KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Boqueria u Barceloni, najljepša tržnica na svijetu

Kaže se da je tržnica trbuh grada, a veliki gradovi imaju velike “trbuhe” koji su njihov višestruki odraz. Lijep primjer za to je Boqueria, glavna tržnica u Barceloni, od mnogih proglašavana najljepšom tržnicom na svijetu. Boqueria je zato i nezaobilazno turističko odredište, za posjetitelje sasvim ravnopravno primjerice Gaudijevim zgradama i parkovima, katedralama, muzejima ili najvažnijoj turističko-trgovačkoj ulici Rambli. Glavni ulaz u Boqueriju se i nalazi otprilike na polovici Ramble, u obliku velikog metalnog portuna, ali se na tržnicu može doći i kroz nekoliko sporednih ulaza. Radno joj je vrijeme od 8 ujutro pa do 20 sati navečer, a u središnje doba dana, u turističkoj špici, uslijed gužve zna biti i dosta teško prohodna. No, dođete li prerano, usprkos istaknutom početku radnog vremena u 8 sati, polovica će štandova biti još zatvorena, a na većini drugih tek će se postavljati roba, u atraktivnim i složenim kompozicijama. Slično će biti i s brojnim kafićima uokolo tržnice: i oni formalno rade od 8, ali u to vrijeme tek počinju postavljati stolove i stolice, raspoređivati inventar, zagrijavati mašine, pa prvu jutarnju kavu nećete moći popiti sve negdje do 9 sati.

Glavni ulaz u tržnicu Boqueria u Barceloni, odmah s Ramble
Ribarski ulov u Boqueriu stiže iz svih svjetskih mora
Čuli smo već da riba ribi grize rep, ali da sama sebi grize svoj rep…

Kako je Barcelona lučki grad, od davnina – a Boqueria na istom mjestu stoji od 1840. godine – ovo trgovište ima reputaciju izvrsno opskrbljene tržnice na koju dnevno stižu vrhunske namirnice iz cijelog svijeta. Ovdje se, piše u svakom internetskom ili tiskanom turističkom vodiču, opskrbljuju najpoznatiji chefovi Barcelone, ovdje se dakle kroji dnevna i sezonska gastronomska ponuda grada, koji je inače svoj turistički procvat doživio nakon Olimpijade 1992. godine. Prije toga, sjećaju se domaćini, u gradu uopće nije bilo toliko restorana, barova, kafića, moglo se i petsto metara proći a da se ne naiđe na mjesto gdje se nešto može pojesti ili popiti. Danas je to nemoguće, barovi i restorani doslovce su na svakom koraku, i svi su krcati gostima iako je konkurencija velika. Kako se u Barceloni ne jede samo u restoranima, već i u kafićima – naime, čak i najmanji barovi nude tzv. tapas, jela od jednog zalogaja – i “obrtaj” namirnica izuzetno je živahan, a uz prevladavajući domaći katalonski, kušati se mogu i mnogi drugi gastronomski stilovi.

Marljive prodavačice slažu šarene “ikebane” na svojim štandovima od ranog jutra
Tko voli slatko, došao je na pravo mjesto
Ponekad se zapitamo je li pred nama voće, povrće, ili kakva životinja…

Boqueria je dakle riznica barcelonske gastronomije, ali je uz to vjerojatno i najveća degustacijska destinacija u širim razmjerima. Gotovo sve što se na tržnici prodaje može se naime na licu mjesta i kušati, a uz prodajne štandove mnogo je i onih koji nude topla ili hladna jela, u minimalističkim porcijama i po vrlo popularnim cijenama, od jednog do tri eura. Popularne okruglice od bakalara, pržena ili marinirana riba, jela s rižom ili tjesteninom, pršut u raznim formama, voćne salate, prirodni voćni sokovi, svježa peciva, razne slastice među kojima u više inačica dominira crema catalana, nezaobilazna sangria i razne vrste vina, sve se to nudi na štandovima i u malim barovima raspoređenih pod krovom Boquerie, pa se onaj tko eventualno nema novaca za restoran, sasvim fino može najesti i od tih kušanja na tržnici.

Ponekad se zapitamo je li pred nama voće, povrće, ili kakva životinja…
Pršut pokažete prstom, i narezat će vam na licu mjesta kolikogod treba
Ražnjići od lignji

Na ulazima u tržnicu odmah upadaju u oči štandovi s pršutima, koji su strateški raspoređeni duž obodnog prstena Boquerije. Iako ih ima raznih proizvođača, dominiraju dva osnovna tipa pršuta – Jamon Iberico, tamni aromatični pršut proizveden od svinje pasmine pata negra koja se hrani isključivo žirom; i Jamon Serrano od “običnih” svinja, nešto svjetliji i sličniji našem. Španjolski su pršuti dosta masniji i prilično manje slani nego naši, no tri do pet puta su skuplji, i vrlo popularni, svaki će vas domaćin upozoriti na te delicije. Režu ih pred vama, onoliko koliko naručite, a narezano će vam odmah i vakumirati. Uz pršute nude se i deseci drugih suhomesnatih proizvoda, razne vrste trajnih kobasica, mnoštvo sireva (posebno su popularni oni kozji), veliki raspon marki maslinovog ulja, a kad od tog vanjskog prstena zađete u unutrašnje dijelove tržnice, zapljusnut će vas šarenilo boja i mirisa raznolikog voća, povrća, začinskog bilja, u vrlo pomno složenim piramidama i aranžmanima oko kojih se ponekad treba i satima truditi da se slože baš tako.

“A cap!”, pisalo bi na slici da je ovo prizor iz stripa
Stotine voćnih salata za one željne trenutačnog osvježenja s nogu

Posebnu pažnju svojim šarenilom i brzim prometom privlače štandovi s voćnim sokovima i voćnim salatama (koje se ovdje zovu “macedonie”) – plastične čaše naslagane su u mrvljeni led, cijena im je jedan euro, pa barem svaki drugi posjetitelj Boquerije ima u ruci takvo jedno voćno osvježenje dok razgledava čega tu još ima. Središnji dio Boquerie, njeno srce, je kružna ribarnica, s izloženim morskim svijetom kakav se ni u enciklopedijama ne viđa, i kod nekih se stvari možemo zapitati kako se to uopće jede. Na štandovima s voćem i povrćem sve također pršti od šarenila boja i oblika, a egzotično voće sa svih kontinenata posebno upada u oči.

Jutarnji pogled iz unutrašnjosti prema izlazu: već dolaze prvi turisti

Može se na tržnici Boqueria provesti i nekoliko sati u razgledavanju, kušanju, u kupovini na malo, u izazovnom i ugodnom istraživanju, a tko je u Barceloni više dana, svakako će na ovu atraktivnu tržnicu doći i više puta. Jer, za naše gastronomske umove, uglavnom navikle na standardne namirnice, barem u ponudi na našim tržnicama i u našim dućanima, mesnicama i ribarnicama, ovo što nudi Boqueria – prava je egzotika.

Davor ŠIŠOVIĆ