KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Gračišće: najbolja je maneštra z gumoljami ekipe Jasličari

Čovjek svaki dan nešto novoga nauči, a moja pouka s 18. Festivala istarskih maneštri bila je da gumolje nisu isto što i gumoljice. U drevnom lokalnom govoru Gračišća koji više vuče na cakavicu nego na čakavicu, gumoljice su, što sam otprije znao, fini tanki rezanci za juhu, koje drugdje, recimo, zovu fidelini.

Iako je jedna od devet natjecateljskih maneštri na ovom festivalu bila najavljena kao „maneštra z gumoljami”, moj mozak je to zanemario i oslonio se na poznati pojam gumoljice, pa kad je ta maneštra stigla na ocjenjivanje pred žiri kojemu sam na ovogodišnjem Festivalu predsjedavao, s njom je stiglo i prosvjetljenje, i vrlo logično objašnjenje.

Naime, gumolje su u Gračišću obični rezanci srednje širine, oni kakve drugdje u Istri zovu, recimo, tajadele ili lazanje. Gumoljice su male gumolje, razlika među njima sada mi je postala očita, i postao sam bogatiji za novo saznanje o istarskim domaćim paštama.

Upravo je ta maneštra z gumoljami pobijedila na 18. Festivalu istarskih maneštri u Gračišću, osvojivši žiri mnogim svojim kvalitetama i izdvojivši se među ostalim natjecateljskim maneštrama mirisom i okusom, idealnom gustoćom i slanošću, ali prije svega onim općim guštom odnosno šmekom koji će svakog Istrijana odraslog na maneštri vratiti u djetinjstvo i oživjeti mu uspomene na drage osobe i toplinu doma.

Pobjedničku maneštru z gumoljima je dakle skuhala ekipa Jasličari iz Gračišća, u kojoj su zajedno kuhali Alen Bažon, Ljerka Ćus, Albert Vojsković i Marko Škrgat, a takvo su si ime dali ne zato što rade u jaslicama, već zato što već godinama u tom sastavu izrađuju božićne jaslice za gračašku crkvu.

Drugoplasirana je bila jota s kapuzom koju je skuhala ekipa Poljanci (prema Pazinskom polju, prostoru s desetak sela između, otprilike, Starog Pazina i Zabrežana)u sastavu Mauricio Pulić, Valter Žgrablić, Nenad Maretić i Ivana Matuhina, dok je treće mjesto osvojila ekipa Gračišćanke u kojoj su maneštru s koromačem skuhale Silvija Klarić, Gabrijela Rimanić i Irma Šuran.

Osim ove tri ekipe čije su maneštre nagrađene prema ocjenama žirija, još je jedna maneštra dobila nagradu publike, a to je bila „maneštra iznenađenja” koju je skuhala ekipa općine Pićan u sastavu Luca Žgaljardić, Ivana Matuhina, Stefano Salamun, Antun Selar, i kao podrška pićanski načelnik Dean Močinić. Kušači su u ovoj maneštri iznenađenja mogli primijetiti i trukinju i jačmik zajedno, a šefica ekipe Luca Žgaljardić objasnila je da upravo ovakvu maneštru kuha djeci u pićanskom vrtiću i da ju djeca jako vole.

Sve ostale ekipe ravnopravno su podijelile četvrto mjesto, a to su: ekipa konobe Marino koja je kuhala maneštru s koromačem, ekipa restorana Pod lipom koja je kuhala maneštru s bobićima, ekipa udruge Galignana koja je kuhala vegansku maneštru (u kojoj su plivali čak i komadići tofua), ekipa vijećnika općine Gračišće koja je kuhala maneštru s jačmikom, i ekipa koja se nazvala 5M a koja je kuhala paštafažol.

Priznanja je natjecateljima uručio načelnik općine Gračišće Ivan Jeromela, a osim diploma, tri prvoplasirane ekipe kao i dobitnici nagrade publike nagrađeni su i prigodnim terinama raznih veličina.

Gračaški Festival istarskih maneštri mi je već godinama jedna od omiljenijih gastro-manifestacija oslonjenih na istarsku tradicijsku kuhinju, a godinama sam bio i član ocjenjivačkog žirija. Ove su mi godine domaćini ukazali čast promaknuvši me u predsjednika ocjenjivačkog žirija, a sa mnom su taj odgovoran posao obavili profesionalni kuhar Mauricio Šajina, novinar Glasa Istre Anđelo Dagostin, vijećnik u gračaškome Općinskom vijeću Albert Putinja, i Alen Bažon koji je ždrijebom, izvlačenjem papirića iz šešira, odabran kao predstavnik natjecateljskih ekipa.

Žiri

Lijep dan privukao je u Gračišće mnoštvo ljubitelja maneštri, a kako se istog dana brojnim sportskim i zabavnim programima obilježavala mjesna fešta Vidova, a ujedno i Dan općine, mnogo se ljudi okupilo i guštalo u druženju uz dobre okuse. Maneštre su se mogle „malo pogurnuti” vinima vinarije Bažon ili pak craft pivom vodnjanske Fabrike bire, za kraj dana svirali su Gustafi, i baš je lijepo bilo u Gračišću na Vidovi i na 18. Festivalu istarskih maneštri, prvom nakon nekolikogodišnje korona-pauze.

Davor ŠIŠOVIĆ