KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Smokve i smokvenjaci po 16. put u Barbanu

Barbanska Fešta od smokve i smokvenjaka jedinstvena je gastronomska manifestacija jer ima svoju originalnu temu, idealno sezonsku, kakvu ne njeguje nitko drugi u Istri, a možda i šire. Smokve se od davnina smatraju „kruhom za siromašne”, a od njihovih se ukusnih plodova dobivaju raznoliki proizvodi, od džemova i rakija pa sve do smokvenjaka, zanimljive, ukusne i vrlo energetske smjese mljevenih suhih smokava i raznih začina. Ove je godine po 16. put u Barbanu biran najbolji istarski smokvenjak, a u konkurenciji ih je bilo osam, jedan manje nego lani. No zanimljivo je da je ovogodišnji pobjednički smokvenjak napravljen po prilično drugačijem receptu nego lanjski pobjednik, smokvenjak Đina Dobrića iz Brovinja.

Patricija Vidulin Ferlin sa svojim pobjedničkim smokvenjakom

Pobjednik odnosno šampion ovogodišnjeg izbora naj-smokvenjaka u Barbanu je obitelj Ferlin iz Vodnjana, odnosno Patricija Vidulin Ferlin i njezin suprug Loris Ferlin. Njihov je smokvenjak napravljen od starinske istarske sorte bjelice, koja je pobrana u kolovozu, zatim sušena na suncu na rastegnutoj mreži, uz često okretanje. Nakon šest dana sušenja smokve su samljevene u makini za mljevenje mesa. Smjesi od mljevenih smokava dodane su, na dva kilograma smjese, dvije „grsti” mljevenih lješnjaka, uzgojenih također u Vodnjanu, te decilitar rakije komovice i decilitar ruma. Od dobro izmiješane smjese zatim su oblikovane pogačice koje su se sušile još desetak dana, također uz često okretanje, i gotovi smokvenjaci zatim su umotani u foliju i spremljeni na tamno mjesto te čuvani na temperaturi od 16 stupnjeva.

„U pripremi smokvenjaka savjetima mi je mnogo pomogla moja mentorica Milena Preden”, rekla nam je ponosna Patricija Vidulin Ferlin. Njezina mentorica Milena Preden je inače lani za svoj smokvenjak bila osvojila drugo mjesto. Obitelj Ferlin na svom imanju u Vodnjanu inače uzgaja tridesetak stabala smokava raznih sorti, a od plodova osim smokvenjaka izrađuju još i marmeladu, i naravno suhe smokve.

Štand Mihaele Rojnić
Alenka i Zlatko Pačić

Ocjenjivačka komisija je drugo mjesto dodijelila smokvenjaku Mihaele Rojnić iz Barbana, dok su treće mjesto osvojili Alenka i Zlatko Pačić iz sela Pačići kod Savičente. Smokvenjaci koji su se mogli probati na sajmu domaćih proizvoda bili su prilično aromatični i većinom mekani, što znači da će još dugo trajati, jer ova delicija, inače poznata pod raznim nazivima duž cijele istočne obale Jadrana, može nepromijenjenih svojstava potrajati i više od godine dana. Zbog energetske i nutritivne vrijednosti smokvenjake se sasvim lijepo može konzumirati kroz cijelu godinu, svaki dan pomalo, po jedan zalogajčić za dobro jutro ili kao desert poslije ručka.

Osim istarskih, na ovoj se fešti moglo kušati i smokvenjake s otoka Cresa, a tamo se pripremaju na gotovo isti način kao i u Istri. Osim klasičnih smokvenjaka moglo se kušati i smokvenjake s raznim dodacima, primjerice čokoladom, a na sajmu su ponuđene i suhe smokve, džemovi i namazi od smokava, chutney od smokava, smokve u medu ili rakiji, čokolada sa smokvama, rakija od smokava, različite vrste kolača sa smokvama, i naravno svježe smokve, kojima već polako prolazi sezona. Bilo je i voća i povrća, proizvoda od lavande, suvenira i rukotvorina, Milan Udovičić je iz Žminja potegnuo do Barbana ovdje pokazati svoje suhomesnate proizvode s etiketom „Žminjski gušti”, a Edi Radola je ka svome štandu privukao mnoštvo sladokusaca koji su željeli probati njegove smokve ukuhane s grožđem, uz čašu njegove malvazije ili terana iz vinograda starog 220 godina.

Na kratkoj svečanosti prigodom dodjele priznanja proizvođačima najbolje ocijenjenih smokvenjaka, barbanski načelnik Dalibor Paus ukazao je da i ova mala barbanska manifestacija doprinosi čuvanju tradicionalnih vrijednosti, a županijski pročelnik za poljoprivredu Ezio Pinzan je iz obilne i raznolike ponude sajma zaključio kako su smokve ove godine dobro rodile, kako vješti proizvođači iz godine u godinu nude sve veći izbor različitih proizvoda od smokava, te kako je Istarska županija spremna pomoći svim poljoprivrednicima, poglavito mladima, koji se žele baviti uzgojem i preradom smokava.

Ugodna i srdačna domaćinska atmosfera odisala je barbanskim placom na 16. Fešti od smokve i smokvenjaka. Sajamski program oplemenjen je i kulturno-zabavnim programima, pa su tijekom dana na barbanskoj placi nastupili KUD Barban i etno-jazz sastav Giipuja, bilo je i radionica za djecu, a u večernjem programu nastupio je izvrstan mladi barbanski bend Napa.

Davor ŠIŠOVIĆ