KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Vinskim putovima sjeverno i južno od rijeke Mirne – istarski Wine Day 2022.

U ovogodišnjem istarskom Wine Dayu odnosno Danu otvorenih vinskih podruma Istre sudjelovalo je 46 vinarija i destilerija diljem poluotoka, i kako se vidi po reakcijama kako domaćina tako i gostiju, posjećenost je svugdje bila izvrsna, svi su se dobro zabavili i nauživali odličnih vina. Već je tradicija da se istarski Wine Day svečano otvara kod aktualnog šampiona mlade malvazije na Vinistrinom ocjenjivanju, a to je ove godine vinarija Dešković iz Kostanjice u općini Grožnjan. Uz domaćine, novinare i političare, u vrijeme svečanog otvorenja već su počeli pristizati gosti, jutro je počelo vrlo dinamično i živahno, a ceremonija je bila krajnje ležerna, kako i priliči.

Franco Dešković i njegova sestra Giuliana, koji uz braću Giuliana i Maurizia sa svojim obiteljima obrađuju uzorno poljoprivredno imanje na kome osim vinograda imaju još i maslinike i ratarske kulture a bave se i stočarstvom, zaželjeli su dobrodošlicu gostima i zahvalili se na već četvrtom šampionskom naslovu kojeg su njihova vina osvajala na Vinistri, uvijek bivajući poticaj cijeloj obitelji da još više unapređuje svoju proizvodnju i kvalitetu svojih vina. Deškovićima su čestitke uputili direktor Turističke zajednice Istarske županije Denis Ivošević, direktor Vinistre Ivan Marić te načelnik općine Grožnjan Claudio Stocovaz. „Obitelj Dešković je jedna od najvrijednijih obitelji na našem području, obitelj u kojoj do izražaja dolazi iskustvo tradicije i uvođenje inovacija, i želimo im što više takvih usjpeha”, rekao je načelnik Stocovaz.

Zdravica za svečano otvorenje Wine Daya
Obitelj Dešković

Treba dodati da je osim šampionskog naslova za mladu malvaziju vinarija Dešković na nedavnoj Vinistri osvojila još četiri zlatne medalje i to za teran barrique, za poluslatki muškat bijeli, te za mlada vina pinot sivi i chardonnay. Sva su ta nagrađena vina i ponuđena na kušanje posjetiteljima Wine Daya, a na kraju kratke i srdačne ceremonije otvorenja ove manifestacije Ivan Marić je izrazio i zadovoljstvo što istarski vinari sve više investiraju i grade, pa su tako upravo u izgradnji novi podrumi vinarija Deklić, Tomaz, Damjanić, Legovina i Radovan, vinarija Kabola se proširuje, a nedavno je i vinarija Meneghetti otvorila novi podrum, pa će sadržaj i ponuda Wine Daya dogodine bili još bogatija.

Kako se u selu Kostanjica osim Deškovića nalaze još dvije vinarije, bila je to izuzetna prigoda da ih se sve obiđe, jer je ovo malo selo u općini Grožnjan s te tri vinarije na nepunih kilometar udaljenosti zapravo idealna vinsko-turistička destinacija.

Na terasi vinarije Giancarla Zigantea, s pogledom na Kostanjicu

Najprije smo posjetili Deškovićima susjednu vinariju Giancarla Zigantea, donedavno poznatu po specifičnim trbušastim bocama, po čemu su se njezina vina na manifestacijama lako razlikovala od vina iz vinarije Duilija Zigantea, inače Giancarlovog brata. Poremećaj na tržištu boca naveo je ovu vinariju da promijeni boce za svoja vina, koje su sada više standardnog izgleda, pa želimo li razlikovati vina iz dvije vinarije Zigante, moramo pažljivije zagledati njihove etikete.

