KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Revija odležanih istarskih terana u zagrebačkoj Esplanadi

Vinistra je pokrenula novi reprezentativni vinski događaj usmjeren promociji istarskih vina izvan Istre: promenadno jesensko kušanje odležanih istarskih terana u zagrebačkom hotelu Esplanade. Događaj je simbolično nazvan Vintage by Vinistra, a u svom prvom izdanju na njemu je 18 istarskih vinarija predstavilo svoja 33 terana, među kojima su najmlađi bili iz 2019. a najstariji iz 2006. godine.

„Autohtone sorte teran i malvazija pozicionirale su Istru kao respektabilnu vinsku regiju i atraktivnu turističku destinaciju. Kako bismo potvrdili status lidera na domaćem vinskom tržištu i promovirali naše najsnažnije adute odlučili smo se na nova vinska događanja pod zajedničkim nazivom Vintage, a prvi od njih posvećen je odležanim teranima. Tako smo željeli naglasiti neotkriveni potencijal ove sorte i najaviti početak ere modernog terana, našeg velikog vina. Riječ je o najizazovnijoj crnoj sorti u Hrvatskoj, teran je divlji pastuh kojega su Istrijani odlučili zajahati“, poručio je ovom prigodom Luka Rossi, predsjednik udruge Vinistra.

Vinarija Cattunar

Najstariji odnosno najdulje odležani teran na ovom promenadnom kušanju predstavila je vinarija Cattunar: bio je to teran Kappi iz 2006. godine, dakle šesnaestgodišnjak. Ako se dobro sjećam, još kad je ovaj teran imao tek deset godina bio je prvi puta javno predstavljen na Vinistri, i njime je tada tek otvorena tema dugo odležanih istarskih terana. Te je godine još samo vinarija Kabola imala teran odležan deset godina, a niz godina kasnije nije ga imao nitko; tek se unatrag godinu-dvije opet počelo spominjati terane desetgodišnjake.

Ovaj dakle Cattunarov Kappi 2006. jako lijepo „pjeva”, volio bih da takvih vina ima više, kao uostalom i da ovog vina ima više, ali nažalost na proizvodnju većih serija dugo odležanih terana nitko nije mislio ni tada, a još uvijek ne misli ni danas. Samo da se podsjetimo, grožđe za ovaj Kappi 2006. je u polovici količine pobrano malo kasnije od uobičajenog termina, a druga polovica je prosušena na trsu mjesec dana.

Osim ovog veterana, Cattunar je predstavio i dva svoja terana iz barriquea, jednog iz 2007. i drugog iz 2011. godine – zasad treba zabilježiti da je ovaj drugi jako bogato voćan, a nadamo se da ćemo ih i ubuduće kušati i pratiti kako se razvijaju.

Vinarija Benvenuti

Braća Benvenuti su predstavila dvije verzije svog klasičnog terana Anno Domini, iz 2015. i 2018. godine. Ovog starijeg, iz jedne od najboljih berbi zadnjih desetljeća, resi potpuno bajkoviti miris u kojemu se voće miješa s aromatičnim travama, dok se ovom mlađem tek počela formirati aroma čokolade i o njemu će se sigurno još čuti.

Terani Benvenutijevih iz edicije Anno Domini se inače beru u listopadu, maceriraju 25 dana, odležavaju u velikim hrastovim bačvama dvije godine i zatim još godinu u boci prije izlaska na tržište. Upravo je teran Anno Domini, iz berbe 2013., dobio prvu platinastu Decanterovu medalju za istarski teran, 2017. godine, a selekcijom najboljih položaja za ovo vino braća Benvenuti su prije četiri godine kreirali svoj novi ekskluzivni teran Santa Elisabetta koji se proizvodi samo u ograničenoj seriji pa ga na ovom kušanju nije bilo.

