojede na licu mjesta. I to je dio dugogodišnjeg treninga, objašnjava Darko Muzica, jer se određenim naredbama i gestama psa može zaustaviti u daljem kopanju, ili mu se pažnja odmami ponuđenom poslasticom koju tartufar uvijek mora imati u džepu. Iako nam je Muzica kao iskusni tartufar, bacivši prvi pogled na presuhu zemlju i u najsjenovitijim dijelovima Motovunske šume, navijestio da možda nećemo naći ništa, njegov Džoki je ipak bio na visini zadatka te je nanjušio odnosno markirao mogući tartuf u zemlji.

Muzica je priskočio te, rutinski laktom odgurujući Džokijevu njušku u stranu, malom lopaticom nježno razrahlio zemlju na mjestu koje je pas odabrao, i između sivih glinastih grudima prstima oprezno izvukao – tartuf. Mali, zaobljen, mirisan, pravi istarski bijeli tartuf. I to je bio jedini ulov naše skupine u tih sat-dva vrludanja po Motovunskoj šumi. Možemo samo zamisliti koliko kilometara uzduž i poprijeko te iste šume, i po mnogo lošijem vremenu nego što je bilo tog prekrasnog dana odabranog za obilježavanje početka sezone lova na bijeli tartuf, tartufari moraju prijeći da bi sakupili iole isplativu količinu ovih mirisnih gomolja.

Svi su se sudionici ovog pokaznog lova na tartufe ponovno okupili u Motovunu, u vrtu hotela Kaštel, gdje su se osladili najprije sirom i kobasicama s tartufima, a zatim i ukusnim fužima s tartufima, prvima ubranima ove sezone. Padne li narednih dana i tjedana nešto kiše, ali nikako ne previše jer ni to ne bi bilo dobro, situacija s urodom tartufa u Motovunskoj šumi i drugim istarskim tartufarskim područjima će se možda malo popraviti. U nastavku jeseni održat će se i mnoga prigodna gastronomska događanja posvećena tartufima, u Buzetu, Livadama i Motovunu, a za one koji tartufe vole samo jesti, upravo sada otvorena je i sezona otkrivanja gastronomskih destinacija za uživanje u istarskom bijelom tartufu.

Davor ŠIŠOVIĆ