KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

U Savičenti kušana mlada vina iz možda najbolje berbe desetljeća

Kažu vinari, a i vinski stručnjaci, da se po mladom vinu može poznati kakvo će ono biti kada ostari odnosno kada dođe u svoju punu formu. Ja tom vještinom ne vladam, za mene je mlado vino uvijek bilo samo sokić, mošt u nekoj fazi svoga vrenja, nešto mutno, slatkasto, pomalo i gorkasto kad bi se fermentacija već bližila kraju. Zato sam s velikim zanimanjem i znatiželjom pohodio tradicionalnu Feštu mladega vina u Savičenti, događaj s višedesetljetnom tradicijom kojeg sam međutim uvijek do sad uspio propustiti. Ove godine mi nije izmakla, a drago mi je da se uopće i održala uslijed promjenjivih epidemioloških okolnosti i uvjeta, koji su naravno odredili i njezine tehničko-organizacijske detalje.

U velikoj dvorani plesnog centra u Savičenti na bačvama pretvorenima u prezentacijske stolove nanizali su se, na pristojnom razmaku, vinari iz cijele Istre, zapravo, iz skoro cijele Istre, jer je nedostajala sjeverozapadna Istra odnosno Bujština. Tko raspolaže tim vještinama mogao je tako u jednoj večeri dobiti uvid u to kakva će biti vina iz ovogodišnje berbe, ali i laicima poput mene je bilo vrlo zanimljivo i kušati sva ta mlada vina, i čuti od vinara kako su se po njihovom mišljenju ona „ponesla” i što će od njih biti, i odmah na početku treba reći: očekivanja su vrlo optimistična, većina vinara smatra ovogodišnju berbu izuzetno dobrom, mnogima se ona čini čak bolja od one legendarne 2015. godine, iz koje još i dan-danas premijerno izlaze mnoga svemirski vrhunska vina. Hoće li po izvrsnim vinima biti zapamćena i berba iz ove 2021. godine tek će se vidjeti, no većina vinara vjeruje da hoće.

Naravno da su osim mladih vina vinari koji su nastupili u Savičenti donijeli i svoja starija vina, pa su i njihovi obožavatelji mogli biti zadovoljni, mogla su se i poneka nova nepca upoznati s nekim novim vinima, a bio je to ujedno i dokazni materijal za tvrdnje poput: „Vidiš, od ovog tu mutnog i slatkog nastat će nešto ovako lijepo, bistro, mirisno i ukusno”. Obišao sam sve vinare koji su izlagali svoja mlada vina na Fešti u Savičenti, i evo što sam zabilježio.

Iz jedne od najmlađih istarskih vinarija, Radanović u selu Zovići kod Trviža, u Savičentu su stigli mlada malvazija i mladi muškat. „U ovoj fazi slađa je malvazija od muškata”, objasnio Luka Radanović, tumačeći kako se u njegovoj malvaziji s bijele zemlje napravljenoj bez imalo maceracije usprkos ostatku šećera već naslućuje mineralnost. Sve s tom malvazijom ide po planu, kaže Radanović, ona napreduje onako kako treba, kao i muškat bijeli od kojeg će napraviti svježe i lepršavo poluslatko vino.

Na sljedećoj bačvi predstavlja se vinarija Kalavojna iz Radeki Polja u općini Marčana. Marko Radeka i Mihaela Medved predstavili su mi četiri svoja mlada vina: malvaziju koja je s fermentacijom skoro pri kraju i aromatski se lijepo zaokružuje, muškat žuti koji će se napraviti kao polusuhi i također je na samom kraju fermentacije, kao i chardonnay koji je već skoro sasvim bistar i suh. Nešto je drukčija situacija s mladim teranom koji je trenutačno skoro bez mirisa, treba se potruditi da se u njemu nanjuši crni ribiz, a polako se javlja i ona njegova karakteristična trpkost koja će kroz kasnije dozrijevanje omekšati. „Vina su ispala kako smo i planirali, da budu kao prošle godine ako ne i bolja, a od terana čak očekujemo da bude izvanredan”, kažu vinski neimari Kalavojne.

