KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Najljepši izlog u Pazinu ima slastičarnica Antica

Uz Dan grada Pazina tradicionalno se dodjeljuje i nagrada za najljepše uređeni izlog, a tu je nagradu za 2022. godinu osvojio izlog slastičarnice Antica, smještene na samom početku starijeg dijela grada, u ulici koja od Male funtane vodi prema Kaštelu.

Već je prilično dugo ta omiljena slastičarnica Pazinaca i mnogih pazinskih gostiju na tom mjestu, još od 2009. godine. U njoj danas rade Vesna Miljavac i Lorena Gržetić, koje će vam, uvijek nasmiješene i ljubazne, ponuditi ponešto iz slatkoga mnoštva koje se peče i priprema u proizvodnom pogonu slastičarskog obrta Antica na Lindarskom Križu. Suhi ili kremasti kolači, torte i tortice, krostate, kroštule, breskvice i cukerančići, kolači blagdanski, svečarski, svatovski i oni za svaki dan tu su u ponudi kroz cijelu godinu: ako imate nenadane goste, ne morate na brzinu peći kolače već ćete ih pronaći ovdje; ako nekome idete u goste, ovdje možete nabaviti izvrstan slatki poklon, ili ako se samo želite malo osladiti na kraju nekog običnog radnog dana – i za to je Antica na raspolaganju.

Najtraženiji kolači su breskvice, njih nikad dosta, pričaju Vesna Miljavac i Lorena Gržetić, a prilično su traženi i pazinski cukerančići, odnedavno zaštićeni kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Turisti često pitaju što je iz ponude baš domaće, lokalno, tradicionalno, a cukerančići su naravno prvi izbor. Osim po komadu ili na vagu, cukerančići se prodaju i u posebnoj prigodnoj ambalaži, dizajnerskim kutijama za jedan, pet ili 15 komada. Turisti-namjernici često kupe par komada za probu, pa ako im se te osebujne svatovske slastice središnje Istre dopadnu, onda se vrate po još, a od cukerančića u kutijama najtraženiji su oni sa pet komada. Zanimljivo je da posljednjih godina cukerančiće kupuju i vlasnici kuća za odmor odnosno iznajmljivači, pa ih u svojim smještajnim objektima nude za dobrodošlicu svojim gostima.

Prosječno se u ovoj slastičarnici proda tridesetak kilograma raznih kolača dnevno, a potražnja je čak i veća u punoj sezoni koja za kupnju kolača traje od Uskrsa pa sve do jeseni. „Svaki je dan poseban i drukčiji”, kaže nam vlasnica slastičarskog obrta Antica, Alida Vadanjel. Preko slastičarnice se isporučuju i torte pripremljene na Lindarskom Križu, vikendom ih se tako znade isporučiti prosječno dvadesetak, a kad započne sezona pričesti i krizme, onda potražnja za tortama naraste i do tridesetak komada po vikendu.

Izloge za slastičarnicu Antica uređuje agencija Artium Weddings, a aktualni nagrađeni aranžman zapravo priča priču o svečanom obiteljskom doručku, uz izloženi rustikalni pribor za jelo, kuhinjske potrepštine, te kolače poslužene na tanjurićima i u zdjelicama. Izloženi su cukerančići, breskvice, povetica, našlo se tu i pokoje jaje, nedostaje još samo vrijedna bakina ruka i topao glas koji će pozvati ukućane za stol. Ovaj nagrađeni izlog zapravo je u malom razglednica onog što predstavljaju obrt Antica i njegovi kolači: dašak tradicije, toplinu doma, radost druženja.

Zabilježimo ovom prigodom i zgodu kako se pazinska slastičarnica Antica nedavno našla u knjizi objavljenoj u dalekoj Australiji. Australska gastro-spisateljica istarskih korijena Paola Bacchia nedavno je naime u Melbourneu objavila knjigu „Istria”, kuharicu zavičaja njezinih predaka, s mnoštvom recepata te priča i zgoda koje te recepte prate. Na početku poglavlja o cukerančićima (naslovljenom „Istrian wedding biscuits – zucherancici or cukerančići”) napisala je sljedeće (malo slobodnije prevodim s engleskog izvornika, uz lagano skraćivanje):

„Jednom kad sam bila u Pazinu zaustavila sam se pred jednom starinskom pekarom, ušla sam i pitala imaju li ikakve tradicionalne kolače, a prodavačica mi je na to pokazala natpis na kojem je pisalo ‘cukerančići’. Običaj je bio da se cukerančići peku za vjenčanja i krštenja. Trake tijesta zarežu se nožem i tijesto se zatim savije tako da oblikuje zvijezdu ili cvijet. Kad su pečeni, ovi se svečarski kolači još vrući umaču u vino malvaziju i zatim u kristalni šećer. Kako malvaziju nije lako naći izvan Europe, ja sam friško pečene kolačiće umakala u mješavinu ruma i rakije, a umjesto u kristalni možete ih umočiti i u šećer u prahu ako vam se tako više sviđa”.

Tako su čitatelji gastro-literature u Australiji, i uopće na cijelom engleskom govornom području, saznali ne samo za cukerančiće, već i za pazinsku slastičarnicu koja ih prodaje.

Davor ŠIŠOVIĆ