KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Vina Poreča: uspješno i ukusno prvo zajedničko predstavljanje porečkih vinara

Porečke vinske manifestacije regionalnog i međunarodnog značaja već su poznata stvar, pa je za imidž „vinskog grada” Poreču nedostajala još jedino dostojna reprezentacija lokalnih vinara. Doduše, na širem području Poreštine svjetski poznate vinarije nalaze se u općinama Vižinada, Višnjan, Sv. Lovreč i Kaštelir, ali što se tiče konkretnog područja grada Poreča, većina vinoljubaca čula je za Damjanića, oni malo upućeniji možda još za Brčića, Terzola i Ritošu, od ove godine i za Kaduma kao aktualnog Vinistrinog šampiona mlade malvazije, i to je, što se tiče šireg općeg znanja, sve.

Srećom, to nije sve. U organizaciji poljoprivredne udruge Agro Poreč i uz podršku gradske uprave, minulog vikenda je prvi put u starogradskoj porečkoj jezgri, na Trgu Matije Gupca, održana dvodnevna manifestacija „Vina Poreča” na kojoj su se sa svojim vinima predstavile vinarije upravo s područja Grada Poreča, i to njih čak sedam: Brčić, Damjanić, DeValentinis, Kadum, Peruničić, Ritoša i Terzolo.

Naravno, nedostaje Agrolaguna, najveći istarski proizvođač vina, s vinogradima u drugim općinama na širem području Poreštine, ali s proizvodnim pogonom na području grada Poreča, no kako je ova priredba bila usmjerena na porečke male proizvođače, i ova okupljena sedmočlana reprezentacija sasvim dostojno reprezentira Poreč kao vinski grad.

Ambijent u kome je održana ova manifestacija poznajemo iz vremena porečkog Adventa, i kućice su iste, jedino je sve skupa malo manje okićeno; a za razliku od Adventa, okolni ugostiteljski objekti, koji su zimi zatvoreni, sada rade pa su „Vina Poreča” locirana u zonu sasvim pristojne frekvencije prolaznika, odnosno turista i domaćih ljudi u potrazi za vinskim osvježenjem.

Evo koga smo i što smo zatekli u kućicama sedmero porečkih vinarija, uz napomenu da su po dva vinara dijelila jednu kućicu, osim Terzola koji je imao cijelu za sebe.

U kućici vinarije Brčić vinoljupce je dočekivala nasmiješena Valentina Matošević, a iz vrlo bogate ponude pravim preporukama ona je znalački usmjeravala želje kušača. Donio je Brčić iz svoje vinarije u Brčićima tri etikete bijelih svježih vina (malvaziju, chardonnay i sauvignon blanc), poluslatki muškat žuti iz 2023., ali zanimljivija je bila linija njegovih crnih vina odležanih po pet godina u inoxu (merlot, cabernet sauvignon i teran), uz borgonju iz inoxa iz 2011., i kao šećer na kraju teran barrique iz 2018.

U svim su kućicama, potvrdili su to svi vinari koji su nastupili na Vinima Poreča, najtraženije bile mlade malvazije i rosei, pa baš zato ističemo Brčićevu crnu liniju i kao zanimljivost i rijetkost na ovoj manifestaciji, i kao motiv za posjet njegovoj vinariji u Brčićima, jer svako njegovo pet godina odležano vino iz inoxa ima parnjaka u istoj sorti iz iste berbe s odležavanjem u drvenim bačvama, osim borgonje koja je zasad samo iz inoxa.

Potpuna novost za naše poznavanje istarske vinske scene je vinarija DeValentinis iz porečke Nove Vasi, koju vode supružnici Mirela i Igor DeValentinis. Iako ova vinarija postoji već dvadesetak godina, dosad je djelovala dosta samozatajno, a posljednjih godina dosta je pažnje bilo posvećeno krčenju starih i sadnji novih vinograda. Trenutačno je u rodu pet hektara vinograda, uskoro slijedi i šesti, a od lanjske berbe vinarija DeValentinis ponovno šalje i vina na ocjenjivanje.

Na ovogodišnjoj je Vinistri tako merlot Baredine 2021. osvojio zlatnu medalju, a cabernet sauvignon 2022. srebrnu. Kušali smo ih ovom prilikom u Poreču: merlot Baredine 2021. je doista sjajan, vrlo proziran a u ustima jako gust i vrlo ukusan, a ima svega 11,5 posto alkohola, pravo malo čudo od merlota.

I srebrni cabernet sauvignon 2022. im je sjajan, a teran DeValentinis iz 2022. karakterizira i vrlo osebujna boja koja „baca” na ljubičasto, i miris po ljubičicama. Osim ova tri odlična crnjaka, Mirela i Igor DeValentinis ponudili su na kušanje i svoju svježu malvaziju Luna, nazvanu po njihovoj kćeri, zatim chardonnay, rose od merlota i poluslatki muškat žuti.

Svakako vrijedi pobliže upoznati vina ove vinarije, a valja spomenuti i da supružnici DeValentinis obrađuju još i dva hektara maslinika i da su sa svojim miješanim uljem ove godine bili šampioni na smotri u Krasici; a na svom imanju proizvode i povrće koje ljeti prodaju na štandu u kampu Lanterna.

