KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Vinske večeri u Vižinadi: malvazija, teran, pršut i rock’n’roll

Krenule su ovosezonske vinske večeri na Battistellinoj šterni u Vižinadi, vrlo lijepa kasnovečernja vinska druženja u vrlo originalnom ambijentu, i s vrlo lijepom vinskom ponudom.

Već znamo da je Vižinada općina s možda najviše vinograda i vinarija među svim istarskim općinama, i da su ovdašnje vinarije vrlo poznate, ugledne i nagrađivane, pa je za vinoljupce poseban doživljaj na jednom mjestu kušati i uspoređivati lokalne vinske legende.

Na prvoj ovoljetnoj vinskoj večeri u Vižinadi predstavilo se devet lokalnih vinarija, svaka s donekle različitim izborom svojih vina, pa se moglo i uspoređivati ono slično, i doživljavati ono različito.

Vinarija Pino Rossi ponudila je, uz uobičajenu svježu malvaziju, svoj vrlo zanimljiv rose Bocca Rossa od refoška i merlota, čije arome prizivaju sljubljivanje sa svježom lubenicom, što je idealna ljetna kombinacija za osvježenje, ali i s pršutom, što je za ljetnu okrjepu još bolje. K tome, na kušanje je ponuđena i crna kupaža Bocca Rossa koja ima malo složeniji sastav: cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot i pinot crni, što samo po sebi vrlo izazovno zvuči.

Vinarija Marino Rossi se ovaj put odlučila za isključivo bijelu ponudu: za svježu malvaziju ove vinarije dovoljan je mamac što je nagrađena zlatnom Decanterovom medaljom, a okus broj dva stiže iz nešto manjih boca s muškatom žutim iz 2021., vrlo osvježavajućim poluslatkim vinom.

Vinarija Geržinić predstavila se svježom malvazijom, suhim roseom od terana, poluslatkim muškatom žutim, i teranom iz 2018. godine, dok je vinarija Franc Arman ponudila svježu malvaziju, suhi rose od terana i cabernet franca, pjenušac od malvazije Perla bianca, te cabernet franc iz 2018. godine.

I vinarija Marijan Arman ponudila je svoj pjenušac od malvazije Stanzia brut, te dvije svježe malvazije, od kojih jedna, s atributom Gran Cru, ima reputaciju dvostrukog šampiona Vinistre, naravno iz nešto ranijih godišta, i aromama je vrlo osebujna ne samo u odnosu na druge malvazije iz Vižinade, već i mnogo šire.

Vinarija Sosich je pak ponudila svježu malvaziju, suhi rose od merlota, poluslatki muškat bijeli, i cabernet sauvignon iz 2019. godine, dok se iz vinarije Pilato moglo kušati svježu malvaziju, poluslatki muškat bijeli ali iz 2021. godine, i teran iz 2018. godine.

Vinarija Deklić je uz svježu malvaziju i dhardonnay, polusuhi rose od terana i teran iz 2020. godine predstavila i pjenušac Grazia brut od 80 posto malvazije i 20 posto chardonnaya, dok je vinarija Bruno Ferenac malvaziju i poluslatki muškat žuti ponudila i malo veći izbor crnih vina: teran 2020, cabernet sauvignon 2018., i vrlo zanimljiv cuvee u kome su spojeni teran, merlot i cabernet sauvignon iz 2018. i 2019. godine!

Vrlo lijepu okusnu nadopunu svim ovim vinima ponuđenima na kušanje ponudila je pršutarna Tomaso iz sela Vošteni kod Svetog Lovreča. Miro Vošten donio je u Vižinadu ogroman pršut koji je na zrenju proveo čak dvije i pol godine, pa su radoznalci s pršutom mogli kombinirati doista solidan izbor različitih vinskih aroma.

Izbor vina s kojima se predstavilo ovih devet vižinadskih vinarija pokazuje ne samo presjek njihovih sugestija što da se pije u toploj ljetnoj večeri, već naznačuje i neke vinske trendove, ali i podsjeća što bi trebalo doći kušati u same vinarije.

Svježe malvazije su vrlo očekivana sugestija za večernje ljetno pijuckanje, a tko je želio uspoređivati malvazije različitih vinarija, imao je na raspolaganju poprilično studijskog materijala.

Zanimljivo je što se većina vinara uz malvaziju i poneku drugu svježu bijelu sortu, odlučilo ponuditi i poneko odležanije crno vino, pri čemu je mjerilo zrelosti za kušanje dostiglo već respektabilnih četiri-pet godina starosti takvog vina.

Za Vižinadu je također zanimljivo što se ovdje češće nego u drugim istarskim vinskim mikro-regijama javlja cabernet franc, zanimljivo je i što u ovom kraju već imamo vrlo solidan spektar različitih rosea, a i pjenušci sve više ulaze u paletu većine ovdašnjih vinarija.

Možda može biti malo neobično što na kušanje nisu ponuđene odležane malvazije, a znamo da ih većina vinarija ima, pa je to onda nešto što treba poći kušati u samu vinariju, a za ovakvo otvoreno promenadno kušanje možda nije primjereno. No, neće ponuda na svakoj od vinskih večeri u Vižinadi biti ista, pojavljivat će se i druga vina i druge vinarije, pa eto razloga da se na Battistellinu šternu navrati još koji put.

Za vrlo ugodnu atmosferu ove prve vinske večeri zaslužan je i fenomenalan lokalni bend Alma Creep, s repertoarom koji je više rock nego pop, i doista je odlično pratio ritam vinskog druženja.

Ljetna večernja druženja uz vino u Vižinadi nastavljaju se i dalje: 14. srpnja na programu je radionica slikanja uz kušanje vina, a sljedeće dvije vinske večeri zakazane su za 24. i 31. srpanj.

Davor ŠIŠOVIĆ