KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Premijerno predstavljen teran Santa Elisabetta 2017. vinarije Benvenuti

Otkako se prvi put pojavio prije tri godine, iz berbe 2015., teran Santa Elisabetta vinarije Benvenuti iz Kaldira dočekan je hvalospjevima i od mnogih vinskih znalaca proglašavan najboljim teranom ikad, a sljedeća edicija iz berbe 2016. ocijenjena je kao još bolja od prethodne. Treća edicija ekskluzivnog single vineyard terana Santa Elisabetta, iz berbe 2017., upravo je započela svoj put prema ljubiteljima vrhunskih vina, svečanom promocijom koju su braća Nikola i Albert Benvenuti priredila u riječkom Hilton Costabella Beach Resortu. Budući da je, kao i prethodna, cjelokupna naklada ove tek lansirane Santa Elisabette 2017. već rasprodana, ovom vinu ne treba reklama, treba mu samo dužno poštovanje, počast, i što kasnije otvaranje boce ovog vina koje se itekako isplati čuvati.

Nikola i Albert Benvenuti
Braća Chiavalon i braća Benvenuti

U vrlo srdačnoj atmosferi Albert i Nikola Benvenuti predstavili su ovaj svoj teran s nekoliko osnovnih podataka o njegovu nastajanju. Pretpovijest Santa Elisabette je već poznata: budući da je godinama grožđe za onaj osnovni teran vinarije Benvenutti, teran Anno Domini, dolazilo s tri lokacije, analizom rezultata svakog pojedinog godišta za svaku lokaciju zaključilo se kako je potencijal pozicije Santa Elisabetta izniman i kako bi bilo vrijedno pokušati zasebno ga vrednovati, što je i učinjeno prvi put s berbom 2015., koja je za Istru proglašena jednom od najboljih u zadnjih pedesetak godina. Rezultat je poznat: s teranom Santa Elisabetta rođena je nova zvijezda ne samo vinarije Benvenuti, već i istarske, hrvatske i međunarodne vinske scene.

Kako je ta zvijezda nastajala u vinogradu, uzvanicima fešte u Rijeci izložio je Albert Benvenuti. Santa Elisabetta je vinograd na bijeloj zemlji, na nadmorskoj visini od 330 metara, na brežuljku blagih padina s idealnom osunčanošću i prozračenošću, a osim uobičajenog smanjivanja prinosa, kada je u tzv. zelenoj berbi skinuto više od polovice prinosa po trsu, grozdovi su i naknadno smanjivani odnosno oblikovani odstranjivanjem „ušiju” i „repa”. Tako se s manjim grozdovima postigla bolja koncentracija šećera i ekstrakata, i time se, riječima Alberta Benvenutija, napravio još jedan korak ka dovođenju grožđa terana do savršenstva.

Da bi se to savršenstvo održalo i u podrumu, teran Santa Elisabetta je nakon podulje maceracije i fermentacije spremljen na dozrijevanje u drvene bačve različitih zapremina i starosti kako bi se vinu dala prilika da se razvija na različite načine, te kako bi se završnim blendiranjem istog vina iz različitih bačava odabrala idealna kombinacija, nastavio je Nikola Benvenuti priču o nastanku ovog terana. Između nekoliko pripremljenih kombinacija potencijalne Santa Elisabette, ona najbolja, koja će i ponijeti to ime na etiketi, odabrana je konzilijskim kušanjem u kome su sudjelovali, kako je rekao Nikola Benvenuti, „prijatelji u čije nepce i nos vjerujemo”: Rene Bakalović, Saša Špiranec, Danijela Kramarić, Davor Butković, Sanja Simić, Sandi Paris, Emil Perdec i Tihomir Purišić. Nakon kušanja pripremljenih kombinacija, njihovim glasanjem odabrana je najbolja, i ta je napunjena u ograničen broj boca. Tridesetak butelja ekskluzivne Santa Elisabette 2017. kušalo se na ovom njenom premijernom predstavljanju u Rijeci, sljubljeno s izvrsnim zalogajima koje je pripremila ekipa Hiltonovog restorana The Kitchen.

Premijeri Santa Elisabette 2017. pridružena je još jedna: braća Sandi i Tedi Chiavalon iz Vodnjana predstavili su svoje ovogodišnje, mlado maslinovo ulje, za koje je Sandi Chiavalon rekao kako je nastalo od maslina iz prvih dana berbe, a njihova je želja bila napraviti ga tako da bude aromatično ali manje pikantno.

Evo što je na fešti u čast terana Santa Elisabetta 2017. ponuđeno na uživanje nepcima uzvanika. Za uvodno zagrijavanje pili su se Benvenuti svježa malvazija i Caldierosso, poznata kupaža terana, merlota, nebiola i tempranilla, a uz ta vina ponuđene su rolice od lisnatog tijesta s bakalarom, te odličan zapešt pršutane Buretić Bregi na krekeru. Kad se počela točiti Santa Elisabetta (a kad se njena ograničena količina brzo popila, uskočio je teran Anno Domini) ponuđene su dvije izvrsne delicije koje su se izvrsno sljubile s Benvenutijevim zvjezdanim crnjakom: steak od tune i juneća tagliatta. Za desert je pak ponuđen odličan sorbetto od čokolade sa soli i maslinovim uljem, uz koji je jako lijepo leglo Benvenutijevo slatko passito vino Corona Grande, kupaža malvazije, muškata i ulovine.

Kakav je, naposljetku, taj teran Santa Elisabetta 2017.? Šteta je što šira vinska publika to možda nikad neće saznati, jer je napunjeno svega 3.800 butelja od kojih su skoro sve unaprijed rezervirane i rasprodane. Kušajući ovaj teran na njegovoj svečanoj promociji u Rijeci uvjerili smo se kako za legendu o Santa Elisabetti itekako ima argumenata. Iako je proces proizvodnje ovog vina potrajao pune četiri godine, prvi dojam kojeg ostavlja prvi gutljaj Santa Elisabette 2017. je lepršavost i lakoća, a zatim nastupa postupno otkrivanje vrlo slojevitih aroma. Duboki i zreli voćni i napose grožđani okusi ovog vina s 14,5 posto alkohola u ustima traju dugo, a dok pogled stremi preko mora ka silueti Učke iza koje se nalazi zavičaj ovog terana, svaki gutljaj kao da upozorava da ga treba piti polako, i da sa sljedećom bocom, ako je ima, treba pričekati još malo, jer braća Benvenuti predviđaju da bi se ovo vino moglo čuvati i oplemenjivati još barem dvadeset godina!

Davor ŠIŠOVIĆ