KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Živahne aktivnosti udruge Vinistra: manifestacije, radionice i širenje na nova tržišta

Udruga istarskih vinogradara i vinara Vinistra navršila je prvu punu godinu svoga rada na nov način, prema smjernicama strategije dugoročnog razvoja istarskog vinarstva, koje uključuju i njezin preustroj. Nakon dva i pol desetljeća vrlo uspješnog rada kome je najočitiji rezultat potpuna rekonfiguracija istarskog vinarstva i svladavanje svjetskih dosega u kvaliteti istarskih vina, udruzi Vinistra slijede novi zadaci, kojima treba pristupiti na nov način. Jedna od novina je postupna profesionalizacija Vinistre i njeno prerastanje u poslovnu asocijaciju istarskih vinara. To će, naravno biti etapno, no korak prema tome je kvalitetnije ekipiranje: uz predsjednika Nikolu Benvenutija, Vinistru sada vodi i direktor Ivan Marić, postupno se otvaraju i nova radna mjesta, a potpora profesionalizaciji Vinistrine ekipe dolazi, uz ostalo, i kroz novi sustav članarine. Uvedene su dvije osnovne kategorije članstva: od 123 trenutačno registrirana člana udruge, 59 ih ima status pridruženih članova i oni plaćaju samo fiksnu članarinu, dok 61 redovni član članarinu plaća 25 lipa po boci vina puštenoj u promet u tekućoj godini. Takav sustav daje kvalitetniju osnovu za planiranje aktivnosti, a one su u prošloj i početkom ove godine živnule na nekoliko razina.

U Savičenti, u predivnom zdanju obnovljenog kaštela Morosini-Grimani Vinistra je otvorila specijalizirani butik vina svojih članova, a u sklopu tog prostora je i kušaonica u kojoj su se počele održavati komercijalne vinske radionice (s plaćenim ulaznicama) za vinoljupce, među kojima kroz sezonu ima i dosta turista, ali i edukacijske radionice za članove. Vođene vinske degustacije odnosno radionice sljubljivanja vina i hrane (sira, tartufa i drugog) vodio je u 12 izdanja, uvijek s drugim vinima i namirnicama, poznati istarski sommelier Emil Perdec, ljetos je u dvorištu kaštela Perdec vodio i atraktivan vinski kviz, i te radionice u Savičenti su svakako aktivnost koja doprinosi povećanoj vidljivosti istarskih vina, te privlači i domaće vinoljupce i one koji se u Istri zateknu kao turisti. Novi ciklus ovih radionica počet će čim malo zatopli.

Radionica za članove Vinistre u Savičenti

Uz vinske radionice, u istom prostoru lani je održano i pet besplatnih edukativnih radionica za članove, a uz stručne vinogradarske teme u dva je navrata održan i tečaj za uslužno osoblje u vinskim kušaonicama. U suradnji sa stručnjacima porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam te će se stručne i edukacijske radionice nastaviti i ove godine.

Nova odnosno proširena postava profesionalnog vodstva Vinistre uvela je petak kao dan otvorenih vrata za članove, a kako saznajemo od direktora Ivana Marića, teme koje su najviše zanimale vinare koji su im se obraćali bile su vezane uz promjene u vinskom zakonodavstvu, uz pripremu dokumentacije za natječaje EU fondova, te uz novi sustav članstva odnosno članarina.

Prezentacije istarskih vina za inozemna tržišta također će biti frekventnija aktivnost Vinistre, a lijepi primjeri kako se to radi bili su nedavno predstavljanje dvadesetak istarskih vinarija nizozemskim i švedskim vinskim novinarima, te on-line konferencija kojom su istarski vinari predstavljali svoja vina zainteresiranim kupcima iz Poljske. Na zanimljiv način organizirana je ova potonja on-line konferencija za Poljake: na 18 lokacija u Poljskoj unaprijed su poslane pošiljke s istarskim vinima tako da su degustatori – mahom vinski distributeri, ugostitelji, hotelijeri i slični profili – pred sobom u čašama imali vina koja su im vinari uživo preko ekrana predstavljali. Odjeci ove konferencije su jako dobri, očekuju se i prve narudžbe, pa će takvih on-line promocija istarskih vina doskora biti još, najavljuju iz Vinistre. K tome, Vinistra je dogovorila i predstavljanje istarskih vina na utjecajnim svjetskim vinskim portalima, a za svoje je članove organizirala i vinski izlet u Slavoniju.

Vinistra se vraća u Žatiku

Ovogodišnji kalendar vinskih zbivanja koje organizira Vinistra je poznat: zagrebačko En primeur kušanje mladih malvazija zakazano je za 2. ožujka; od 15. veljače do 15. ožujka traju on-line prijave za ocjenjivanje vina za Vinistru i Svijet malvazija a 19. ožujka rok je za dostavu uzoraka; samo ocjenjivanje vina održat će se od 5. do 8. travnja; sajam Vinistra vraća se u dvoranu Žatika u terminu od 6. do 8. svibnja; a zadnja nedjelja u svibnju tradicionalno je rezervirana za Dan otvorenih vinskih podruma Istre odnosno Wine day. Ovom bogatom kalendaru, barem za prvu polovicu godine, treba pridodati i provođenje programa IQ (Istrian Quality) za malvaziju i teran. No, ovogodišnji Vinistrin kalendar vinskih događanja mogao bi biti bogatiji nego prijašnjih godina, jer se planiraju i dvije komornije promocije odnosno promenadna kušanja istarskih vina u Zagrebu: jedna će biti posvećena odležanim malvazijama a druga teranima. Dobar odjek lanjskog ljetnog izdanja sajma Vinistra na otvorenom, na porečkoj rivi, povod je da se razmišlja i o jednoj novoj ljetnoj, turističkoj varijanti promenadnog kušanja istarskih vina, no zasad se o tome samo razmišlja.

Značajna novost u ustrojstvu udruge Vinistra je i u proširenju njezinog djelovanja i na područje Primorsko-goranske županije, što je i formalizirano u siječnju 2021. godine kada je Ministarstvo poljoprivrede dodijelilo udruzi Vinistra status regionalne organizacije vinogradara i vinara za vinsku regiju „Hrvatska Istra i Kvarner”.

Za nas „obične” vinoljupce važno je da vinska manifestacija bude dobro organizirana, informativna, poučna i zabavna, ali treba znati da iza svega toga stoji dugotrajan strpljiv i marljiv rad na organizaciji i pripremi, pa zato proširenoj postavi Vinistre želimo mnogo uspjeha u daljem radu i mnogo uspješnih vinskih događanja!

Davor ŠIŠOVIĆ