KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Žminjska štuorija i Minji žminjski samanj svake srijede do kraja kolovoza

S prvom srpanjskom srijedom krenula je deveta sezona Žminjske štuorije, besplatni vođeni obilazak Žminja kroz koji se kratkom ali efektnom jednosatnom šetnjom upoznaju mnoge atrakcije iz žminjske povijesti, graditeljstva, kulture, običaja, govora, svakodnevice i načina života kroz stoljeća.

Žminjsku štuoriju ponovno vrlo kreativno i nadahnuto vodi Karla Čerljenko Bulić, a obilazak počinje podno jedine sačuvane obrambene kule negdašnjeg žminjskog kaštela odnosno ispred današnjeg Turističkog ureda, nastavlja se kroz stari dio Žminja uz zastajanja kod Kanonikove kuće i na popločanoj drevnoj ulici zvanoj Štrada, i nakon predstavljanja žminjskih crkvi Sv. Antuna Pustinjaka, župne crkve Sv. Mihovila i na nju oslonjene kapelice Sv. Trojstva, završava na trgu Zad kaštela s pogledom na širu žminjsku okolicu.

Nakon što završe obilazak žminjskih znamenitosti, sudionici Žminjske štuorije mogu razgledati i Mali žminjski samanj, na kome se predstavljaju lokalni proizvodi i rukotvorine iz Žminja i šire okolice.

Kušanje nakon šetnje, kupnja onoga što im se dopadne, poneki suvenir za uspomenu, usput i igra kroz koju se na zabavan način gosti, pogotovo strani turisti, upoznaju s dražesnim osobinama žminjskog govora (uz podsjećanje kako je taj govor zaštićeno kulturno dobro čovječanstva na UNESCO-vom popisu svjetske baštine!), tako završava Žminjska štuorija, uz poruku: dođite nam opet!

Kako je spomenuti Mali žminjski samanj i svojevrsni događaj sam za sebe, red bi bio malo ga podrobnije opisati.

Kad se nudi nešto žminjsko, onda su neizostavne kobasice i drugi suhomesnati proizvodi Žminjskih gušti odnosno OPG-a Milana Udovičića, a među posjetiteljima brojnih sajmova širom Istre, pa tako i ovog malog žminjskog, omiljen je njegov „Žminjski škartoc”, papirnati tuljac napunjen kolutićima suhe istarske kobasice i kockicama kruha.

Klasik žminjske sajamske ponude nečega za jesti i piti je i destilerija Frane iz sela Pamići, čije su rakije i likeri vrlo ukusan spoj tradicije i destilerske inovativnosti. Liker od kadulje i limuna, biska, teranino, liker od bijelog vina te medica čine dojmljiv spektar okusa iz ponude ove destilerije, a pitanja za kojima slijedi zanimljiva priča potaknut će i nazivi ovih napitaka: Fjoco, Fjoca, Šantul, Šantula i – Minja.

Za okrjepu se nudi i neobično „žminjsko kafe” koje na licu mjesta priprema Gracijela Damijanić: u šalicu klasične, blago zaslađene crne kave, dodaje se kaplja (ili žljuk, kako kome paše) žminjskog terana, a rezultat je vrlo neobičan ai i privlačan okus po kojemu ćemo posjet Žminju još dugo pamtiti.

Mladi Karlo Gregorović iz sela Žgombini pokraj Cera nudi proizvode obiteljskog OPG-a Povratak prirodi odnosno svježe sezonsko povrće. Ovaj put su se na njegovu štandu našli pomidori, krastavci, mrkva, luk, češnjak i korabica, a u nastavku ljeta ponudu će obogatiti ono što će kroz ljeto dalje dozrijevati.

Na štandu žminjske slastičarnice Erman domaće kolače nudi Marija Erman. Uz brojne sitne suhe i kremaste kolačiće, posebno treba izdvojiti tradicijske istarske kolače koji se peku u ovoj slastičarnici: kroštule, breskvice, cukerančići, i žminjska autohtona slastica Kristove krune, tradicionalni blagdanski kolač od badema i bjelanjaka.

Sudionici Žminjske štuorije mogli su na licu mjesta naučiti i kako se mijesi tradicionalna istarska tjestenina odnosno makaruni i fuži, kroz radionicu koju je vodila Zdenka Jakus.

Od rukotvorina koje se nude na Malen žminjsken samnju izdvojimo ručno rađene i ručno dekorirane (dakle dvaput pečene) keramičke šalice, čaše i zdjelice koje izrađuje Lucie Lecacheur, Francuskinja iz Rouena u Normandiji, koja sada živi u Gradišću kod sela Karnevali. Odlično govori hrvatski i lijepo će vam, ako ju pitate, objasniti kako su napravljene njezine simpatične keramičke posudice.

Žminjska štuorija i Mali žminjski samanj čekaju vas dakle svake srijede do kraja kolovoza, a zainteresirani sudionici ovog besplatnog obilaska Žminja okupljaju se u 10 sati pred žminjskim Turističkim uredom.

Davor ŠIŠOVIĆ