KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Novigradska vinska šetnja uz more, vinograde i maslinike

S dolaskom jeseni zaredalo se u sjeverozapadnoj Istri nekoliko manifestacija posvećenih rekreaciji i enogastronomiji, a na novigradskom području ova je vinska šetnja dobila i maritimni štih, budući da je nazvana „Wine & Walk by the sea”. S okupljanjem, startom i ciljem na plaži Kastanija, ova je desetkilometarska šetnja provela stotine rekreativaca kroz vinograde i maslinike novigradske okolice, ali i kroz zanimljive kulturno-povijesne spomenike i ne manje zanimljive turističke objekte. U turističkoj zoni još je bilo turista, što je vinskim hodačima bila potvrda da se i u ovo doba godine ima zašto turistički boraviti na novigradskom području, a sve što je na postajama ovog Wine & Walka ponuđeno na kušanje svakako da je nadahnjivalo idejama i što bi se za takvog jednog jesenskog ljetovanja (jesenovanja?) u ovom kraju moglo raditi i gdje bi se moglo ići.

Organizatori znaju brojku, no nama je dovoljan dojam da je na ovoj vinskoj šetnji sudjelovalo mnoštvo ljudi, a među njima i dosta stranaca. Najviše se moglo čuti slovenskog i talijanskog, čulo se i engleskog, njemačkog začudo nisam čuo, ali možda ga se čulo u drugim grupama, jer sudionici su bili podijeljeni na grupe, svaka sa svojim vodičem, koje su na stazu kretale u razmacima od po 20-30 minuta. Pokazalo se to jako dobrim, prije svega kako se na postajama ne bi stvarala gužva, jer je zvižduk vodiča cijelu grupu pozivao na nastavak puta, i rijetko se događalo da grupa stigne na postaju dok je prethodna još uvijek tamo. Registracija unaprijed prijavljenih sudionika tekla je brzo i besprijekorno, u start-paketu dobilo se plan puta s najavama što će se na pojedinim postajama kušati, i radosno iščekivanje polaska pretvorilo se u grupni ushit kad se sa starta napokon krenulo na prvu dionicu hodanja, između morske obale i maslinika.

Okrjepnih postaja je na stazi bilo sedam. Zapravo, najavljeno ih je bilo šest, ali je jedna točka bila označena kao „surprise point” i nitko nije znao što nas tamo čeka, dok je za ostale postaje bilo lijepo navedeno koja ćemo vina kojih vinarija kušati, i koja ćemo jela iz kojih restorana odnosno konoba uz njih na tim postajama prezalogajiti. Takva metoda je izvrstan marketinški potez: svidi li se hodaču to što na pojedinoj postaji jede i pije, poželjet će posjetiti ta mjesta i kušati nešto više, jer je na postajama ponuda osmišljena tako da budi radoznalost: svaka je vinarija predstavila tek jedno-dva svoja vina, eventualno tri, a ugostitelji su se predstavljali degustacijskim porcijicama svojih specijaliteta. Napomenimo još da je staza bila uglavnom ravna, bez ijednog većeg uspona ili nizbrdice, tek ponegdje se uspinjala ili silazila vrlo blagim padinama, a dijelom je vodila i po asfaltu, prolazeći kroz turističke zone, pa ju se moglo prohodati i u tenisicama ili čak nekoj lakšoj obući. Udaljenost među postajama tempirana je na kilometar do dva, što se također pokazalo optimalnom da se hodači previše ne umore, ali da bar donekle potroše kalorije stečene na prethodnoj postaji.

Na prvoj postaji domaćini su bili vinarija Morena Ivančića i restoran Taverna Sergio. Vinarija Ivančić, odnedavno poznata po svojoj malvaziji iz betonskog jajeta, hodače je ponudila svježom malvazijom Salis te kupažom merlota, terana i cabernet sauvignona Cuvee Rosso iz 2019., dok je Taverna Sergio pripremila kanape-zalogaje s bakalarom i inčunima, uz dodatak maslina, ukiseljenih paprika i rokulje. Za prvu marendicu i više nego dobro, taman da se okrijepimo za nešto dulju drugu dionicu. Staza je do prve i dio puta do druge postaje vodila uz more, da bi kod prekrasne stancije Rigo u Karpinjanu okrenula na sjever kroz zaleđe, vodeći uz polja, vinograde i maslinike ka šumovitim brežuljcima. Berba maslina je uvelike u tijeku, ponegdje čak pri kraju, a gdjegod smo vidjeli berače srdačno smo ih pozdravili. Na drugoj postaji, smještenoj uz sam vinograd, hodače su uz vino i hranu dočekali i kostimirani glumci, dio ekipe Istra Inspirita, i maštovito ih animirali motikom i mandolinom. Vinarija Fava, koja se ovdje predstavljala, za mene je bila novost (sve druge uključene vinare znao sam otprije, ali Favu nisam), a kušati se mogla njezina svježa malvazija, i izvrstan slatkasti rose Contessa, koji se izvrsno sljubio s ponuđenim zalogajem konobe Nino iz Bužinije: sendvičem s tanko narezanom pečenom svinjetinom i kremom od tartufa.

