KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Slatka radionica na Stanciji Buršić

Već se godinama uoči Uskrsa na Stanciji Buršić u Vodnjanu održavaju „slatke radionice” na kojima poznata i višestruko nagrađivana slastičarka iz Umaga Dragica Lukin poučava istarske domaćice izradi tradicionalnih istarskih uskrsnih slastica ali i drugovrsnih kolača, kruha, peciva i raznih drugih pripravaka od tijesta. Korona je ovaj običaj nakratko bila zaustavila, pa je ovogodišnjoj slatkoj radionici odaziv bio impozantan: pedesetak žena, ali i nekoliko odvažnijih i kuhinji vičnijih muškaraca, iz svih krajeva Istre, zajedno je s Dragicom Lukin, gazdaricom Darinkom Buršić te Mikelom Buršić Lisjak koja je sve organizirala i koordinirala, nekoliko sati mijesilo, oblikovalo, ukrašavalo i peklo gotovo sve što se od dizanog tijesta može napraviti.

Na „programu” su bili kruh, peciva obična i ona sa sjemenkama, uskrsne pince, pletene jajarice, čak i boculaj koji je tipičniji za sjeverozapadnu Istru, krostate sa svježim i sušenim voćem, našlo se vremena čak i za domaće tjestenine. „Tko dobro ovlada umijećem pripreme tijesta, taj ima veliko znanje i može s tim tijestom napraviti štogod hoće”, upućivala je Dragica Lukin polaznike ove radionice, koji su ne samo znatiželjno promatrali već i zapisivali recepte, slikali i snimali, a naposljetku i sami nastojali zamijesiti ono što im je ova iskusna slastičarka pokazivala.

Dragica Lukin i Darinka Buršić
Mikela Buršić Lisjak

Užitak je gledati i slušati Dragicu Lukin dok mijesi i miješa tijesta i sastojke za svoja peciva i kolače, mnoštvo podataka i korisnih naputaka može se pritom čuti, i mnogo korisnih malih tajni saznati i naučiti za buduću primjenu kod kuće. Primjerice, masno tijesto, poučava Dragica Lukin, ako je dovoljno dobro umiješeno, uopće ne treba odležavati u hladnjaku kao što piše u većini recepata; u kolače s voćem dobro je umiješati i malo marmelade od marelica koja pomaže voću da bolje otpusti svoje arome; krušne mrvice mogu se pripremiti od tijesta pripremljenog s masti, maslacem ili margarinom, ali nikako od tijesta pripremljenog s uljem jer ono za nekoliko dana dobije loš miris. To su samo neke od malih tajni velike majstorice, a neke su se mogle vidjeti i na djelu.

Priprema Vodnjanske krostate
Vodnjanska krostata
Krostata s jabukama

Tako je na licu mjesta Dragica Lukin osmislila odličan kolač kojeg je nazvala Vodnjanska krostata, s nadjevom od jabuka, grubo sjeckanih oraha, te sjeckanih suhih smokava i suhih marelica. U drugoj krostati, samo s jabukama i mljevenim orasima, koristila je jabuke narezane na listiće umjesto ribanih: čak i takva sitnica mijenja okus i ukupni dojam kolača. Boculaj je napravila od tijesta za pincu: oblikovani prstenovi pečeni su svega nekoliko minuta te još vrući umočeni najprije u bijelo vino a zatim u krupni šećer: kad se probaju još vrući, tope se u ustima razlijevajući vrlo ugodne i ukusne arome.

Umakanje boculaja u vino pa u šećer
Dragica Lukin sa svojim boculajem

Polaznici ove radionice zasigurno su uživali u svemu što su doživjeli i naučili, pa će im i kod kuće Uskrs zahvaljujući naučenim vještinama biti ukusniji i slađi. Obitelji Buršić, inače poznatoj po njihovoj pršutani, jednoj od prvih u Istri, ova je radionica bila i svojevrsni uvod odnosno priprema za tradicionalnu manifestaciju „Vodnjanska špaleta”, koja će se ponovno, nakon korona-pauze, održati održati na Uskrsni ponedjeljak, 18. travnja, uz bogat i ukusan cjelodnevni program.

Davor ŠIŠOVIĆ