Fameja Matošević iz Rovinja u Savičentu donosi mladu malvaziju koja jako lijepo, čak slatkasto, miriše, već sad dok je još tako mlada i dok još fermentira. „Berba je bila jedna od boljih, ako ne i najbolja do sad, grožđe je bilo izuzetno, parametri idealni, malo kiše i puno sunca, i očekivanja su nam velika, pogotovo za merlot”, kaže nam Mladen Matošević.

U srcu Istre, u Svetom Petru u Šumi, malvazija vinarije In Sylvis pobrana je 2. listopada, fermentacija joj je već pri kraju a aromatika na vrhuncu. Iako joj je boja odnosno bistroća još sasvim mliječna, osnovne joj se arome već raspoznaju, a kod mladog rosea od terana Florens, kojeg su Marko i Lara Zgrablić također donijeli na kušanje u Savičentu, raspoznaje se za teran sasvim neuobičajena aroma zelene jabuke.

Adriano Černeka iz sela Medveje na Buzeštini vjerojatno je rekorder ovogodišnje Fešte mladoga vina u Savičenti jer je na kušanje donio čak pet svojih mladih vina: malvaziju koja je još slatkasta ali odiše cvjetnim notama; teran s desetak posto alicantea koji je već prilično formiran, izrazito svjež, gust i zagasit, kako se kaže, kao zečja krv, a trenutačno odležava u velikoj drvenoj bačvi; zatim merlot s izrazitim mirisom na borovnicu (proglasili smo ga najboljim vinom za uz fritule koje su se nudile na jednom od ne-vinskih štandova); muškat bijeli koji je već skoro dovršen jer se uobičajeno ranije brao a trebao bi biti poluslatki; i naposljetku poluslatki rose u kojemu je pomiješano 80 posto terana i 20 posto muškata žutog i koji je u ovoj fazi vrlo lijepe slatkasto-voćne arome. „Ovogodišnja berba je jedna od najboljih u zadnjih deset godina, grožđe je izuzetne kvalitete i potpuno zdravo, dozrelo taman koliko treba, pogotovo za bijela vina”, kaže nam Adriano Černeka.

Dok je većina vinara u Savičentu donijela i svoja mlada i stara vina, iz vinarije Fuhtar u Šumberu na Labinštini stigla su samo mlada vina, pa tko voli, nek’ izvoli. Malvazija je pri kraju fermentacije i još leži na grubom talogu; teran nudi na nepcu igru voćnih aroma i njega će Valter Licul spremiti na dvogodišnje čuvanje u drvenu bačvi te od njega očekuje da postane veliko vino; merlot potječe iz mladog nasada koji je ove godine imao tek drugu berbu i zasad je to ljupko i lagano mlado vino koje se razvija u dobrom pravcu; a muškat žuti će u konačnici biti poluslatki pa mu je fermentacija zaustavljena hlađenjem. „Sva vina imaju jako dobar potencijal, sa svima sam zadovoljan i sva su mi draga, volim ih sve jednako”, veselo zaključuje Valter Licul.

Iz Buzeštine dolaze i vina Darija Sirotića, a kod njega smo s kušanjem počeli od rosea u kome je 70 posto terana i 30 posto cabernet sauvignona. U konačnici će taj rose biti suho vino, a zasad odiše svježinom i aromama svježeg crnog voća. Sirotićeva malvazija još fermentira pa se predstavlja slatkastim mirisom i lijepo „ispunjava usta”; chardonnay je već dovršen i pretočen pred dvadesetak dana a u ovoj se fazi u njemu mogu osjetiti i zanimljive povrtne arome; a teran je nakon 20 dana maceracije prešan i pretočen malo prije Fešte u Savičenti. „Jako je lijepo formiran, zrelost i boja su mu fini, nije oštar, i bit će jako dobar, ovo je leto baš za črna vina”, komentira Dario Sirotić, a on to zna jer je pred desetak godina upravo s teranom bio šampion Vinistre.

