KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Otvorena Cukerijera, prva radionica pazinskog cukerančića

Tri su načina na koje možete dospjeti u Cukerijeru, novootvorenu radionicu posvećenu pazinskom cukerančiću, tik uz proizvodni pogon slastičarskog obrta Antica na Lindarskom Križu.

Prvi način: jako zainteresirani za ovu priču javit ćete se na facebook stranicu ili instagram profil Cukerijera, ili pak na telefon broj 091 568 5542, i oni će vas, u terminu koji vam najviše odgovara, upisati kao polaznika radionice izrade pazinskog cukerančića.

Budite spremni ovoj radionici posvetiti otprilike tri i pol sata svoga vremena, jer ćete naučiti sve, cijeli postupak, od sirovih sastojaka pa sve do gotovih, pečenih i namočenih cukerančića, a one koje sami napravite moći ćete i ponijeti kući. Bit ćete u grupi od najviše sedam-osam polaznika, bit će nešto i za pojesti i popiti, bit će ugodno, opuštajuće i veselo, i nakon ovakve radionice bit ćete mnogo bogatiji nego prije.

Sastojci za pripremu pazinskih cukerančića

Drugi način: posjetit ćete Cukerijeru s organiziranom grupom od ne preko 25 ljudi, i u ovom slučaju nećete sami mijesiti, ali ćete promatrati cijeli proces izrade pazinskih cukerančića koje ćete na kraju i kušati, naravno uz čašu pazinske malvazije.

Sirovi cukerančići, pripremljeni za pečenje

Treći način: Cukerijera će vam biti jedna od postaja na malo složenijem putovanju ili ekskurziji s nekom većom grupom, s kojom ćete prisustvovati skraćenoj pokaznoj radionici pripreme pazinskog cukerančića, također uz kušanje cukerančića praćenih pazinskom malvazijom.

Cukerijera je vrlo friška novost popularne pazinske slastičarske institucije zvane Antica, veselog i radišnog tima iskusnih slastičarki kojeg predvodi Alida Vadanjel.

Cukerančiće (lijevo) ćete u Cukerijeri naučiti sami raditi. Breskvicama (desno) će vas dodatno počastiti.

Kad je prije nekoliko godina izborena zaštita umijeća pripreme pazinskog cukerančića kao nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske, upravo su obrt Antica i Alida Vadanjel bili među najvrednijim promotorima ove inicijative, a danas je slastičarnica Antica jedan od rijetkih profesionalnih proizvođača ovog tradicijskog svatovskog kolača grada Pazina i središnje Istre.

„Zato osjećamo obavezu, kako prema cukerančiću kao dijelu naše baštine, tako i prema Pazinu i središnjoj Istri kao našem zavičaju, da ovu zaštićenu slasticu promoviramo onako kako ona zaslužuje, da ljude, koji ju još ne poznaju dovoljno, poučimo i o njezinim okusnim osobinama odnosno o tome kako se ona konzumira, ali i tome kako se ona priprema”, rekla nam je Alida Vadanjel.

Da bi se stvorila Cukerijera, žrtvovan je dio proizvodnog prostora odnosno pekare, pa je uz malo truda, dosta mašte i već godinama planirano ulaganje uređen vrlo ukusno dizajniran prostor površine šezdesetak četvornih metara.

Ključni trenutak: umakanje pečenog cukerančića u vino

Dvoranom ove radionice dominiraju veliki radni stolovi, no na pravom mjestu je i sva potrebna kuhinjska oprema, uključujući i pećnicu odnosno konvektomat u kome se odjednom mogu peći četiri pladnja cukerančića odnosno ukupno oko stotinu komada.

Za dizajn prostora i opreme zaslužan je studio Giorgini Davorke Jurić, no osim osmišljavanja prostora i vizualnog identiteta Cukerijere, stvoren je i čitav niz uporabnih predmeta koje će koristiti polaznici budućih radionica, od pregača, dasaka za mijesiti tijesto, šalica za kavu, borši za špežu, sve do kutija i vrećica za gotove kolače.

U Cukerijeri vas očekuju Alida Vadanjel i njezin slastičarski tim

Pola u zbilji, ali ipak više u šali, pitam Alidu Vadanjel ima li u Cukerijeri i one fensi miksere i druge moderne kuhinjske sprave, a ona sasvim ozbiljno odgovara da – nema, i to zato jer se pri izradi tradicijskih domaćih kolača, kakvi su i cukerančići, sve radi isključivo ručno.

Da ne bude zabune, dijalektalni izraz „cukerijera” označava posudicu u kojoj se u kućanstvu drži šećer, tako da je korištenje ovog izraza u značenju „prostora u kojemu se izrađuju cukerančići” samo jezična inovacija, ali Alida Vadanjel upozorava i na tumačenje ovog pojma u prenesenom značenju.

„Kao što prava cukerijera u svojoj unutrašnjosti skriva nešto slatko, što je za naše starije generacije ujedno bilo i nešto prilično dragocjeno, tako i ova naša Cukerijera više od nekih materijalnih dobara čuva znanje, čuva naše umijeće i iskustvo, koje smo spremni podijeliti s drugima, s polaznicima naših radionica i sa svima koji o pazinskom cukerančiću žele saznati nešto više”, kaže nam Alida Vadanjel.

Cukerijera na Lindarskom Križu je počela s radom, a što se u njoj može doživjeti – iskušajte na jedan od tri opisana načina. Kako itinerar aktualnih ljetnih vođenih obilazaka Pazina za turiste redovito zastaje i pokraj slastičarnice odnosno prodavaonice Antica na početku starog dijela grada, prva informacija o raspoloživim radionicama u Cukerijeri moći će se dobiti tamo, dolje u gradu, ako ste turist i ako sudjelujete u toj ophodnji.

A ako ovo čitate, onda potražite Cukerijeru na facebooku, instagramu, webu, i tamo ćete pronaći kontakt podatke i upute kako da se predbilježite za radionicu o pazinskom cukerančiću, dijelu lokalne povijesti koji je u sadašnjosti ne samo primjereno sačuvan već ima i lijepu perspektivu za budućnost.

Davor ŠIŠOVIĆ