Slijedila je još jedna malo dulja dionica duže koje je staza, opet pokraj vinograda, maslinaka, polja i šumaraka, blago silazila prema moru, a dolazak na treću okrjepnu postaju bio je nagrađen predivnim pogledom ka zdanju starog samostana u Dajli. Tu su domaćini bili vinarija Palčić i restoran Kod Marice: uz brodet od morskih plodova s palentom mogla su se kušati tri vina: svježa malvazija, te bijeli i rose pjenušac. Ti pjenušci imaju jednu tajnu: oba sadrže, kako nam je objasnio Leonardo Palčić, teran vinificiran na bijelo odnosno blanc de noir. U bijelom pjenušcu izbijeljeni teran sljubljen je s malvazijom, dok u rose pjenušcu izbijeljenom teranu boju daje merlot. Sva tri vina su odlično pasala uz brodet, rose možda najviše, i nakon okrjepe ovim toplim obrokom put je nastavljen prema Dajli, ravno u samostanski kompleks. Tu je, u baroknom dvorištu okrenutom prema moru, bila ona „točka iznenađenja”, a za doček se opet brinula kostimirana ekipa Istra Inspirita, ovaj put obogativši ambijent klasičnim zvucima flauta. Iznenađenje koje je nudila ta nenumerirana okrjepna postaja bile su rakije destilerije Šegon iz Karigadora: medenica, biska i teranino. Predah u tom baroknom ambijentu s pogledom na more bio je vrlo ugodan, ali valjalo je nastaviti put prema postaji broj četiri, ovaj put krećući se uz more, a i sve do kraja staze hodalo se uz samu obalu.

Na četvrtoj postaji predstavila se vinarija Ghira, poznata po svojoj ekološkoj proizvodnji grožđa i vina, a moglo se kušati malvaziju, i crnu kupažu Špiron iz berbe 2018., dok se za još jedan topli obrok pobrinuo restoran Half 8, ponudivši odlične pljukance „Mare e monti”. Tik uz ovu postaju prostirala se lijepa kamena plaža na koju su mnogi hodači zadovoljno posjedali, naravno s čašom u ruci, dok je iz pozadine dopirala animacijska glazba malo modernijih tonova. Neumoljivi zvižduk vodiča poveo je skupinu dalje prema postaji broj 5, koja se također smjestila na plaži, ali šljunčanoj. Po treći put dočekali su nas animatori Istra Inspirita, ovaj put u mornarskim majicama i s nalijepljenim brčinama, a uz vina vinarije Demark – malvaziju i izvrstan malo jači rose – za jelo je ponuđena pečena kobasica s kiselim kupusom, dehidriranim pršutom i umacima, koje je pripremala ekipa restorana La Taverna. Ovo malo pikantnije jelo (uz koje pogotovo paše spomenuti Demarkov rose) moglo se i dodatno začiniti proizvodima imanja Tenuta Tre Terre iz sela Dragočevac kod Marušića na Bujštini. Ovo je imanje inače zajednički pothvat nekolicine istarskih poduzetnika s primarnom proizvodnjom prvog istarskog odležanog octa. Kako prve serije ovog octa moraju još odležavati, javnost se najprije upoznala s ostalim proizvodima ovog imanja, maslinovim uljem i pripravcima od tartufa, a moj je favorit njihov senf s tartufatom, koji je više nego odlično legao na ponuđene pečene kobasice.

Slatko je, naravno, ostavljeno za kraj. Na ciljnoj šestoj postaji ovog pohoda dugačkog deset i pol kilometara hodače, reklo bi se još uvijek nimalo umorne, su dočekali vinarija Pervino s poluslatkim muškatom žutim i slatkim teranom Teraneo, te pekara Ošo sa štrukolom od jabuka. Štrukolo je isto što i povetica u drugim krajevima Istre, a ovdje posebno vrijedi istaknuti Pervinov slatki teran, jedinu slatku inačicu terana u Istri koja je baš slatko vino a ne teranino odnosno vinski liker, i koja naravno odlično prija uz ponuđeni štrukolo. Na završnoj postaji novigradskog Wine & Walka moglo se nakon okrjepe i još malo zabaviti i zaplesati uz živu glazbu, te razmijeniti s drugim sudionicima ne samo dojmove o ovom odlično organiziranom i provedenom događaju (pohvale i čestitke idu Turističkoj zajednici Novigrada, Udruzi vinara Novigrada, novigradskim ugostiteljima, animatorima Istra Inspirita i svima drugima koji su u ovome sudjelovali) već i najave da ćemo se na istom mjestu i s istim razlogom naći i dogodine.

Poveći izbor fotografija pogledajte na Bookaletinom facebook albumu Wine & Walk by the sea.

Davor ŠIŠOVIĆ