Vinarija Perun je još jedna porečka vinarija koja se dosta rijetko pojavljuje u javnosti, iako za nju znamo još otprije dva desetljeća, ali od tada do danas nismo ih na javnim manifesatcijama vidjeli više od tri-četiri puta. Vinarija Perun se nalazi na Stanciji Vodopija kod Poreča, a na tri hektara vlastitih vinograda rastu malvazija, muškat, merlot, cabernet sauvignon i chardonnay.

Veljo Peruničić Nikolina Popović predstavili su u Poreču svoju svježu malvaziju, polusuhi muškat bijeli, merlot i cabernet sauvignon, te izvrsnu crnu kupažu, nazvanu jednostavno Cuvee, od merlota i cabernet sauvignona iz 2019. godine.

Toliko je dobra ova kupaža da zaslužuje neko vlastito fantazijsko ime, ali kako su sve etikete označene dovoljno fantazijskim imenom odnosno brendom Perun, još jedno ime bilo bi možda višak, ali tok se Cuveea svakako treba sjetiti pri sljedećem susretu.

Vinarija Ritoša iz sela Radmani predstavila se, kao i svi drugi, svježom malvazijom, ali i nekim vrlo posebnim vinima, kao što je cabernet sauvignon 2017., vrlo voćno vino vrlo oštrog mirisa, zatim vrlo lijepi teran iz 2016., suhim svježim roseom od muškata ruže, poluslatkim muškatom žutim iz 2021., te jednim od bisera ove vinarije, poluslatkim muškatom ruža iz 2022.

Ovo iznimno poluslatko vino vrlo lijepo reprezentira mogućnosti autohtone sorte porečki muškat ruža, kojemu je pet dana maceracije priskrbilo prozirno zagasitu crvenkastu boju, a arome ovog vrlo ukusnog vina kreću se u rasponu od svježe višnje do likera od višnje.

Roberto Terzolo, čija je vinarija također u selu Brčići, također ima zanimljivih vinskih aduta koje je u Poreču predstavio povrh svoje standardne svježe malvazije. To je prije svega pjenušac od malvazije O’Štriga, kreiran namjenski radi sljubljivanja s oštrigama odnosno kamenicama iz Limskog zaljeva, kojeg karakterizira vrlo osebujni miris po dimu.

I Terzolovi muškati su male vinske senzacije: muškat žuti 2022. je zanimljiv jer po sadržaju neprovrelog šećera spada u kategoriju slatkih vina, ali nije napravljen passito tehnikom od prosušenih bobica već jednostavnim prekidom vrenja u pravom trenutku. S druge strane, Terzolov muškat ruža 2022. je napravljen kao suho vino, i izgleda kao rose iako nije rose, a izostanku jače boje uzrok je vrlo kratka maceracija od svega nekoliko sati.

U kućici koju su podijelile vinarije Damjanić i Kadum ponuda vina bila je nešto skromnija: obje vinarije predstavile su samo svoje svježe malvazije i svoja rose vina. Vina vinarije Kadum točila je mlada Njemica Luna Ponellies koja je došla u Istru raditi preko ljeta, i ona nam je lijepo prezentirala i Kadumovu na ovogodišnjoj Vinistri šampionsku malvaziju, i svježi rose od terana.

Damjanićeva vina točila je Matea Matijašić, također lijepo i znalački predstavivši svježu malvaziju, i rose Penelope 2022. od borgonje. Damjanić i Kadum dogovorno su u svojoj kućici ponudili „lagana vina za ljetnu noć”, pa sam tu probao oba rosea, i potvrđujem da svojom svježinom i ukusnošću odlično ispunjavaju svrhu osvježenja u, zasad ipak ne pretoploj, ljetnoj noći.

I tako je prva manifestacija „Vina Poreča” pokazala da lokalni porečki vinari predstavljaju sasvim respektabilnu vinarsku snagu, da se zbirom svojih vina mogu mjeriti i s Vižinadom, i s Višnjanom i s Agrolagunom, i da ih je jako zanimljivo i poticajno sagledavati baš ovako zajedno. Prvom zajedničkom nastupu porečkih vinara podršku je došao dati i porečki gradonačelnik Loris Peršurić, a ovakvih zajedničkih nastupa voljeli bismo u budućnosti vidjeti još, ne samo u Poreču nego možda čak i izvan Poreča.

Na kraju recimo još riječ-dvije o tehničko-organizacijskom konceptu same manifestacije „Vina Poreča”. Što se tiče vina, čaša, cijena, procedure kušanja, sve je bilo u najboljem redu, no možda je na malo vidljiviji način trebalo kušačima ponuditi i vodu, a od nekih sam posjetitelja čuo da bi na licu mjesta dobro došlo i nešto za pojesti.

Ova je manifestacija svakako zaslužila i da ju se malo vidljivije promovira, kako vizualima na samom Trgu Matije Gupca, tako možda i putokazima koji bi vinoljupce ovdje usmjeravali iz drugih dijelova grada, a i medijska propaganda je mogla biti malo glasnija. Za prvi put sve je bilo i više nego dobro, ponajviše vina, i vrlo se veselimo sljedećem izdanju „Vina Poreča”.

Davor ŠIŠOVIĆ