KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Šampioni Vinistre 2022. – svježa malvazija vinarije Dešković

Dobar broj istarskih vinarija ove godine obilježava četvrt stoljeća postojanja. To su istarski vinarski veterani, oni koji su pokrenuli istarsku vinsku revoluciju i doveli istarska vina do svjetskih vrhunaca, a jedna od njih je i vinarija Dešković u selu Kostanjica u općini Grožnjan. Obitelj Dešković zapravo je poljoprivredno poduzeće u malom, o kome brinu tri brata i sestra, zajedno sa svojim obiteljima. U raspodjeli posla, Franco Dešković zadužen je za vinograd i podrum, brat Maurizio brine o mehanizaciji, drugi brat Giuliano pak skrbi o domaćim životinjama, dok je sestra Giuliana za poslovno upravljanje imanjem, i pomaže gdjegod stigne. Svi zajedno pak brinu o ratarskoj proizvodnji, i kao što to u takvim situacijama biva, svi sve znaju i kad zatreba svi će zajedno prionuti oko bilo kojeg aktualnog posla.

Ova uzorna poljoprivredna obitelj obrađuje ukupno 60 hektara poljoprivrednih površina, od čega su 16 hektara vinogradi, a u njima rastu malvazija, chardonnay, pinot sivi, muškat bijeli, teran, refošk, cabernet franc i merlot. Sve to svoje grožđe vinarija Dešković pretače u čak 15 etiketa svojih vina, a i neke nove su u pripremi. Kao svježa vina ovdje se proizvode malvazija, chardonnay, pinot sivi, poluslatki muškat bijeli te poluslatki rose od mješavine terana, refoška, cabernet franca i muškata. Linija odležanih vina sadrži malvaziju, pinot sivi i chardonnay od bijelih, te od crnih teran, refošk, sabernet franc i merlot; a s dodatkom „barrique” na etiketi Deškovići rade još merlot, teran i refošk. Najnovija njihova etiketa, tek odnjegovana i upravo puštena na tržište, je rose pjenušac od terana, refoška, cabernet franca i muškata, a na odležavanju je još i barrique verzija cabernet franca.

Bogato vinarsko iskustvo i izvrsno grožđe u njihovim vinogradima dali su ploda i u vrijednim priznanjima. Do ove posljednje šampionske titule za svježu malvaziju na Vinistri 2022. godine (uz koju su inače dobili i još četiri zlatne medalje – za svježi chardonnay, svježi pinot sivi, muškat i teran barrique), još su tri puta bili šampioni Vinistre, dvaput sa zrelim teranom i jednom s mladom malvazijom, tako da su zidovi njihove vinarije u Kostanjici uz ostalo okićeni i sa četiri šampionske plakete s Vinistre, najvažnije regionalne vinske smotre.

Grožđe za Deškovićevu ovogodišnju šampionsku mladu malvaziju dolazi iz vinograda zasađenog prije 25 godina, za koje Franco Dešković već sada kaže da su „stare loze”. Prinos je održavan na kilogram do kilogram i pol po trsu, berba je obavljena ručno, i grožđe je odmah nakon berbe prerađeno. Osmosatna maceracija obavljena je u preši, nakon čega je mošt izbistren i pohranjen da fermentira 24 dana na temperaturi od 14 stupnjeva. Nakon pretoka u inox vino je držano na finom talogu uz miješanje svakih osam do deset dana, u siječnju ove godine je pretočeno, stabilizirano i u svibnju punjeno u boce.

Ta je malvazija dosta nježne ali ipak izrazite zeleno-žute boje, miriše na cvijet akacije a u okusu joj dominira mineralnost dobivena iz bijele zemlje, uz cvjetne i medne note. Franco Dešković pri opisu ovog vina voli citirati sommelierku Danijelu Kramarić, koja je tu malvaziju opisala kao „skladnu i elegantnu, iskričavu, lepršavu i vibrantnu, pikantnu, podatnu i ugodno gorku u retrookusu”. Od aroma iz te malvazije Danijela Kramarić ističe karamel, akaciju, bijeli papar te u pozadini herbalne note i koricu grejpa, a za kraj javlja se i nota manga.

„Ja sam ljubitelj malvazije, meni ona paše na sve”, reći će Franco Dešković, ali malo konkretnije ova bi se malvazija mogla preporučiti uz topla predjela poput rižota sa škampima, uz ribu, te uz polutvrde sireve i hladne nareske.

„Ja za svoje malvazije uvijek mislim da nisu dovoljno dobre, tako da ovo veliko priznanje stvarno nismo očekivali, kad su nam javili, potekla je suza, nisam mogao vjerovati”, priča nam Franco Dešković o svojoj reakciji na vijest da je njegovoj mladoj malvaziji dodijeljen šampionski naslov. „Nije lako biti vinogradar i vinar, naporan je to posao, a najvažnije je stalno održavati higijenu u kantini, sve treba više puta prati i dezinficirati, i u podrumu držati samo vino”, kratko rezimira Francoo Dešković bit svoga zanimanja. Previše su skromni ti naši vinari, poput Franca Deškovića, a kad se njihov mukotrpni posao okruni ovakvim uspjehom, opet su skromni i samozatajni, i zato ih treba dvostruko pohvaliti. A pohvale stižu i s tržišta: narudžbe za malvaziju sa znakom šampiona Vinistre 2022. su se, nakon obznane rezultata, doslovno umnogostručile.

Davor ŠIŠOVIĆ