Vinarija Bertoša

Iz kaldirske vinarije Bertoša predstavljen je teran iz berbe 2019., lagano, lepršavo i pitko vino s aromama šumskog voća i 13 posto alkohola. Ovaj Bertošin teran potječe dijelom iz starog a dijelom iz novog vinograda, maceriran je tek desetak dana i zatim je osam mjeseci proveo u boci: odličan primjer svježijeg terana koji uspješno održava svoje primarne arome bez utjecaja drva.

Vinarija Poletti

Vinarija Poletti donijela je dva svoja terana na kušanje u Zagreb: onaj iz 2019. godine još je mlad, trpak, „kao tigar u kavezu”, slikovito se izrazio Matteo Poletti, ali je ujedno i lepršav i bogat aromama svježeg voća. Tri godine stariji teran iz 2016. je pak mnogo smireniji i na putu je prema pravoj formi odležanog terana, koju još nije dostigao, ali upravo počinje biti pitak i mekan, kao da „dolazi na svoje”. Kod Polettija inače terani odležavaju godinu dana u velikim hrastovim bačvama, i zatim dozrijevaju u boci kolikogod treba.

Vinarija Franković

Vinarija Franković na tržištu trenutačno drži svoj teran iz 2017., a za usporedbu na kušanje su ponuđeni i arivski terani iz 2016. i 2015. godine. Frankovićevi terani provode dvadesetak dana na maceraciji, zatim odležavaju po pola količine u barrique i tonneau bačvama dvije godine, spajaju se u inoxu i zatim još godinu dana odležavaju u boci. Evo rezultata: teran iz 2017. je mlad, razigran, voćan i jako živahnog mirisa; onaj iz 2016. je koncentriranijeg mirisa a okusna mu je slika malko „dublja”, dok se teran iz 2015. doima još starijim nego što jest, predivno je zaokružen i izbalansiran no kažu da još ima potencijala za razvoj.

Vinarija Dobravac

Vinarija Dobravac predstavila je dva izdanja svog terana Fuga, čiji je nastanak inače malo neobičniji nego drugdje po Istri: najveći dio grožđa za ovaj teran bere se krajem rujna, no manji dio se bere ranije pa se suši tri-četiri dana, a čuva se dvije godine u barrique bačvama. Teran Fuga 2015. je lijepo zaokružen, elegantan, moćan, čak i kremast, nije uopće čudo što je Dobravčev teran iz serije Fuga tri godine za redom bio šampion na Vinistri. Fuga iz 2018. u skoro svim osobinama slijedi onu iz 2015., samo što su kod mlađeg terana i sve te osobine u mlađim fazama.

Vinarija Brčić

Iz vinarija Anđela Brčića stižu dva terana, iz 2017. i 2018. godine, napravljena kroz dva potpuno različita postupka. Brčićev teran iz 2018. maceriran je sedam dana, u staru veliku drvenu bačvu pohranjen je na svega tri mjeseca, zatim je godinu dana odležao u inoxu pa je onda napunjen u boce. Rezultat je odličan i ovaj teran iz 2018. unatoč nevelikoj starosti već odiše gotovo likerskim aromama. Godinu dana stariji teran, onaj iz 2017., je pak maceriran 20 dana, zatim je odležavao osam mjeseci u mladom barriqueu, i još godinu dana u inoxu prije punjenja u boce. Ovaj je teran još dojmljiviji od prethodnog, već na prvi gutljaj nazvali smo ga „profesorskim vinom”. Razliku u postupcima kod dva susjedna godišta svog terana Anđelo Brčić objašnjava različitim osobinama grožđa iz tih dviju sezona.