I Vižinada je bila u Savičenti, barem kroz vina vinarije Franca Armana, odnosno kroz njezinu mladu malvaziju, koja je još u fazi fermentacije i za sada se odlikuje izrazitom svježinom i voćnošću.

Vinarija Marčeta iz Fažane također se predstavila samo mladom malvazijom, koja je podvrgnuta duljoj fermentaciji na nižim temperaturama i zato je još uvijek dosta slatkasta i zasad podsjeća na neki fini svježi sok izraženih voćno-cvjetnih aroma. „Smanjili smo prinos pa je kvaliteta bolja nego prije”, kaže nam Luka Marčeta, a ova će malvazija nakon fermentacije na kratko smirivanje u inox, i onda vrlo brzo u bocu.

Vinarija Matić iz Višnjana je u Savičentu donijela mladu malvaziju koja je tek pretočena nakon završene fermentacije, odlikuje se mineralnošću i aromom grožđa malvazije (neobično, ali ta se aroma u malvaziji zamjećuje prilično rijetko!), pa Milenko Matić najavljuje kako će s njom imati kandidata „za sam vrh ovogodišnjih malvazija u Istri”. Matić je predstavio i svoj mladi muškat žuti, lijepog slatkastog mirisa po grožđu i još uvijek slatkog okusa, a na kraju će i biti poluslatki.

Iz vinarije Baćac u selu Kukurini na Pićanštini predstavljena su tri mlada vina: malvazija odličnog okusa no zasad bez mirisa; rose od 80 posto cabernet sauvignona i 20 posto merlota koji bi u ovom stanju bio izuzetna pratnja za sladoled, te poluslatki muškat žuti.

S Rovinjštine dolazi i malvazija iz vinarije Davora Vivode koja je upravo završila s fermentacijom, pretočena je i još će se miješati na talogu, a njezin ju tvorac smatra jako obećavajućom. „Godina je bila izvanredna, parametri su bili upravo školski i ova će malvazija moći dugo trajati”, procjenjuje Davor Vivoda, izjednačujući kvalitetu ovogodišnje berbe s onom iz 2015. godine, iako će se tek vidjeti, kaže on, kako će se sve dalje ponijeti.

Labinštinu je na smotri u Savičenti predstavljala i vinarija San Martino, ali samo malvazijom, koja je s fermentacijom završila. Ova je malvazija s crvene zemlje, iz vinograda zasađenog 1963. godine, naglašene je aromatike i svježine i tipična je to, kaže nam Boris Vretenar, malvazija za istočnu Istru. Ostala San Martino vina još „kuhaju”, a među njima je i jedan novitet: prvi put je u ovoj vinariji napravljen blanc de noir od cabernet sauvignona, koji još uvijek fermentira, i to će stvarno biti zanimljivo kušati, kada za to dođe vrijeme.

Posljednja bačva koju smo obišli na Fešti mladoga vina u Savičenti je ona na kojoj se predstavila vinarija Babos iz Vodnjana. Kušali smo mladu malvaziju, koja je pri kraju s fermentacijom i već je skoro formirana, s dominantnim cvjetnim notama, te muškat bijeli koji se usmjerava u pravcu polusuhog vina, i zasad je vrlo svjež i vrlo cvjetan.

Osim mladih i starih vina, u Savičenti se moglo kušati i pršute i kobasice OPG-a Franjul iz Svetog Petra u Šumi, rakije destilerije Old School iz sela Vošteni kod Sv. Lovreča, bilo je i sira, fritula i svačega još, pjevao je Bruno Krajcar, ranije popodne se vozila i biciklijada, ukratko, Fešta mladega vina u Savičenti dostojno je održala svoj kontinuitet, i unatoč nešto manjem broju sudionika nego prijašnjih godina zaslužuje naslov jednog od najzanimljivijih vinskih događaja ove godine u Istri.

Opširniji izbor fotografija pogledajte u albumu s Fešte mladega vina na Bookaletinom facebooku!

Davor ŠIŠOVIĆ