KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Fešta u vinariji Lunika za dovršetak proširenja i početak biodinamičke proizvodnje

Dovršetak svake investicije u vinarstvu znači da se okreće novi list u kvaliteti i opsegu proizvodnje, u širenju mogućnosti rada u podrumu, u primjeni novih kreativnih zamisli, i da se smanjuju razlozi za brigu hoće li sve ispasti kako treba. Zato je takvo postignuće uvijek dobar razlog za feštu, pa su Tamara i Daniel Bastijančić u Brajkovićima kod Kanfanara napravili lijepu feštu kako bi proslavili dovršetak proširenja svoje vinarije Lunika, kojoj je površina proizvodnog prostora sada udvostručena. Donedavno je vinarija Lunika djelovala u gotovo garažnim uvjetima, a sada raspolaže s (još uvijek skromnih) 90 četvornih metara, s odvojenim prostorima za inox tankove te za drvene tonneau i barrique bačve, a u sklopu investicije nabavljena je i nova modernija oprema, od muljače i preše, crpki i punilica, do nekoliko novih bačvi.

Nova će oprema, kaže nam Daniel Bastijančić, omogućiti sigurniju proizvodnju i bolju kvalitetu konačnog proizvoda, a s obzirom na njegov vinarski stil – sva su Lunikina vina macerirana, od minimalna dva dana pa do pune godine – izuzetno će dobro poslužiti oprema potrebna za taj zahtjevan tehnološki proces, budući da su nove bačve opremljene sustavima za potapanje i polijevanje dropa. Nova linija za punjenje omogućit će ubacivanje dušika u bocu, u prostor između vina i čepa, čime se uklanja rizik oksidacije.

Još jedna bitna novost za vinariju Lunika je da je od početka ove godine ušla u postupak za stjecanje Demeter certifikacije za biodinamičku proizvodnju, pa će njezina vina za godinu dana nositi dvije markice: nova biodinamička će se na etiketi pridružiti odranije stečenoj markici za ekološki proizvedeno vino.

Ekološki i biodinamički obrađivani vinogradi obitelji Bastijančić pokrivaju 3,5 hektara, a u njima rastu malvazija, sivi pinot, teran, muškat žuti, muškat crni, borgonja, cabernet sauvignon i posljednja zasađena crna malvazija, koja je prošle jeseni dala svoju prvu berbu. Od toga grožđa vinarija Lunika proizvodi 11 etiketa vina, čiji su nazivi tematski objedinjeni u spomen na negdašnju štriku, željezničku prugu od Kanfanara do Rovinja, koja je odavno ukinuta, ali je još u živom sjećanju ovdašnjih ljudi kojima je bitno utjecala na živote i egzistenciju. Nazivi vina romantična su rekonstrukcija putovanja tom davnom prugom, sporom u odnosu na današnje prometne brzine, ali dostatnom da se unutar njenih pojmova i značenja smjeste čitave sudbine, životi i ljubavi.

Liniju Lunikinih vina otvara malvazija Prima volta, macerirana dva dana, čuvana u inoxu i spremna za tržište nakon dvije godine njege. Pod nazivom Stazion krije se također malvazija, ali macerirana 21 dan, čuvana također u inoxu i odležavana dvije do tri godine. Ritorno je pak malvazija koja nakon 21 dan maceracije godinu dana odležava u drvu, zatim se čuva u inoxu, a na tržište izlazi četiri godine nakon berbe. Još jedna malvazija je Viaggio lungo, macerirana ekstremnih sedam mjeseci i zatim čuvana u inoxu četiri godine.

Slijedi Mi fior, rose od borgonje hladno macerirane dva dana i zatim čuvane u inoxu. Crnu liniju otvara teran Tender, maceriran 29 dana, čuvan godinu dana polovicom u drvu a polovicom u inoxu, i zatim napunjen u boce koje odležavaju još dvije godine, dakle sveukupno trebaju proći tri godine prije nego ga možemo piti. Teran Carbun je malo žešći, odnosno ovo vino se macerira punih godinu dana, zatim dvije godine odležava u drvu, pa godinu dana u inoxu i onda još godinu dana u boci, odnosno njegova proizvodnja traje punih pet godina.

Regallo je pak poluslatki muškat žuti, djelomično napravljen i od prosušenih bobica, s 38 grama neprovrelog šećera. Sorpressa je crni muškat, ali potpuno suh, maceriran sedam dana i čuvan dvije godine u inoxu. Makiništa je pinot sivi, hladno maceriran jedan dan i u inoxu odležavan dvije godine, a popis od 11 etiketa zaključuje Makiništa fuori linea, maceriran četiri dana i čuvan najprije godinu dana u velikom drvu i zatim još godinu dana u boci.

Ovoj lijepoj kolekciji vina koja sva zajedno pričaju priču o utihloj željezničkoj prugi uskoro će se pridružiti još dvije etikete, naime Bastijančić je iz lanjske berbe već zamiješao jednu crnu i jednu bijelu kupažu, koje naravno još odležavaju, i morat će proći još koja godinica prije nego što ćemo ih moći probati.

Lijepe je uspjehe dosad postigao Daniel Bastijančić sa svojim vinima. Najviše nagrada nanizao je sivi pinot Makiništa: na londonskom International Wine Challengeu 2018. zaslužio je brončanu medalju, a na njemačkom ocjenjivanju Organic Wine Awards dobio je dvaput zlatnu medalju, 2018. i 2019. godine, no najviše priznanje osvojila je dugo macerirana malvazija Viaggio lungo koja je na istom tom ocjenjivanju Organic Wine Awards 2020. godine zaslužila veliku zlatnu medalju.

Fešta u Brajkovićima okupila je ne samo ljubitelje dobrog vina, već i sportaše odnosno trkače-rekreativce koji su, njih tridesetak, sudjelovali na prigodnoj utrci Run for teran. Ova kanfanarska utrka dio je godišnjeg ciklusa sličnih natjecanja pod nazivom „Teći, isti, piti”, uvijek vezanih uz lokalne eno-gastro manifestacije, a takvih će utrka ove godije biti ukupno pet, tri u Vodnjanu i jedna u Loboriki. Pobjednici utrke Run for teran sa startom i ciljem u Brajkovićima su na kraćoj stazi od četiri kilometra Dalibor Maljurić u muškoj te Petra Maljurić u ženskoj konkurenciji, dok su na duljoj stazi od osam kilometara prvi na cilj došli Bojan Hlača u muškoj te Lucija Šćur u ženskoj konkurenciji.

Pobjednici utrke Run for teran
Sebastijan Marić

Natjecatelji i uzvanici ove svečanosti u vinariji Lunika počašćeni su fužima s plodovima mora ili s tartufima pripremljeni u restoranu Viking na Limskom kanalu, svoje suhomesnate proizvode (među kojima i jednu zanimljivu istarsku varijantu kulena) predstavio je Sebastijan Marić iz Kanfanara, bilo je i kolača i svakojakih delicija pripremljenih u obitelji Bastijančić te onih koje su donijeli njihovi susjedi i gosti, a iz Lunikinog repertoara posluženi su malvazija Prima volta, pinot sivi Makiništa i teran Tender koje je točio, ali i znalački interpretirao sommelier Siniša Škaberna. Za zabavu su se brinuli Mauro Staraj i njegova La Banda, i time je lijepo zaokružena fešta kojom je nova odnosna proširena vinariji Lunika ispraćena ususret novoj berbi i novim još boljim ekološkim i biodinamičkim vinima.

Davor ŠIŠOVIĆ