KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Šampioni Vinistre 2021.: mlada malvazija Denisa Bernobića

Šampionska mlada malvazija ovogodišnje Vinistre dolazi iz manje poznate vinarije Denisa Bernobića iz sela Markovac pokraj Višnjana. U istarskom vinarstvu Bernobić je često prezime, i u samom Markovcu još su dvije vinarije Denisovih prezimenjaka, a i drugdje po Istri ima Bernobića vinara. Naš šampion Denis Bernobić peta je generacija vinara u obitelji, a upravljanje vinarijom preuzeo je od oca 2006. godine. Tek prije tri godine počeo je buteljirati vino i ozbiljnije se posvećivati kvaliteti svojih vina, a vina iz lanjske berbe, uključujući i ovu šampionsku malvaziju, prva su koja je ikada poslao na neko ocjenjivanje. Prvo ocjenjivanje pa odmah – šampion!

Denis Bernobić

Na crvenoj zemlji uokolo Markovca rastu četiri hektara vinograda Denisa Bernobića, u njima ima najviše malvazije, zatim terana, a treća sorta u njegovim vinogradima je borgonja, nekad raširena i vrlo popularna, ali danas vrlo zapostavljena: možemo nabrojati tek šest-sedam vinarija u cijeloj Istri koje proizvode borgonju kao samostalnu odnosno monosortnu etiketu, i svakako je vrlo pohvalno što i Denis Bernobić pripada toj malobrojnoj ekipi čuvara jedne istarske vinske tradicije. Sve tri sorte Bernobić je dosad plasirao kao svježa odnosno jednogodišnja monosortna vina.

Šampionskim naslovom nagrađena malvazija rasla je u vinogradima starima 70 godina. „To su stare loze, gobaste, uvijene, i teško ih je obrađivati, ali njegovane su kako treba. Travu među redovima ne špricamo nego okopavamo, loze su dobre i zdrave, već godinama idealno dozrijevaju, a kako te stare loze daju jedva dve kile grojza po trsu, ne treba ni smanjivati prinos, ona hiti koliko hiti”, pripovijeda Denis Bernobić.

Denis Bernobić s bocom svoje šampionske mlade malvazije

Berba je u tom vinogradu obavljena sredinom rujna, ručno, nakon prešanja mošt je fermentirao u inoxu 28 dana na temperaturi od 13-14 stupnjeva, od polovice pa do kraja fermentacije svakodnevno se miješao talog, nakon čišćenja i filtriranja vino je još odležalo mjesec i pol u inoxu i zatim krajem travnja napunjeno u boce. I, kakav je rezultat, kakva je ta šampionska malvazija koja je oduševila Vinistrine međunarodne ocjenjivače?

Boja joj je zlatnožuta, tek natočena u čašu zapahnut će vas mirisom cvijeta akacije, s vremenom će se otvoriti i mirisi svježe jabuke, pa naposljetku i breskve, dok će u okusu skladno balansirati note cvjetnosti i voćnosti, uz dodatne okusne note agruma, i to više mandarina nego naranče. Ova malvazija ima 13 posto alkohola i doima se dosta jakim vinom, pogotovo u aromatskom spektru. „Čak mi je malo i štufna ta malvazija jer ti već na drugi mižol napuni usta i nos, ali tržište takve aromatičnije malvazije voli, pogotovo stranci”, komentira Denis Bernobić osobine ove svoje malvazije, za koju bi preporučio da se poslužuje uz pečenu oradu, uz sočni manje pečeni biftek, ili pak uz pršut i pancetu.

Denis Bernobić u svom podrumu u Markovcu

Bernobić nam odaje da je ovogodišnja Vinistra zamalo ostala bez njegove malvazije: naime, dvoumio se do predzadnjeg dana roka za predaju uzoraka da li da pošalje svoja vina na ocjenjivanje ili ne, ali napokon se ohrabrio i poslao četiri uzorka malvazije i jedan borgonje. Osim šampionskog naslova za malvaziju od 70 godina starih loza, dobio je još dvije zlatne i jednu srebrnu medalju za malvaziju s drugih lokacija, te brončanu medalju za borgonju. Tako će šampionske malvazije biti napunjeno 3.300 boca, one sa zlatnom medaljom bit će posebno označene na stražnjoj etiketi, i za sve tri Bernobić očekuje klasifikaciju odnosno rješenje za vrhunsko vino, dok će onu malvaziju sa srebrnom medaljom napuniti kao kvalitetno vino. I inače Bernobić zasebno vinificira malvaziju od starih loza i onu od mlađih, a sada ima dobrih razloga istaknuti kako su to drugačiji, zasebni proizvodi.

Tri etikete Bernobićevih svježih monosortnih vina

Kad su mu javili da je njegova malvazija postala šampion ovogodišnje Vinistre, u prvi mah nije vjerovao, pitao se je li to moguće, kaže da jedno tri dana nije mogao doći sebi. Na pitanje što mu znači ovo najveće priznanje koje jedan istarski proizvođač malvazije može dobiti unutar ove države, Denis Bernobić odgovara: „Ovo je za mene veliki, ali i potpuno neočekivani uspjeh, koji me je digao ne sto nego hiljadu posto. Imao sam i prije veliku volju, ali sad sam dobio puno veću snagu, jer dugogodišnji trud pokazao je rezultate i to me sada gura još više”.

A Denis Bernobić točno zna u kom pravcu će ga pogurati ovaj doista veliki uspjeh: najprije će potencijal malvazije od 70 godina starih loza pokušati usmjeriti u macerirano i odležano vino kakvo dosad nije radio, na sličan se način kani posvetiti i borgonji, a namjerava saditi i nove loze te širiti proizvodnju. Priprema i rebrending odnosno redizajn svojih etiketa, a odjeci velikog priznanja na ovogodišnjoj Istri počeli su stizati i u interesu kupaca: dosad je svoja vina plasirao ponajviše u Rijeku i okolicu, no posljednjih dana počeli su se za šampionsku malvaziju zanimati i kupci iz Istre, Zagreba, pa čak i Dalmacije.

Davor ŠIŠOVIĆ