Vinarija Tomaz

Kušanje terana vinarije Tomaz uvijek je hedonistički doživljaj, a prvi ponuđeni teran Barbarossa iz 2016. ponudio je već razvijene tercijarne arome kave, čokolade, cimeta i vanilije. Podsjetiti treba da se za Barbarossu 30 posto grožđa prosušuje na trsu petnaestak dana, a to vino zatim odležava dvije godine u malim i velikim bačvama. Upoznamo li dobro Barbarossu, bolje ćemo razumjeti jedno vanserijsko remek-djelo vinarije Tomaz, teran Barbarossa Superior, koji je na ovom kušanju ponuđen u izdanju iz 2018. godine. Za Superior je 70 posto grožđa na trsu dehidriralo 15-20 dana, a 30 posto je sušeno na slami punih sto dana; slijedi dvogodišnje odležavanje u novim barrique i tonneau bačvama, i rezultat je vino dostojno da ga sa sobom ponesemo u svemir.

Vinarija Valenta se tek prije nekoliko godina pridružila istarskoj vinskoj zajednici te ojačala lokalnu vinsku reprezentaciju Kaldira i Motovuna, i već s prvim svojim teranom iz berbe 2018. bljesnula osvojivši šampionski naslov za mladi teran na Vinistri 2019. godine. Zanimljivo je da tog šampionskog terana nema na tržištu jer još odležava i tek dogodine će krenuti u javnost, pa je za ovu priliku ponuđen teran iz berbe 2019., maceriran 20 dana, s 14 posto alkohola, vino kome je jedina mana što su mu količine ograničene pa vinariji Valenta s razlogom možemno poželjeti skoru sadnju novih vinograda.

Vinariju Vorić treba pohvaliti što se u posljednje vrijeme konačno počela češće pojavljivati u javnosti, a na ovom zagrebačkom kušanju predstavljen je njezin teran Riko iz 2018., koji je tek nedavno napunjen u boce nakon što je 16 mjeseci proveo u drvu. Ipak još ne ide van jer mu slijedi odležavanje u boci bar do svibnja 2023., a zasad ga možemo opisati kao predivno vino „boje golublje krvi”, s lijepim voćnim aromama maline i prezrele višnje.

Vinarija Fakin

Marko Fakin je u Esplanadu donio tri svoja terana, sve jedan atraktivniji od drugog. Vrlo gust i vrlo ukusan teran 2017. nastao je u godini obilatoj padalinama zbog čega je redukcija u vinogradu bila drastična, a nakon 21 dan maceracije slijedilo je dvogodišnje odležavanje u različitim drvenim bačvama. Teran Il Primo iz 2015. je pak nastao u vrlo toploj godini, i njegovan je samo u novim bačvama; skladniji je i mirniji od prethodnog terana, i zaslužuje naslov meditacijskog vina. Treći je polusuhi teran Michel iz 2015. sa 16,5 posto alkohola, u Istri vrlo rijetka forma terana, a Fakin ga je napravio od grožđa odležanog 50 dana na slami, zatim maceriranog i fermentiranog kroz narednih 50 dana, i naposljetku čuvanog dvije godine u drvu.

Vinarija Kozlović

Kozlovićevi terani posljednjih godina doživljavaju vrhunce slave ubirući najviša domaća i inozemna priznanja, a u Zagrebu je predstavio dva. Teran Santa Lucia iz berbe 2018. bio je šampion Vinistre 2021., a i danas je to kompleksno, ozbiljno i moćno vino sa zrelim likerskim notama, vino kakvo želimo uz jače čokoladne torte. Drugi je godinu dana mlađi teran 2019. s lokacije Žmergo koji je godinu dana odležavao u drvu i zatim je prebačen u inox, i pred njim je još vremena za uspjehe.

Vinarija Kabola

Vinarija Kabola predstavila se s tri terana među kojima je najmlađi onaj iz 2019., već lijepo formiran i skladan s ugodnim taninima. Međutim, druga dva mame samim faktima o sebi: teran Amfora 2016. proveo je prvih šest mjeseci svoga „života” na maceraciji u amfori, zatim godinu dana u velikom hrastu i potom minimalno godinu dana u boci. Ovom sam teranu bio slobodan dodijeliti titulu „najsočnijeg terana” među svima kušanima toga dana. I teran 2015. mami svojom biografijom: ubran je u najboljoj godini desetljeća, sedam dana maceracije, godinu dana u barriqueu, i danas nakon sedam godina odležavanja odličan je i vrlo dubok, sa zavodljivim voćnim i herbalnim aromama.