No uglavnom, doček na terasi vinarije Giancarla Zigantea praćen je spektakularnim pogledom na selo Kostanjicu, predivno i dosad turistički još neotkriveno mjestašce sa dominantnim zvonikom koji se izdiže iznad krovova starih kamenih kuća. Lokacija je to doista vrijedna pažnje, pa se u pogledu moglo uživati uz veliki izbor vina ove vinarije, međutim ja sam se odlučio za dojmljivu crnu liniju, koja počinje laganom kupažom San Stefano, nastavlja se cabernet sauvignom i merlotom (za laike ovo je divan primjer kako te dvije sorte razlikovati i upamtiti koje arome kamo spadaju), i završava moćnim teranom San Stefano, meditativnim vinom koje nas može navesti da zamišljamo kako je u ovom predivnom krajoliku život izgledao u prošlim vremenima, dok je dolinom Mirne hodao Veli Jože.

Duilio Zigante (lijevo) pred svojom vinarijom
U podrumu vinarije Duilija Zigantea

Na povratku prema Ponte Portonu svratio sam u vinariju Duilija Zigantea i njegovog sina Denisa, gdje su se uz obitelj okupili prijatelji i susjedi, a nakupilo se već i dosta posjetitelja. Tu se moglo zaći i u podrum, među velike drvene bačve, gdje nastaju vrlo zanimljiva vina, od obavezne malvazije preko cabernet sauvignona do terana, a na vinskoj karti ove vinarije još su i rose od terana, desertni muškat bijeli, te dva pjenušca, oba se zovu Vero: jedan je bijeli od malvazije, a drugi je rose od terana i berzamina. Na ovom mjestu treba spomenuti da lijeva i desna obala rijeke Mirne, odnosno sjeverni i južni obronci doline ove najveće istarske rijeke malo-pomalo formiraju svoje prepoznatljive identitete i baš ih se lijepo može grupirati: bilo bi zgodno jednom malo stručnije opisati razlike koje se javljaju u istim vinima s različitih strana Mirne, a dok to netko ne učini, neka to bude tema za razmišljanje.

Terasa vinarije & destilerije Marina Rossija
Luka Rossi

Preko Mirne put vodi kroz područje Vižinade, najvinorodnije istarske općine s najviše vinarija po glavi stanovnika (ima ih 14, a ovdje svoje vinograde ima i porečka Agrolaguna). Put nas je nanio do vinarije i destilerije Marina Rossija, gdje je bilo uobičajeno živahno, krajolik je također prekrasan, s Marinom Rossijem te njegovim sinovima Lukom i Filipom moglo se proćaskati o novostima iz njihove vinarije i destilerije, uz vina kušati i pokoji koktel, no moji su favoriti na ovome mjestu malvazija Templara Riserva, Marinov umjetničko-vinski odušak otkako je većinu poslova u vinariji i destileriji prepustio sinovima, te vinjak Šovran, ekskluzivna divota u čaši koja se može kušati samo ovdje u vinariji, jer nije na tržištu zbog vrlo ograničene količine. Kod Rossija vam obavezno ponude i poneki zalogajčić, a iz vrlo lijepo složene plate s prđutom, sirom i drugim delicijama, ističem – sušene jagode, fenomenalno sljubljive s vinom.

U vinariji Bruna Ferenca

Ostanimo još malo na području Vižinade: u nastavku puta prvi put sam posjetio ljupku vinariju Bruna Ferenca, ovogodišnjeg dobitnika platinaste medalje za svježu malvaziju na Vinistri. Ono što sam ranije rekao o vinskom razlikovanju lijeve i desne obale rijeke Mirne itekako se može primijeniti na područje Vižinade (i uzvodno na susjedno područje Motovuna), a kao ilustraciju za ovu razlikovnu tezu spomenimo da su na ovogodišnjem Vinistrinom ocjenjivanju većinu šampionskih naslova osvojila vina sjeverozapadne Istre, dakle sjeverno od rijeke Mirne, ali je većina platinastih medalja dodijeljena vinima s područja Vižinade, dakle južno od Mirne, tako da je ovaj dio Istre, barem po rezultatima Vinistrinih ocjenjivanja, ove sezone svakako izbio u prvi plan.

Kad sam stigao do vinarije Bruna Ferenca već je počela sipiti kišica pa su se vinoljupci natisnuli u unutrašnjost kušaonice i atmosfera je bila kao na nekom rođendanu: vesela, razdragana, s platinastom malvazijom kao kraljicom večeri i krunom jednog zanimljivog vinskog dana. A kako ste vi proveli 22. po redu istarski Wine Day?

Davor ŠIŠOVIĆ