Vinarija Franc Arman

Vinarija Franc Arman ponudila je svoj teran barrique iz 2018. odležan 18 mjeseci u drvu, pouzdani klasik kojim je ova vinarija, među prvima u Istri, počela vrednovati teran kao sortu mnogo većih mogućnosti nego što se tada vjerovalo. U posljednje vrijeme vinarija Franc Arman napravila je originalan novi iskorak i u marketingu svoga terana, ponudivši ga u zaključanoj kutiji koja se otvara tek tri mjeseca nakon kupnje.

Vinarija Geržinić

Vinarija Geržinić predstavila je svoj teran iz 2018. s 13,5 posto alkohola, maceriran desetak dana i odležan u drvu 14 mjeseci. Vrlo je originalan ovaj teran jer se u njemu uobičajene voćne arome stapaju s aromama kuhanog povrća, pa zaključujemo da bi izvrsno pristajao uz maneštru, no samo ako ga ne čuvamo predugo jer s godinama herbalne odnosno povrtne arome nestaju.

Vinarija Pilato

Vinarija Pilato ponudila je svoj teran iz 2018. njegovan godinu i pol u velikim drvenim bačvama, ali sa svega 12,5 posto alkohola, dakle lakši od većine ostalih. Upravo ta razlika čini ga posebnim, laganim, svježe voćnim i živahnim, idealnim za zimsko kombiniranje s tradicijskom istarskom zimskom prehranom.

Vinarija Sosich

Iz vinarije Sosich dolazi teran 2017., čuvan najprije dvije godine u novom i starom barriqueu i zatim još dvije godine u boci, koji je tek pušten na tržište. Isplatilo se čekati, jer je ovaj teran sada bogat aromama tamne čokolade i zrele višnje, te aromama aromatičnih trava ali i papra, zbog čega bi prijao uz masniju ribu, lososa, tuna steak ili biftek s tartufima.

Vinarija Deklić

Vinarija Deklić je pak ponudila teran iz berbe 2019., mlado i dosta svježe ali mekano i voćno vino, kako kažu „vino koje treba piti”, te jedan malo stariji iz 2016. kada je grožđe bilo pobrano malo kasnije, dulje je odležavan dijelom u barriqueu a dijelom u velikom drvu, zasad ga krase fini tanini te arome šljiva i kupina, i unatoč već sedmogodišnjem odležavanju još je živahan i još će trajati.

Među tolikim izvrsnim teranima nije lako izdvojiti neke favorite, no kako svaki dan nije isti ni za vino niti za kušača, mogao sam sasvim lijepo izdvojiti nekoliko terana koji su mi toga dana u tim uvjetima prijali više od drugih. Moji, dakle, favoriti povijesne prve revije istarskih odležanih terana u zagrebačkoj Esplanadi su teran Fuga 2015. vinarije Dobravac; teran barrique 2017. Anđela Brčića; teran Valenta 2019.; Fakinov teran Il Primo 2015.; teran Amfora 2016. vinarije Kabola; i teran 2018. vinarije Pilato. Već u sljedećem krugu odabir je mogao biti drugačiji, a nadam se da je ovu reprezentaciju istarskih terana slično doživjela i publika u Esplanadi: teran je naprosto istarski brend sa, sada se i na primjerima vidjelo, velikim izborom podvarijanti i s perspektivama koje se tek počinju otvarati.

Sljedeći Vinistrin Vintage bit će posvećen odležanim malvazijama, a trebao bi se održati na proljeće, vjerojatno također u Zagrebu.

Davor ŠIŠOVIĆ